начало

ВКС решава може ли да бъдат атакувани безсрочно договорите, сключени от незапретени психичноболни ВКС решава може ли да бъдат атакувани безсрочно договорите, сключени от незапретени психичноболни

Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез дарение?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез дарение?

Мнениеот ilian_todorov » 19 Сеп 2014, 16:57

Според " чл. 13 (2) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт." данък не се дължи. Правилно ли тълкувам закона за облагане с данък на физическите лица? :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот neutralen » 19 Сеп 2014, 20:07

:!: Заглавието на темата е друго :roll:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2633
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 19 Сеп 2014, 20:27

neutralen написа::!: Заглавието на темата е друго :roll:

Сбъркал съм. Чети - Дължи ли се данък по ЗОДФЛ след продажбата на имот придобит преди това чрез дарение?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот todorst » 19 Сеп 2014, 21:11

е, па защо не прочетеш ЗОДФЛ.
todorst
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 19 Сеп 2014, 21:40

todorst написа:е, па защо не прочетеш ЗОДФЛ.

Чета го и според мен данък в този случай не се дължи. Искам да се уверя, че съм прав.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот p_n_n » 19 Сеп 2014, 21:58

ilian_todorov написа:
todorst написа:е, па защо не прочетеш ЗОДФЛ.

Чета го и според мен данък в този случай не се дължи. Искам да се уверя, че съм прав.


Като чета и аз, май така излиза,... ама все пак - кой е тоз закон, друже?... :roll:
p_n_n
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 15 Май 2006, 12:05

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 19 Сеп 2014, 23:13

p_n_n написа:
ilian_todorov написа:
todorst написа:е, па защо не прочетеш ЗОДФЛ.

Чета го и според мен данък в този случай не се дължи. Искам да се уверя, че съм прав.


Като чета и аз, май така излиза,... ама все пак - кой е тоз закон, друже?... :roll:

Закон за Данъците Върху Доходите на Физическите Лица
Сбъркал съм една буква.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот morka » 28 Сеп 2014, 00:23

ilian_todorov написа:
neutralen написа::!: Заглавието на темата е друго :roll:

Сбъркал съм. Чети - Дължи ли се данък по ЗОДФЛ след продажбата на имот придобит преди това чрез дарение?


по ЗДДФЛ се дължи по общия ред
по ЗОДФЛ мисля че не беше така
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 28 Сеп 2014, 17:37


по ЗДДФЛ се дължи по общия ред
по ЗОДФЛ мисля че не беше така


Как така по общия ред като пише, че не се дължи? :?:
Що е то ЗОДФЛ? :?:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот neutralen » 28 Сеп 2014, 19:03

Пак ще ти обърна внимание - Заглавието на темата е друго - Дължи ли се данък ЗА ПРОДАЖБА на имот, придобит чрез дарение :roll:
Отоворът се съдържа в чл.13, ал.1, букви а) и б) от ЗДДФЛ :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2633
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 28 Сеп 2014, 20:52

[quote="neutralen"
Отоворът се съдържа в чл.13, ал.1, букви а) и б) от ЗДДФЛ :D[/quote]

Нали придобитото чрез дарение не се смята за доход - чл. 13 (2)? Ако си придобил чрез дарение имота и след два месеца го продадеш за 50 000 лева, ще дължиш ли данък? Смятат се за доход обаче тези 50 000 получени от продажбата и ще те обложат с 9%. Ако е така е тъпо.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот morka » 28 Сеп 2014, 22:23

ilian_todorov написа:Що е то ЗОДФЛ? :?:


Закон за облагане доходите на физическите лица, отм. 01.01.2007 г.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 29 Сеп 2014, 18:10

morka написа:
ilian_todorov написа:Що е то ЗОДФЛ? :?:


Закон за облагане доходите на физическите лица, отм. 01.01.2007 г.


Това и аз намекнах. В момента не съществува такъв закон.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 01 Окт 2014, 15:57

ilian_todorov написа:
neutralen написа::!: Заглавието на темата е друго :roll:

Сбъркал съм. Чети - Дължи ли се данък по ЗОДФЛ след продажбата на имот придобит преди това чрез дарение?

Докъде стигна този сайт? Да питам и сам да си отговарям. :D
http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=118421
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот neutralen » 01 Окт 2014, 16:09

Вече ти посочих отговора. Че не си го прочел си е твой проблем. Или, че не разбираш смисъла на закона - няма кой да ти помогне.Очевидно трябва да учиш право за да разбереш за какво става дума. Че ти си си отговорил сам на въпроса - много оригинално твърдение.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2633
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 01 Окт 2014, 17:05

neutralen написа:Вече ти посочих отговора. Че не си го прочел си е твой проблем. Или, че не разбираш смисъла на закона - няма кой да ти помогне.Очевидно трябва да учиш право за да разбереш за какво става дума. Че ти си си отговорил сам на въпроса - много оригинално твърдение.

Проблемът е, че търсех логика в закона, но после осъзнах, че единствената логика е да приберат парите на хората.
Е, това ми е хоби все пак, нямам време да го уча. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот neutralen » 01 Окт 2014, 17:16

"Който за каквото и да ти говори, трябва да знаеш, че винаги става дума за пари" :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2633
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот morka » 02 Окт 2014, 02:10

и който плаща зле плаща два пъти :)
а за логиката на закона, фискът вече не е толкова богат че да не прави разлика между продажбата на дарено и наследено
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Дължи ли се данък за продажба на имот придобит чрез даре

Мнениеот ilian_todorov » 02 Окт 2014, 15:29

morka написа:и който плаща зле плаща два пъти :)
а за логиката на закона, фискът вече не е толкова богат че да не прави разлика между продажбата на дарено и наследено


Безспорно е първото. :D
Богат или не след като си получил едно нещо даром и после това нещо го превърнеш в пари, какво променяш по отношение на държавата? Ставаш собственик на пари, а преди това си бил собственик на имот струващ тези пари. Какво си спечелил от продажбата? Нищо, всъщност не е точно така, спечелил си да те обложат с данък, ако те хванат. :D
П.П. Вероятно са имали предвид даренията с цел последваща продажба избягващи данъка, но така покрай сухото гори и мокрото.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1006
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron