начало

Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“ Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“

данъци

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данъци

Мнениеот Emilian » 30 Мар 2004, 15:54

Подлежи ли на данъчно облагане по ЗОДФЛ доход получен от продажба на недвижим имот като м/у придобиването /чрез дарение/ и продажбата на същия са изминали само няколко месеца /а не повече от 5 години/ и при нотариалното прехвърляне е платени данък по ЗМДТ? Не е ли това двойно данъчно облагане върху една и съща сума?
Emilian
 

Re: данъци

Мнениеот me » 30 Мар 2004, 17:01

Подлежи на облагане, съгл. чл.10, т.7.от ЗОДФЛ. Данъчната основа се определя съгл. чл.24, ал.1, която най-общо казано гласи, че се облага сумата, представляваща разликата между продажната цена и по-високата стойност от данъчната оценка към момента на продажбата или фактическата (покупната ви) цена.
Т.е. с думи прости:Продавате сега имота за 30 000 лева, купили сте го за 10 000 лева (или поне така пише в нотариалния акт), а данъчната оценка към момнта, когато сте продавали е 20 000 лв. Данъчната оценка е по-висока от фактическата стойност, следователно 30 000 - 20 000 лв=10 000 лв. Облага се дохода в размер на 10 000.00 лева. По същия начин и ако сте купили за 20 000.00, а дан оценка е 10 000.00, ще се вземе по-високата стойност, т.е. фактическат стойност и дан. основа отново е 10 000.00лв.
Обаче, ако разликата е нула или отрицателна, няма доход, който да се облага. Т.е. ако продавате за 10 000, имот който се купили за 30 000.00, а е с дан.оценка 20 000.00 към момента на продажбата, данък не дължите.
А относно двойното данъчно облагане - няма такова нещо в посочения случай. Защото по ЗМДТ обект на облагане е самото имущество - виж чл.44, ал.1 от ЗМДТ, докато обект на облагане по ЗОДФЛ е доход , и то общия годишен доход (чл.3/ЗОДФЛ).
me
 

Re: данъци

Мнениеот Emilian » 30 Мар 2004, 22:01

Благодаря много за изчерпателния отговор!
Emilian
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron