начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Данък наследство

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък наследство

Мнениеот realkitty » 27 Окт 2014, 14:38

Здравейте, родителите ни починаха-татко 2011г, майка ни сега 2013г.
Въпросът ми е- като дъщери и без наличие на други наследници дължиме ли данък наследство? / все още не съм подала декларацията в общината/.
realkitty
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Окт 2014, 14:35

Re: Данък наследство

Мнениеот borovinka » 27 Окт 2014, 14:55

Според чл. 31 и следващите ЗМДТ наследниците по права линия на починалия без ограничения (каквито сте вие със сестра ви), не дължат данък наследство.
Малко сте закъснели с декларирането, обаче.

В Закона за местните данъци и такси е установено задължение не за прехвърляне на имущества, а за подаване на декларация от наследниците на починало лице, които получават по наследство облагаеми имущества - имоти и превозни средства. Декларациите за придобити имоти се подават в 6-месечен срок от откриване на наследството (т.е. от смъртта на наследодателя) за всеки имот поотделно в общината по местонахождение на имота. В данъчните партиди на недвижимите имоти не могат да фигурират като данъчно задължени лица, които са починали.

Наследниците по права линия и преживелият съпруг не подават декларация за облагане с данък върху наследствата по чл. 32 ЗМДТ, тъй като не са данъчно задължени лица (чл. 31, ал. 2 ЗМДТ), пишат от НАП.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък наследство

Мнениеот realkitty » 27 Окт 2014, 14:59

Защо да сме закъсняли..майка ни почина август месец,нали е 6 месеца от смъртта?

ПП за 2011 г не знаехме какво трябва да се подава....,а и декларацията след смъртта на татко,отпада по давност.

Благодаря за отговора.
realkitty
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Окт 2014, 14:35

Re: Данък наследство

Мнениеот borovinka » 27 Окт 2014, 17:22

Незнанието не извинява.
Декларирайте го сега и се разберете със сестра си да ви дари нейната част (това във връзка с другото ви питане).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък наследство

Мнениеот realkitty » 27 Окт 2014, 17:48

Незнанието не извинява,но има неща които отпадат по давност. В случая не незнанието ни отърва глобата, а давността. Не съм го написала за да се оправдавам,а като факт просто,като споделяне,че не сме знаели. Ако имаше глоби,които не биха могли да се избегнат щях да си ги платя.


По второто ми питане, за да се дари частта, задължения по имота може ли да има, т.е да не са погасени,че бая дългове съм наследила :? Къде мога да видя таксите при дарение на дял?

Няма ли шанс с декларация за отказ от наследство от нейна страна?
realkitty
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Окт 2014, 14:35

Re: Данък наследство

Мнениеот borovinka » 27 Окт 2014, 18:27

realkitty написа:По второто ми питане, за да се дари частта, задължения по имота може ли да има - Не. Трябва да са внесени дължимите данъци и такси смет (там е келепирът от една друга давност, ако можете да я приложите), т.е да не са погасени,че бая дългове съм наследила :? Къде мога да видя таксите при дарение на дял? - Вадите си данъчна оценка, отивате при нотариус и ви смятат таксите. За различните общини са различни.

Няма ли шанс с декларация за отказ от наследство от нейна страна? - Сестра ви има ли низходящи? Ако има, няма как да стане това с отказа.


За отказ от наследството на баща ви вече е късно. (Ще сте декларирали имота). Дори и да се откаже от дела, получен от майка ви, пак ще има дял от имота, получен по наследство от баща ви.

Оформете си го като дарение, за да ви е спокойна главата. Най-добре е, всъщност, да си направите доброволна делба и да пишете, че имотът остава изцяло във ваш дял, а сестра ви получава парично уравнение за дела си (някаква сума, каквато се разберете).
Така е най-чисто за след време, ако вашите и нейните низходящи започнат да оспорват нещо.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък наследство

Мнениеот realkitty » 27 Окт 2014, 19:02

Сестра ми няма низходящи.
realkitty
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Окт 2014, 14:35


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron