начало

Административното правораздаване в България вече е на второ място по бързина в ЕС Административното правораздаване в България вече е на второ място по бързина в ЕС

Капарото при продажба на апартамент

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Капарото при продажба на апартамент

Мнениеот ilian_todorov » 10 Окт 2015, 11:43

Капарото при продажба на апартамент, ако купувачът не плати остатъка от цената трябва ли да се декларира като доход и обложи с данък?
Като неустойка за нанесени вреди ли се смята капарото останало в продавача, защото ако е така не се облага с данък.
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 991
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Капарото при продажба на апартамент

Мнениеот teogeo » 10 Окт 2015, 16:04

ilian_todorov написа:Капарото при продажба на апартамент, ако купувачът не плати остатъка от цената трябва ли да се декларира като доход и обложи с данък?
Като неустойка за нанесени вреди ли се смята капарото останало в продавача, защото ако е така не се облага с данък.


Обезщетенията за пропуснати ползи (които включват неустойката) се облагат с данък. Те са облагаем доход (чл. 35, т. 1 от ЗДДФЛ).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1521
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Капарото при продажба на апартамент

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Окт 2015, 19:10

Едва ли няма вратичка някаква. Не я знам точно, но има сигурно, а то става прекалено и пишманлъка да се облага.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4870
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Капарото при продажба на апартамент

Мнениеот teogeo » 10 Окт 2015, 20:16

ivan_lawyer написа:Едва ли няма вратичка някаква. Не я знам точно, но има сигурно, а то става прекалено и пишманлъка да се облага.


Има (но не по начина, по който е тръгнал питащият). И аз намекнах в поста. Ще опитам пак:

Обезщетенията за пропуснати ползи (които включват неустойката) се облагат с данък. Те са облагаем доход (чл. 35, т. 1 от ЗДДФЛ).


Като цяло, вратички винаги има. Въпросът е колко са широки. Законодателят, при цялото си желание (дали?), не успя да затвори както трябва и вратичката с офшорките (или както се изразява законът "юрисдикции с преференциален данъчен режим"), въпреки нарежданията от "Европата".
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1521
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Капарото при продажба на апартамент

Мнениеот ilian_todorov » 10 Окт 2015, 21:53

teogeo написа:
ilian_todorov написа:Капарото при продажба на апартамент, ако купувачът не плати остатъка от цената трябва ли да се декларира като доход и обложи с данък?
Като неустойка за нанесени вреди ли се смята капарото останало в продавача, защото ако е така не се облага с данък.


Обезщетенията за пропуснати ползи (които включват неустойката) се облагат с данък. Те са облагаем доход (чл. 35, т. 1 от ЗДДФЛ).

Защо пропуснати ползи, а не нанесени вреди?
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 991
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Капарото при продажба на апартамент

Мнениеот teogeo » 11 Окт 2015, 12:06

ilian_todorov написа:
teogeo написа:
ilian_todorov написа:Капарото при продажба на апартамент, ако купувачът не плати остатъка от цената трябва ли да се декларира като доход и обложи с данък?
Като неустойка за нанесени вреди ли се смята капарото останало в продавача, защото ако е така не се облага с данък.


Обезщетенията за пропуснати ползи (които включват неустойката) се облагат с данък. Те са облагаем доход (чл. 35, т. 1 от ЗДДФЛ).

Защо пропуснати ползи, а не нанесени вреди?


Щот тъй!

1. "Писмо-отговор" № 2_620 от 23.04.2012г на НАП
2. "Писмо-отговор" № 20-21-134 от 19.05.2012г на НАП

За мен темата се изчерпа.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1521
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron