начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Въпрос относно покана по чл.182 ал.1

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно покана по чл.182 ал.1

Мнениеот tomek1 » 07 Авг 2014, 12:37

Здравейте интересува ме покана по чл.182 ал.1 за доброволно изпълнение,спира ли давността ?Или само издаден РА я спира?Надявам се за бърз отговор понеже е спешно.Ще помоля ако може и за члена от ДОПК който показва това.Поздрави
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Въпрос относно покана по чл.182 ал.1

Мнениеот possitiv3 » 07 Авг 2014, 12:49

Чл. 172. (1) Давността спира:
1. когато е започнало производство по установяване на публичното вземане - до издаването на акта, но за не повече от една година;
2. когато изпълнението на акта, с който е установено вземането, бъде спряно - за срока на спирането;
3. когато е дадено разрешение за разсрочване или отсрочване на плащането - за срока на разсрочването или отсрочването;
4. когато актът, с който е определено задължението, се обжалва;
5. с налагането на обезпечителни мерки;
6. когато е образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.
(2) Давността се прекъсва с издаването на акта за установяване на публичното вземане или с предприемането на действия по принудително изпълнение. Ако актът за установяване бъде отменен, давността не се смята прекъсната.
(3) От прекъсването на давността започва да тече нова давност.
Не обиждай човека, който се опитва да ти помогне ! Уважавай чуждия труд !
possitiv3
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 15 Мар 2009, 16:03
Местоположение: Където работата ме закара

Re: Въпрос относно покана по чл.182 ал.1

Мнениеот tomek1 » 07 Авг 2014, 13:00

Здравейте благодаря за бързия и отговор.И аз го прочетох това но не можах да се ориентирам.С 2 реда да кажете каква е обстановката.Данъци от 2003 до момента.Има покани по члена който съм писал от 2007,08,09,В началото на 2013 е подадено молба за отпадане на данъци от 2003-2008 по давност.Отговор нямаше!Сега юли месец е връчен РА за периода 2003-2013 с покана.Като това е първия път който има РА.Другото е било само покани.Акта е обжалван на онова чл 171 ал 1 давност.Въпроса е основателно ли е успорван акта за давност или тези покани през годините са прекъснали давноста?
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Въпрос относно покана по чл.182 ал.1

Мнениеот tomek1 » 08 Авг 2014, 23:46

Здравейте моля за отговор ДА поканата спира давността,или НЕ покана без акт не спира давността.Като преди подаване на молбата за отпадане по давностт не е имало ревизия или друго действие само покани.Също така ще помоля дами разясните нещата със "Спиране на изпълнението на РА" Тъй като жалбата против РА не спира изпълнението,ако не се направи искане за спиране,посоченото задължение в РА подлежи на принудително изпълнение.След доста ровене намерих че този казус се разглежда в чл.153, ал.2 от ДОПК.Въпроса е освен жалбата против акта до директора какво трябва да се подаде молба,жалба и в какъв текс и до кого за да се спре изпълнението на РА.Благодаря предварително за отговорите.

П.С:Извинявам се ако езика ми е прекалено лаишки но не съм специалист.По съвет на приятел се объщам към харата в сайта понеже ми го препоръча като най-добрия и компетентен сайт.
tomek1
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:33

Re: Въпрос относно покана по чл.182 ал.1

Мнениеот neutralen » 09 Авг 2014, 08:28

Обърнете се към адвокат, щото въпросът за спиране и прекъсване на давността е един от най-спорните въпроси и е възможно тук да получите много противоречиви отговори, които ще ви объркат напълно.
Съставения РА прекъсва давността и започва да тече нова давност.
Поканата по чл.182, ал.1 от ДОПК е индикация за образувано/висящо изпълнително производство. Самата Покана нито спира, нито прекъсва давността. Давността спира при налагане на обезпечителни мерки - запор на банкови сметки - примерно. Спомнете си, може би имате и други РА от по-ранна дата освен този от 2013 г.
Но за да ви се даде правилен съвет, трябва да се видят документите. Посочете от кой град сте и може да очаквате някой специалист да ви потърси. Активирайте си опцията ЛС в потребителския панел.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron