начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот soulmate » 19 Мар 2015, 14:45

Здравейте,
Отидох да платя текущите данък сгради и такса смет на каса в данъчното, но сърдитата служителка ми заяви, че първо трябва да се платят задълженията от предходни години и тогава може новите. Да, стари задължения има, факт. Но аз искам да платя сегашните.

Опитах да платя онлайн през системата на столична община, оказа се, че е невъзможно, защото това е заложено по подразбиране - пускаш парите и автоматично отиват по посока най-стария дълг.
Като последен опит отидох в Общинска банка и ги наредих с платежно, в което изрично описах за коя година се отнася плащането.

Въпросът ми е има ли право местната данъчна служба да определя кое първо да погася и къде е описано това? В закон, разпоредба, заповед? В предишни години нямаше такова ограничение и първо плащах новите, а от старите плащах на порции.
Много ще съм благодарна на всеки разбиращ, който отдели минутка да ми напише отговор.
soulmate
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Окт 2010, 22:32

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот vaskovasko » 20 Мар 2015, 17:41

чл.169 от Данъчно-осигурителният процесуален кодекс.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот soulmate » 21 Мар 2015, 12:02

Да, обаче: Чл. 165. Събирането на държавните и общинските публични вземания се извършва въз основа на влязъл в сила акт за установяване на съответното публично вземане, издаден от компетентен орган, освен ако в закон е установено друго.

В случая няма никакъв акт.
Някой в общината е заложил правило в системата за плащане "първо най-старото". Аз питам на какво основание. Чл. 169 не е основание.
soulmate
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Окт 2010, 22:32

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот karanedeff » 21 Мар 2015, 13:48

soulmate написа:Отидох да платя текущите данък сгради и такса смет на каса в данъчното, но сърдитата служителка ми заяви, че първо трябва да се платят задълженията от предходни години и тогава може новите.

ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ
III. ДЕЙСТВИЯ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА

1. ИЗПЪЛНЕНИЕ
.........
ЗЗД написа:Чл. 76. Този, който има към едно и също лице няколко еднородни задължения, ако изпълнението не е достатъчно да погаси всичките, може да заяви кое от тях погасява. Ако не е заявил това, погасява се най-обременителното за него задължение. При няколко еднакво обременителни задължения, погасява се най-старото, а ако всички са възникнали едновременно, те се погасяват съразмерно.
Когато изпълнението не е достатъчно да покрие лихвите, разноските и главницата, погасяват се най-напред разноските, след това лихвите и най-после главницата.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот vaskovasko » 21 Мар 2015, 21:28

Ама как четем само като дявола евангелието. А допълнението "освен ако в закон е установено друго" къде го забрави? В случая законът е ЗМДТ.
Точно чл.169 е основанието и не смятам да споря. Ако ти се чете - http://www.afa.bg/bg/news-2-384.html

Karanedeff, тук ЗЗД не е приложим.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот morka » 21 Мар 2015, 22:10

soulmate написа:Чл. 169 не е основание.


Напротив, точно това е основанието. Само че общата му разпоредба, не специалната.
Това на теория и по принцип, иначе за общинарите ДОПК е мръсна дума (за малцината, които изобщо я знаят)
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот soulmate » 21 Мар 2015, 23:35

Да, разбрах, благодаря ви на всички.
soulmate
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Окт 2010, 22:32

Re: Текущи данък сгради и такса смет и стари задължения

Мнениеот nick_cave » 08 Май 2015, 16:39

В чл.169 (4) не става ли въпрос за публични задължения, установявани от НАП? Защото алинея 5, касаеща поредността на погасяване, препраща към ал.4. А местните данъци и такси не се ли установяват от общинската администрация?
nick_cave
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 07 Дек 2005, 17:59


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron