начало
Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата

Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НАП?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот thebeast » 02 Фев 2014, 17:23

thebeast написа:От 30.08.2013г. - "Предаването „Сделка или не“ не е хазартна игра по смисъла на Закона за хазарта. Спечелената награда подлежи на облагане и деклариране от получателя съгласно разпоредбите на действащото законодателство и по-специално ЗДДФЛ."

може да не е хазартна игра по смисъла на Закона за хазарта, но не подлежи на облагане и деклариране съгласно чл.13, ал.1, т.21 от ЗДДФЛ
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот bird_of_paradise » 02 Фев 2014, 21:37

thebeast написа:в случая и двете се определят на случаен принцип - и този който печели и размера на печалбата!!!

С това съм съгласна, макар да не разбирам последният ти пост ( някакво твое старо мнение, което не съм чела, предполагам).


neutralen написа:Такива ТВ игри са също "Биг брадър"....... и т.н.- При всички тези игри се дължи данък по ЗДДФЛ.

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност в Централно управление на Националната агенция за приходите и заведено с вх. № М-24-33-13 от 21.01.2012 г. и № 24-33-20 от 24.01.2012 г., изразявам следното становище:
В писмото е описано, че лицето ……………… е получил награда от реалити продукцията на Нова телевизия "Биг Брадър", излъчвана през 2010 г. Организаторът на формата обявява гласуване от зрителите с SMS в подкрепа на някой от участниците, за да може същият да остане да се състезава в играта. За един от участниците в гласуването е обявена награда – лек автомобил. Г-н ……… е изпратил SMS в подкрепа на един от участниците и след приключване на гласуването е изтеглен сред всички изпратили SMS–и в играта като победител и съответно е получил предметната награда. Предвид описаната фактическа обстановка, поставения въпрос е свързан с данъчното третиране на въпросната сума.
На основание чл. 13, ал. 1, т. 20 от ЗДДФЛ не са облагаеми паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта (ЗХ). Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗХ хазарт е всяка игра, в която има залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът. От друга страна, на основание чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ, паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по чл. 13, ал. 1, т. 20, при които печалбата се определя на случаен принцип, също попадат в обхвата на необлагаемите доходи. Иначе казано, за да е освободена от облагане, печалбата следва да е определена на случаен принцип (принципът на късмета/щастието), което само по себе си предполага, че тя не е в зависимост от проявени знания и/или умения от участника/участниците в играта.
Предвид чл. 22 от Правилата за участие в жребия за спечелване на награда от гласуващите зрители на предаването "Big Brother Family"/"Биг Брадър 4" всеки участник, независимо от начина на регистрация, участва в жребия и има равни възможности да спечели награда чрез теглене на жребий. Съгласно чл. 23 от същите Правила, жребия се провежда, чрез теглене посредством компютърна програма и база данни, в която са въведени участниците от всяко едно гласуване или група гласуване, в зависимост от решението на организаторите, обявено в ефира на Нова телевизия.
Следователно, в конкретния случай тъй като спечелването на наградата не е обвързано с личностните качества на изпратилите SMS участници и се определя на случаен принцип (посредством компютърна програма), получената награда попада в обхвата на необлагаемите доходи по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ и съответно не подлежи на облагане с данък по реда на ЗДДФЛ.

А, за участниците в самата игра... как намери довод, че да твърдиш, че получателят на голямата награда трябва да бъде облаган по ЗДДФЛ не знам. В тези реалити формати събират "цвета на нацията" ( те там ги събират по тотално сбъркан критерий, който не е в зависимост от знанията им, а печалбата на голямата награда не е в техни ръце. Всъщност, последните две предавания доказаха обратното, но при все това изключение- всичко е въпрос на решения от трети, чевръсти с SMS, лица).

За "Сделка или не", правилата на играта са се променяли през годините, както и становищата на НАП по този въпрос ( тея са като пумпали, но фиска не бива да страда), така че до изясняване относимите факти по темата - няма как да се даде коректен отговор.
И само защото се зачетох в оскъдните актове на ВАС по този въпрос ( участници в "сделка или не" даряват благотворително спечеленото ), та оставам с убеждението, че разясненията на НАП за облагаемост няма да минат ( всъщност тези разяснения нямат никаква стойност, а често са и некоректни).

В държава с преобладаващо неграмотно население, да си знаещ и да печелиш със знанията си не е препоръчително, така щото фиска не спи :idea: . Ми, ако не съм с толкоз ЕнтЕлЕктуален багаж, а съм играла на късмет от предложените 4 отговора? ( сякаш не помните, колко от участниците в последните предавания признаваха открито, че играят на късмет).

Абе, всички най-добре да сме със закърнели мозъчни функции.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот neutralen » 03 Фев 2014, 00:04

Който разбрал - разбрал, който не разбрал - все тая.
По-горе написах какво представлява "томболата", при която получените парични и предметни награди не се облагат с данък. Това че в играта "Биг брадър" има и съпътстваща "томбола" е само потвърждение на написаното от мен - наградите от "томболата" не се облагат с данък, за разлика от наградите. получени от участието в същинската игра "Биг брадър"
Участниците в играта се избират от организаторите/продуцентите, докато при "томболата", лицето което получава
наградата се избира на случаен принцип, примерно с компютърна програма, от неограничен брой неизвестни лица.
Много "сложно" за да се разбере разликата :roll: :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот bird_of_paradise » 03 Фев 2014, 03:54

Не е сложно, но доводът ти "за" облагане е несъстоятелен и не почива на никаква правна норма и логика. :)
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот neutralen » 03 Фев 2014, 10:29

Това не са аргументи против изложеното от мен становище.
Но понеже вие имате претенциите че знаете отговора, напишете го, за да го научим и ние другите участници във форума. Отговорете на по-простия въпрос - кои са тези игри, извън случаите по чл.13, ал.1,тт20 и 21 от ЗДДФЛ, които СЕ облагат с данък, в частност кои ТВ игри се облагат с данък :roll:
Допълвам - права си, че моето становище не е правно аргументирано, но това е съвсем умишлено. В предишните постове аз само подсказвам отговора на въпроса, като очаквам някой да се сети за какво става дума - не случайно давам пример с различни ТВ игри.
Ако Питащия беше написал в каква ТВигра е участвал, веднага щях да му дам отговор дали дължи данък или не.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот eurolinker » 03 Фев 2014, 21:04

thebeast написа::D :D :D :D :D

Видно от якото ухилване, играта е цитираната по-горе.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот borisg » 11 Фев 2014, 18:30

Значи, става въпрос за играта Следващият моля, където задават въпрос с два възможни отговора и лично аз спечелих парите с налучкване.
Всичко беше супер случайно, така че се чувствам спечелил на случаен принцип и нямам намерение да декларирам тази награда в НАП>
http://raz.bg/ Отворете собствен електронен магазин под наем от RAZ.bg
borisg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Яну 2014, 18:40

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот eurolinker » 14 Фев 2014, 11:35

Значи, става въпрос за играта Следващият моля......
Значи...Освен чисто маркетинговото описание на играта ((виж http://next.tv7.bg/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D ... l.195.html)), няма други обявени правила. Ако тълкуваме наличните, аз лично стигам пак до първоначалния си извод - данък се дължи. Нямам време да цитирам всички аргументи да стигна до този извод, затова отбелязвам първия, в началото на "Правилата на играта" и натъртвам, присветвам където трябва :wink:
Това е шоу, за което играчите се редят на опашка на сцената и един след друг взимат участие в тази динамична игра на знания. :idea:

Всичко беше супер случайно, така че се чувствам спечелил на случаен принцип и нямам намерение да декларирам тази награда в НАП.
"Супер-", "Мега-", "Турбо-" (случайно) - все тая. Чувствата са странно и понякога хубаво нещо (особено позитивните. Честит Свети Валентин И Трифон Зарезан на всички четящи настоящия пост!). В случая обаче, Борис, опасявам се, че ще в края на краищата ще ви остане чувство на горчивина, ако продължите да се осланяте на чувствата, а не на разума.
bird_of_paradise, съгласен съм с написаното, но сега като знаем коя е играта, може би все пак neutralen ще се окаже прав :mrgreen:
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Спечелих пари в ТВ игра, трябва ли да ги декларирам в НА

Мнениеот drv-tray » 19 Ное 2014, 23:35

Аз спечелих пари от тази игра, но вече 5 месеца си очаквам парите и изгледите да си ги получа всеки ден намаляват. Някой дали може да ми разясни дали мога да ги подведа под съдебна отговорност, тъй като не разполагам с документ, че ми дължат пари, но предаването беше излъчено в национален ефир. Парите трябва да ги изплати телевизията, но в нея сега се разпорежда синдик.
drv-tray
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Ное 2014, 23:07

Предишна

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron