начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

Данък МПС за инвалид

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък МПС за инвалид

Мнениеот lilitok » 23 Окт 2013, 09:09

Здравейте, искам да помоля за компетентно мнение осносно следния проблем:
Баща ми е инвалид с над 70%, закупи си автомобил за да може по-лесно да се придвижва и да излиза когато му се налага. Автомобила има право да ползва данъчно облекчение, но казуса е следния: от Местни Данъци и Такски в Пловдив му казват, че трябва да се плаща половината данък, защото след като МПС-то било закупено след брака то било семейна собственост. Но тези 50% дължим данък не излизат на името на майка ми а на името на баща ми?
"Според Чл. 22. ал.2 от СК Лични са движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които му служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или на занаят."
МПС ползващо се от инвалид не е ли лична движима вещ служеща за обикновено лично ползване? Редно ли е от данъчното да искат от майка ми да им плаща данък за нещо, което не употребява и не е участвала в закупуването му?
lilitok
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 14 Сеп 2009, 09:46

Re: Данък МПС за инвалид

Мнениеот TheOldMan » 23 Окт 2013, 09:26

По принцип са си прави тия от общината - колата вози както баща ви, така и съпругата му. Но от друга страна ... по тая логика ЧСИ може да поиска да конфискува 1/2 от семейното легло, щото виждаш ли ... не само длъжника спи в нея, ами и някой друг :)
Ако автомобила е пригоден за употреба от инвалид - примерно има допълнително оборудване помагащо на инвалида да го управлява - тогава не може да има спор. Но когато автомобила е без промени, е правилно да се приеме че е обща собственост. Досега не са ми правили проблем за моята кола, но ще видя какво ще измислят догодина.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Данък МПС за инвалид

Мнениеот lilitok » 23 Окт 2013, 09:31

То по тази логика трябва и 1/2 винетка да му дават беплатна, а те от Социалните се минават с цяла.
lilitok
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 14 Сеп 2009, 09:46

Re: Данък МПС за инвалид

Мнениеот chadel » 20 Ное 2013, 18:45

Ами че то тогава щом е тъй, да продам мойта на баба и дядо - 3 литра двигател, 230 коня, разделено на 2ма човека прави по 1500 кубика и 115 коня на човек, таман ще се впишат в норматива.
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: Данък МПС за инвалид

Мнениеот todorst » 24 Дек 2013, 19:46

късно прочетох последната идея. Автомобила е напр. 190 к.с. и 2,5 л. Аз съм инвалид . Продавам на съпруга
се половината, значи той и аз сме собственици на95 к.с 1,25 л. автомобил. Аз като инвалид съм освободен и
съпругата ми също инвалид е освободена от данък. Виж НОРМАТА. АЗ и съпругата ми имаме собственост върху„
под 2,0 л. . е 1,250 литра и съответно 95 к.с., което не подлежи на облагане. Така ли е ! След като автомобила според данъчните е семейна общност т.е. по 1/2 на всеки и всеки отговаря за своята собственост. ???
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron