начало

Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“ Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“

данък смет

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данък смет

Мнениеот малко предприятие » 04 Май 2004, 11:46

Имаме следния казус: като малко производствено предприятие са определили, че за 2004г. дължим 3200 лв. данък сметосъбиране и сметоизвозване, но съгласно чл. 71 от ЗМДТ такава такса не би трябвало да се събира, ако общината не извършва тази услуга /в нашия случай, селското кметство не я е извършвало никога/.Каква възможност имаме да обжалваме и да не се налага да я плащаме?Предварително благодаря на всички, които ще отговорят.
малко предприятие
 

Re: данък смет

Мнениеот donna2 » 04 Май 2004, 12:17

обжалвай виж на страницата на ВАС решение №2404 по ад.дело №5579/03 и решение №9758 по ад. дело 3621/02
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: данък смет

Мнениеот donna2 » 04 Май 2004, 12:20

има промени в реда за обжалване виж писмо № 24 00 388 /17.02.04г. на МФ -ГДД
обжалването е чрез кмета до областния управител , срока за обжалването е 7 дневен а не както до сега 14 дневен -това касае само ТБО ,НО НЕ И ДАНЪК СГРАДИ
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: данък смет

Мнениеот рери » 04 Май 2004, 13:44

съобщението, с което се определя размера на такса смет наистина вече се обжалва от 01.01.2004 чрез кмета на общината до областния управител. Сметосъбирането и сметоизвозването обаче не се организира от селския кмет , а от кмета на общината. За да не се предоставят услугите по чл.71 т.1,2 и 3 със заповед на кмета се определят районите за които общината няма да предоставя съответната услуга или е следвала да си подадете декларация по същия член че имота респективно предприятието няма да се полза през следващата година. В случай, че заповед н акмета няма или не сте си подали декларация ще си платите таксата смет
рери
 

Re: данък смет

Мнениеот donna » 04 Май 2004, 14:01

е не е така има няма заповед на кмета , както декларация важно е дали общината извършва тия услуги ,аз не случайно съм дала двете решения на ВАС ,може да ги види на страницата на ВАС , там върховния съд се е произнесъл
по въпроса ,а именно такса се дължи за реално извършена услуга ,а не защото някой си е наумил , а този "нов ред " за обжалване си е единсвено и само за да не се обремяняват данъчните с плащане на разноски и юрисконсултско възнаграждение , а да си носи кръста общината която е решила че такса и се дължи
С две думи нека да обжалва

извинявай ти в кое данъчно работиш
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: данък смет

Мнениеот рери » 04 Май 2004, 16:51

не работя в данъчно. Решенията който ми цитираш нямат нищо общо в случая. Там става въпрос за земеделска земя със постройки, извън регулация, пък на всичко отгоре сами си организирали сметосъбирането и сметоизвозването, обезвреждането и т.н. На въпросния господин обаче предприятието му е в населено място и според мен няма начин да няма организирано сметосъбиране и сметоизвозване, колкото и рядко да се случва това. Такаче не виждам никакъв смисъл от обжалване
рери
 

Re: данък смет

Мнениеот donna2 » 04 Май 2004, 17:41

има смисъл по простата причина че ТБО се дължи ако тази услуга се извършва , само тогава се дължи такса /за разлика от данъците / при условие че не се извършва услугата не виждам за какво да се плаща

но нека въпросния господин да доразясни
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: данък смет

Мнениеот малко предприятие » 05 Май 2004, 15:51

На сесия Общината е определила 20 промила за предприятието, ето защо е такава сумата. По принцип влизаме в район, където трябва да се извършва сметосъбиране, но услугата РЕАЛНО не се извършва. За какво да плащам???donna2 написа:
>
> има смисъл по простата причина че ТБО се дължи ако тази
> услуга се извършва , само тогава се дължи такса /за разлика
> от данъците / при условие че не се извършва услугата не
> виждам за какво да се плаща
>
> но нека въпросния господин да доразясни
малко предприятие
 

Re: данък смет

Мнениеот donna2 » 05 Май 2004, 16:15

аз лично бих обжалвала , дащото такса се държи за реално свършена услуга , затова ви препратих към ония решения , защото там общината също е определила да се заплаща ТБО ,а реално нищо не извършва ,това че онзи имот не е в регулация не е най същественото ,същественото е каква услуга се извършва ,това е разликата между данъците и таксите ,едните се дължат задължително и следва да се платят ,но таксата се дължи само за свършена услуга
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: данък смет

Мнениеот jeliomarinov » 05 Май 2004, 18:23

има две възможности: или да има организирано сметосъбиране с необходимите съоръжения до определените за това депа, или такова въобще да не съществува. Ако въобще не съществува такава организирана дейност по сметосъбиране, положението е ясно - жалбичка и т.н. Но доколкото разбирам подобно организирано събиране на смет съществува. В такъв случай бихте ли ми споделили по какъв начин се доказва, че само вашето предприятие е ощетено?
явно тук става въпрос за лични препирни между предприятието и фирмата организираща събирането на смет. За да протоколирате несъбирането на сметта най-лесно е да се обърнете към екологичните организации в района. След това се подава молба до съда да се назначи експертиза за обезпечаване на доказателствата. Чак след това се пуска жалба и то срещу фирмата организираща събирането и извозването на сметта.
иначе ако такава фирма за района не съществува е доста по-лесно.
А И ДРУГО, ХУБАВО Е ДА ПОЛУЧАВАШ БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ, НАЛИ?
jeliomarinov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Апр 2004, 00:19

Re: данък смет

Мнениеот малко предприятие » 07 Май 2004, 16:45

Ако бяхте прочели първото ми съобщение, щяхте да разберете, че не става въпрос за спор с фирмата за сметосъбиране.Просто това е задължение на селското кметство, а то не разполага със съоръжения, и не извършва услугата.От Градската община също не идват да извозват отпадъците.Ние се грижим за това, а според определената такса дължим доста пари.
Така че, благодаря Ви за БЕЗПЛАТНАТА КОНСУЛТАЦИЯ, но ще обжалвам, както ме посъветваха колегите Ви.
малко предприятие
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron