начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ползватели на апартамент дължат ли данъци за гараж и мазе?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ползватели на апартамент дължат ли данъци за гараж и мазе?

Мнениеот chichadar1 » 28 Апр 2014, 14:26

През 1998 г. непълнолетният ми тогава син е дарен от родителите на съпругата ми с апартамент, гараж и мазе, като в нотариалния акт е записано, че ползватели на АПАРТАМЕНТА са моите родители , които през 2002 и 2003 г. починаха.
2004 г. продадохме апартамента, като си оставихме собствеността на гаража и мазето. През всичките тези години си плащаме данъците за тях (поне така мислихме), но когато съм ходил до гаража, живеещи там са ми съобщавали, че от данъчното са идвали писма за задължения и към родителите ми. През изминалите години сме ходили в данъчното за изясняване на проблема, записваха си данните ни и обещаваха, че въпроса ще бъде разрешен. Сега ми казаха, че са търсили починалите ми родители и с писма за принудително изпълнение.
Отидох в данъчното и инспекторката ми обясни, че това са данъци за изминалите години, които се дължат от тях за мазето и гаража. Проверих в нотариалния акт и там никъде не е написано,че родителите ми са имали право на ползване на тези помещения, а само на апартамента.
Считам, че неосновано са им начислявани тези данъци, още повече, че ние по никакъв начин не сме уведомявани за това, че те не са плащани през изминалите години, което е допринесло до натрупването на значителна сума. Ако така изнесената информация не може за послужи за отпадане на тези данъчни задължения, ще може ли тези данъци да се преизчислят по ДОПК - Чл. 173 за да може ние да платим остатъка след приспадане на годините за които този член важи?
chichadar1
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Апр 2014, 13:36

Re: Ползватели на апартамент дължат ли данъци за гараж и маз

Мнениеот borovinka » 28 Апр 2014, 17:41

Данъците са за собственика. В случая - сина ви.
Щом не е упоменато изрично, че ще се плащат от ползвателите (вашите родители), дължат се от собственика.

Малко ми е интересно как си запазите собствеността на "мазето" щото то е прилежащо на жилището помещение и не подлежи на самостоятелно отчуждаване. Ама вие си знаете.

Евентуално може да проверите за изтекла давност на тези задължения, но ако са ви търсили с писма и ненамерили, няма как да стане.
Консултирайте се с адвокат как да стане позоваването на давност и отписването (ако имате право на това).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron