начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота?

Мнениеот georgiev12 » 25 Май 2015, 06:12

Баща ми беше съсобственик (20%) в магазин и преди години прехвърли неговата част на мен но той се издържа/ ползва изключително от този наем.

Има договор подписан от мое име и от името на другите съсобственици с наемателя. Служебните бележки за авансов данък на тези 20% наем идват на мое име и аз попълвам данъчна декларация всяка година.

Как да се направи плащането да става в полза на баща ми и на негово име да са служебните бележки и дохода да се отчита на неговата данъчна декларация, след като той вече не съсобственик?

Благодаря предварително!
georgiev12
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 25 Май 2015, 06:00

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот tochotocho » 26 Май 2015, 11:38

опитай там където работиш заплатата да се води на името на баща ти, ти да работиш безплатно!!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот morka » 26 Май 2015, 22:18

прехвърлете му право на ползване
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот ivanov_p » 29 Май 2015, 07:49

По взаимно съгласие прекратявате договора с наемателя, като едновременно се подписва същия договор от баща ви като наемодател. Това може да се види загуба на време за другите наемодатели, но друг начин няма. Може и да подпишете анекс, като половинчато решение, с което да посочите банкова сметка на баща ви, като внася данъкът на ваше име, а парите превежда на него, но това едва ли решава нещата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот morka » 29 Май 2015, 22:14

ivanov_p написа:По взаимно съгласие прекратявате договора с наемателя, като едновременно се подписва същия договор от баща ви като наемодател.


Абсолютно безсмислено упражнение щом бащата е прехвърлил собствеността на сина.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот pitasht » 30 Май 2015, 16:52

morka написа:
ivanov_p написа:По взаимно съгласие прекратявате договора с наемателя, като едновременно се подписва същия договор от баща ви като наемодател.


Абсолютно безсмислено упражнение щом бащата е прехвърлил собствеността на сина.


Може би и нужна консултация и със счетоводител но не съм съгласна да е безсмилено това. Според мен няма пречка да се направи договор в полза на трето лице- че баща ви ще получава наема. Договорът пак ще го сключите вие и др. съсобственици но ще се упомене че вашият дял се изплаща на баща ви. Може да се посочи и банкова сметка, за да е по-чисто пред НАП. Естествено с нов или анекс към този договор, както ви е по-удобно. Доходът се декларира от баща ви. Понякога това е особено улеснение особено ако баща ви няма други доходи се подава една проста декларация докато ако вие имате става доста по-сложно.
Преди години майка ми беше правила такъв договор на сестра ми, че тя ще получава наем от един имот и тя да си го декларира, защото по онова време майка ми имаше доста високи доходи, докато сестра ми никакви. После по стечение на обстоятелствата се оказа че това ползва сестра ми и по един кредит след около 3-4 години и се представиха декларациите и банката прие това за доход. Нап също не са правили проблеми. Успех! :D
За право на ползване- не знам също може да се помисли вие винаги може да учредите такова но става с нотариален акт и ми се струва по-сложно. Може да го направите и срочно- примерно за 2-4-5години.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот morka » 31 Май 2015, 17:51

pitasht написа:Може би и нужна консултация и със счетоводител но не съм съгласна да е безсмилено това.


Всеки е свободен да се упражнява върху собствените си пари както намери за добре, но ми се струва леко самонадеяно и некоректно да се натрапва другиму лаишко мнение, което на всичкото отгоре би могло да го вкара в излишен разход на пари и време.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот georgiev12 » 01 Юни 2015, 03:08

Благодаря много на всички които дискусираха по моят проблем.

Не разбрах дали чрез договор в полза на трето лице ще е достатъчно той да получава служебните бележки за този дял (20%) на негово име и по този начин тои да се занимава с данъчната декларация?

Или ще трябва да учредя правото на ползване, което ми изглежда доста сложен процес?

Много ви благодаря предварително.
georgiev12
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 25 Май 2015, 06:00

Re: Дохода от наем да се декларира не от собственик на имота

Мнениеот pitasht » 01 Юни 2015, 12:10

morka написа:
pitasht написа:Може би и нужна консултация и със счетоводител но не съм съгласна да е безсмилено това.


Всеки е свободен да се упражнява върху собствените си пари както намери за добре, но ми се струва леко самонадеяно и некоректно да се натрапва другиму лаишко мнение, което на всичкото отгоре би могло да го вкара в излишен разход на пари и време.


Ако се потрудите да дадете аргументи за лаишкото ми мнение може би ще има повече полза от поста ви, а не една безсмислена заядливост, непочиваща на никакви конкретни аргументи. Казах, че е правено, че е минало пред данъчните и нямаше проблеми. А вие сочите само едно че някой ще направи излишни пари и разходи :?: това ли е аргументът ви? Нищо правно не виждам в него така че по-добре да дам лаишко мнение отколкото неаргументирано. Всъщност не за първи път се сблъсквам с такова отношение и никак не ми пука. Когато имам теза си я боря до край, даже и сто професионалиста да ми кажат че не става :D
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron