начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Данък за ЕООД

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък за ЕООД

Мнениеот styty » 01 Фев 2017, 17:40

Здравейте, предстои ми отваряне на магазин обаче не съм на ясно със данъците и осигуровките които трябва да плащам.В магазина ще работи жена ми и тя трябва да се самоосигурява .При регистрация на ЕООД какви ще са данъците и осигуровките . Ако се осигурява на минимума 460 лв трябва да внася около 140 лв. месечно.А печалбата да кажем за тримесечието е 6000 лв . на нея се дължи данък 10 % за ЕООД и отделно 5 % за разпределения на дивидент ,следователно приблизително 900 лв .След като са внесени 900 лева данък и 3х140лв - 420 лв осигуровки общо 1320 лв това ли е всичко дължимо към НАП ?
styty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2017, 12:50

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот ivanov_p » 02 Фев 2017, 13:14

За тези неща при счетоводител, а освен това ако самоосигуряващият собственик работи нещо различно от управление, както е във вашият случай, трябва да бъде на трудов договор по минималните осигурителни прагове. Това не се спазва особено, но при проверка ще ви задължат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот styty » 02 Фев 2017, 15:06

Благодаря за отговора , интересува ме просто верни ли са ми сметките макар и груби . Ясно ми е , че е необходима и консултация със счетоводител най- малкото защото ще ми е необходим такъв за водене на фирмата .
styty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2017, 12:50

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот jasta13 » 02 Фев 2017, 21:46

Пейчо, точно обратното е. Ако собственикът е управител и получава възнаграждение за управленската си дейност, дори и неначислен, тогава се осигурява поне на мин. осиг. доход(както и да се определя той, ако няма назначени лица на труд. договор). В случай, че не е предвидено възнаграждение, но работи, като продавач в магазина си, тогава се самоосигурява поне на 460 лв. Може и за двата осигурителни риска, според зависи, какви трудови договори, какви пет лева. Това че в ЗДДФЛ са приравнили едни правоотношения, като трудови, за да няма приспадане на НПР, не означава трудов договор.
Иначе към питащия, грубите Ви сметки са така, като не знаем как формирате печалбата си, може и да смятате разходи, които не са дан. признати
alea jasta est
jasta13
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 13:38

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот ivanov_p » 02 Фев 2017, 23:07

Щом така с
jasta13 написа:Пейчо, точно обратното е. Ако собственикът е управител и получава възнаграждение за управленската си дейност, дори и неначислен, тогава се осигурява поне на мин. осиг. доход(както и да се определя той, ако няма назначени лица на труд. договор). В случай, че не е предвидено възнаграждение, но работи, като продавач в магазина си, тогава се самоосигурява поне на 460 лв.


Не го разбрах това?
Не се спори дали собственик с договор за управление трябва да се осигурява на МОД предвиден за управител.
Въпросът е дали собственикът, който е и управител по ТР, без договор и се самоосигурява може да работи като продавач или баничар без да има трудов договор и да се осигурява като работник? Накратко може ли двайсете съдружници в едно ООД, вписани като представляващи и управляващи дружеството, заедно и поотделно, да си купят кораб и да работят на него като капитани, помощник капитани, машинисти, боцмани и моряци, като се саоосигуряват на 460 лв.? Може ли собственик на ЕООД да се саоосигурява и да работи като шофьор на ТИР без трудов договор по който дължи осигуровки.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот jasta13 » 03 Фев 2017, 11:28

ivanov_p написа:Въпросът е дали собственикът, който е и управител по ТР, без договор и се самоосигурява може да работи като продавач или баничар без да има трудов договор и да се осигурява като работник?

Точно защото работи, като баничар, трябва да се самоосигурява. Задължението за самоосигуряване не възниква защото някой е съдружник/ собственик, а защото полага личен труд в дружеството си.
alea jasta est
jasta13
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 13:38

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот ivanov_p » 03 Фев 2017, 12:05

Това добре, лошо няма, но вярно ли е това:

Накратко може ли двайсете съдружници в едно ООД, вписани като представляващи и управляващи дружеството, заедно и поотделно, да си купят кораб и да работят на него като капитани, помощник капитани, машинисти, боцмани и моряци, като се саоосигуряват на 460 лв.?
Може ли собственик на ЕООД да се саоосигурява и да работи като шофьор на ТИР без трудов договор по който дължи осигуровки?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот styty » 03 Фев 2017, 17:29

Какво имате предвид под разходи които не са данъчно признати ? Ами печалбата според мен се формира като от оборота се извадят разходите по покупката на стока предполагам могат да се извадят разходи за ток , вода , годишно обслужване на касов апарат , счетоводител , консумативи като за тези работи имам фактури разбира се . Какви други разходи мога да вмъкна в сметка ? Благодаря !!!
styty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2017, 12:50

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот jasta13 » 04 Фев 2017, 20:11

Към Пейчо- щом Ви нтересуват конкретно тези две категории осигурени, направете си справка с КСО и Закона за автомобилните превози.
Към питащия, уточнихте че ще се възползвате от счетоводни услуги, а желаете да узнаете дали грубите Ви сметки са верни. Грубите сметки са верни за конкретните фактури ще се произнесе счетоводителят Ви.
jasta13
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 13:38

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот ivanov_p » 05 Фев 2017, 10:34

Задължението за самоосигуряване възниква защото работиш в дружество в което си съдружник. Ако не си писан като управител вероятно може да се самоосигуряваш и да работиш като баничар, но не може да работиш на много други длъжности, за които задължително се изисква трудов договор, което ме навежда на мисълта, че вероятността да се самоосигуряваш на 420 и вече на 460 лв. не е особено голяма. Дал съм малко специфични примери, но това важи за всяка дейност и едва ли ще се намери някой фискал на който да не му направи впечатление, че 15 самоосигуряващи се управляващи съдружници са целият персонал на хотел, цех за банички или дърводелна. Тук излиза и проблемът с чужденци без работна виза, съдружници или собственици на капитала, които реално работят извън управление и се самооосигуряват. Подобна възможност ще обезсмисли визите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот styty » 06 Фев 2017, 17:25

Здравейте , искам да попитам и друго . Магазина е собственост на майка ми ,а в него ще работи жена ми с която нямаме граждански брак.Може ли някои да направи проблем за това , щом не си го работи собственика , а един вид чужд човек (при положение ,че няма да има разбира се договор за наем ) ?
styty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2017, 12:50

Re: Данък за ЕООД

Мнениеот orhideq21 » 08 Мар 2017, 10:38

Назначете я по трудов договор и никой няма да направи проблем
orhideq21
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 21 Авг 2012, 10:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron