начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Здравни осигуровки

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки

Мнениеот Цецо » 12 Ное 2003, 12:34

Здравейте!Моля за мнението ви по следния въпрос:
Мой приятел,работещ в момента,е принуден да заплати определена сума на Здравната каса за времето(4 месеца през 2001 година)когато е бил безработен(непосредствено след уволнението от военна служба)понеже през тези 4 месеца е бил длъжен(според представители на касата)да се осигурява.В момента е изправен пред абсурда да е на работа в учреждение където съвсем редовно му се изплащат здравни осигуровки и същевременно да бъде лишен от правото на безплатно лечение.Какви са вазможностите?Благодаря ви предварително!
Цецо
 

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот il2001 » 12 Ное 2003, 13:32

До колкото съм информирана, вашият приятел може да плати здр. осигуровка само за 1 месец, т. к. ако има неплатени ЗО до 3 мес. се счита че той има непрекъснати здравно осигурителни права. За 1-ят месец е длъжен т.. след като е излязъл от казармата не се е регистрирал като безработен
il2001
 

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот gogo-1 » 12 Ное 2003, 14:34

Цецо това е абсурдното! Не си платил за 4м. през 2001г., след това почваш да плащаш в продължение на две години и се водиш здравно неосигурен. Това се нарича още ДЪРЖАВЕН РЕКЕТ, но срещу Държавата не се излиза на глава! Според мен би трябвало да искат примерно последните 12 месеца да си плащал здравни осигуровки за да имаш здравни права. Има много компромисни варианти, те са умни глави ще го измислят, ако искат да постигнат взаимно изгоден и за гражданите изход от ситуацията.
gogo-1
 

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот Емил » 12 Ное 2003, 15:41

Какво ще стане ако не платя?
Емил
 

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот ядосана » 13 Ное 2003, 14:51

А най-тъпото е, че независимо върху каква сума се осигуряваш, получаваш едно и също здравно обслужване. Например: работя в банка, в която ме осигуряват на истинската заплата - 800 лева - здравната ми осигуровка е 50 лева (примерно, не съм запозната с точните суми и проценти, тъй като съм свободна професия и се осигурявам върху 200 лева - 6 %). Съпругът ми работи в частна фирма, получава 800 лева, но се осигурава върху МРЗ - 110 лева - здравната му осигуровка е 7 лева (примерно), но това че получава такава заплата не го знаят нито НОИ, нито НЗОК. И когато аз се разболея вися по 3 часа пред кабинета за направление, нищо че съм си внесла 50 лева, и когато съпругът ми се разболее - и той виси по 3 часа за направление. Е как ще стимулират частните фирми и въобще хората да внасят осигуровки върху истинската си заплата?
Аз самата дължа здравни осигуровки за 6 месеца от 2002г., тъй като през това време бях "съдебен кандидат" в СГС, и тъй като съм завършила задочно платен университет СГС отказа да ми внася осигуровки. После чаках да ме впишат в адвокатската колегия, но в момента нямаше прием и загубих още 2 месеца, докато ме впишат. Докато ме приемат за съдебен кандидат чаках още 1 месец, та станаха общо 6. И за шестте месеца неосигуряване нямам вина, но малоумните български закони са такива. И най ме е яд, че всички се примиряват с това. Във Франция, Австрия и други страни от ЕС така са свикнали да отстояват правата си и социалните си придобивки, че за най-малкото нещо вдигат стачки и бойкотират. А ние си пазим и без това мизерните заплатки, сакън и тях да не ни ги вземат и свободолюбие не ни е останало.
ядосана
 

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот gogo-1 » 13 Ное 2003, 18:46

Скъпа "ядосана" не се тревожи. Ще дойде ден в който от НЗОК ще кажат: от внесените до момента здравни осигуровки по вашата партида имате толкова и толкова лева. Който е внасял по-големи осигуровки ще има и по-големи "здравни права" и да си позволява повече луксове в здравеопазването, отколкото този който се е осигурявал на минималната заплата. И тогава ще стане разграничението между хората. В момента действително е несправедливо да внасяш осигуровки върху МРЗ и при 800лв. заплата и да имаш еднакви права. Но нали знаеш "българска работа" - докато се сетят, че така не е правилно ще минат поне 3-4 години. А дотогава???
gogo-1
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 21 госта


cron