начало

Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“ Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“

облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот NadiaRal » 15 Юни 2004, 17:11

ПРОДАВАЧЪТ е ООД, а КУПУВАЧА е физ. лице. Данъчната оценка е 17 000 лв, а продажната цена е 10 000, без ДДС. Въпросът е дали ДДС-то ще се внесе на данъчната оценка или следва да се внесе на продажната цена?
NadiaRal
 

Re: облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот traico » 16 Юни 2004, 06:09

Това не е продажба на част от предприятие , а разделяне на дружество .Въпросът с ДДС следва да се консултира със счетоводители .
traico
 

Re: облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот Chavdar N » 16 Юни 2004, 12:08

въпросът ти не е прецизен, вероятно се касае за нещо друго. ако е продажба само на предприятие, купувачът трябва да е регистраран като търговец.
отделно от това при продажба на предприятие ДДС не се начислява - няма доставка по смисъла на ЗДДС.
опиши по-точно казуса
Chavdar N
 

Re: облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот NadiaRal » 16 Юни 2004, 13:57

Продавачът е юридическо лице /ООД/. Имотът е собственост на ООД-то. Купувачът е физ. лице. В цената е включено ДДС. Примерно 10 000 лева е цената и 2000 лева е ДДС. Но двете страни са се споразумяли да поемат ДДС заедно. А дан. оценка е 17 000 лева. Продавачът е длъжен да издаде фактура на купувача, тъй като първият е регистриран по ДДС.
Срещнахме две мнения, че ДДС следва да се плати върху покупната цена на имота , т.е. 10 000 лева или върху дан. оценка- 17 000 лева. Върху коя сума следва да се внесе данъка?
NadiaRal
 

Re: облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот dorina2 » 16 Юни 2004, 17:17

Не е вярно че купувачът трябва да е регистриран като търговец. ДДС се дължи върху продажната цена. Трябва да се обърне внимание каква е отчетната стойност на недвижимия имот, който ООД-то продава, тъй като продажната цена не може да бъде по-ниска от отчетната стойност.
dorina2
 

Re: облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот traico » 16 Юни 2004, 21:20

В случая не става въпрос за продажба на част от предприятие, а за отделна сделка с недвижим имот ,собственост на дружество .Данък добавена стойност се дължи върху по-голямата от двете записани цени в нотариалния акт -данъчната и продажната ,но само след като от тях се приспадне стойността на земята , защото на облагане подлежи стойността на сградата.
traico
 

Re: облагане с ДДС при продажба на част от прадприятие

Мнениеот финансист » 16 Юни 2004, 22:49

Този вид доставки се облагат по общия ред на ЗДДС - върху фактурираната стойност. Нейният размер изобщо не зависи от отчетната стойност (за колкото се споразумеят страните). Сделките със земя действително са освободени (виж чл. 34 от ЗДДС).
финансист
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron