начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот emilv94c66u » 04 Юли 2020, 10:08

Здравейте, преди 4-5 години допуснах голяма грешка, която не знам как да реша в момента.
Става въпрос за две коли, ще обясня подробно какво и как се случи. Мъж съм на 50 години, инвалид с телк, от Област Русе сме.
през 2015 година купихме кола от град Ямбол, направихме Покупко Продажба Договор в град Русе, на мое име с цел да ползваме по нисък данък и безплатна винетка. След Покупко Продажба Договора, колата се счупи, имаше сериозна повреда в мотора, и я продадох на частно лице за части, като договора талоните и номерата са в мен. Мислех че с договора номерата и талона мога да я спра от движение без колата да минава Кат, но се оказа че не може, искаха ми колата за да прехвърлят собствеността, а аз вече я нямам, и нямам връзка с купувачите. Не знам дори и в данъчното дали се води на мен, случката се разигра преди пет години. Книжка нямам, синът ми е шофьорът.

Втория случай!
Същата ситуация, само че се случи през 2016 година, а въпросната кола е от същата област, Русе.
Купихме кола и след Покупко Продажба Договор, синът ми се обърна с нея в гора, няма други участници, и в акта пише че щетите са по колата, като имаме и снимки, цялата беше намачкана, след което частници я купиха за скраб, договора талоните и номерата са в нас. В кат ни казаха че не могат да бракуват кола която е от друга област, става въпрос за първия случай, втория случай, колата е от Русе.
При условие че са минали 4-5 години и имаме номерата, талоните и Покупко Продажба Договор, как да оправим тези коли,за да ми е мирна главата? Знам че постъпката е глупава, не е умишлена, но като не е запознат човек. Някой ме беше излъгал че мога да ги оправя с Покупко Продажба Договор, талоните и номерата, отивам в Кат и ги спирам, а накрая се оказа че искат МПС-то за първия случай, а за втория случай не знам. Как да постъпя в двата случая? Да отида при началника на Кат, или при Адвокат, или поне да знам какво и как да направя.
emilv94c66u
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2020, 21:28

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот doondie » 05 Юли 2020, 06:42

Би следвало на първата кола да са ѝ сменени номерата, след като е от друга област. Вече това изискване го няма, но тогава трябва да е било така. Не виждам тогава как може да е проблем, че била от друга област.

Основният проблем според мен е, че т.нар. продажба за скрап е станала неофициално. Трябвало е автомобилът първо да бъде обявен за бракуван и да му е снета регистрацията, след като реален договор за последваща епродажба няма.

Вижте дали не можете да я обявите за открадната, тъй като реално колата е "изчезнала".
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот thebeast » 05 Юли 2020, 12:56

1.Отивате в КАТ като носите договорите и талоните и искате да регистрирате автомобилите на Ваше име като заявявате желание номерата да останат същите.
2.След 5 дни Отивате в общината в отдел "Местни данъци и такси" или както са го кръстили и подавате декларация по чл. 54 от ЗМДТ за единия автомобил (с по-голямата мощност)като вписвате като собственик и съпругата, ако имате такава, и прилагате експертното решение на ТЕЛК, за да ползвате облекчение за намалената работоспособност.
3.Заплащате данъците за автомобила с по-малката мощност, както и тези за декларирания автомобил на името на съпругата, ако имате такава. Това всичко за целия период от придобиването до първата вноска за 2020 г. вкл.
4.Отивате в КАТ и прекратявате регистрацията на двата автомобила като декларирате, че ще ги съхранявате в частен имот (адреса на някоя селска къща).
5.След 5 дни заплащате остатъка от данъците за м. юли.
6.Сагата свършва успешно и главата е много мирна.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот thebeast » 05 Юли 2020, 13:07

Допълнение към т. 4 - Носите номерата и талоните.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 05 Юли 2020, 15:26

doondie написа:Основният проблем според мен е, че т.нар. продажба за скрап е станала неофициално. Трябвало е автомобилът първо да бъде обявен за бракуван и да му е снета регистрацията, след като реален договор за последваща епродажба няма.

Глупости!
Колата не е „бракувана“ (такова понятие няма), а разкомплектована (разглобена)!
Писах на друго място вече - това обстоятелство се декларира (може и устно) и въпросите спират!

И без това - при прекратена регистрация, това вече не е МПС, а определено количество желязо (и други).
Пп. В България все още няма понятие, аналогично на „SORN (statutory off-road notification)“ - „законово известяване за офроуд“.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот doondie » 05 Юли 2020, 17:34

jhoro написа:Глупости!
Колата не е „бракувана“ (такова понятие няма), а разкомплектована (разглобена)!
Писах на друго място вече - това обстоятелство се декларира (може и устно) и въпросите спират!

И без това - при прекратена регистрация, това вече не е МПС, а определено количество желязо (и други).
Пп. В България все още няма понятие, аналогично на „SORN (statutory off-road notification)“ - „законово известяване за офроуд“.
Под бракуване се има предвид точно това. Не е наложително терминът да е като по наредба. Всеки разбира идеята - автомобилът става на части и/или отива "за желязо".

Видях другата тема, след като писах в тази. Абсолютно същата, но тук няма модератори да ги слеят. Както и да е. Не мисля, че има такова животно като устно деклариране. В България все още голяма част от административното обслужване се осъществява лично и на място, съответно с попълване на декларация на хартия и прочие. Най-големият куриоз е, че отписването на автомобил в КАТ не значи автоматично и спиране на данъчната регистрация, т.е. може в един момент да се окажеш осъден за недължими данъци.

Малка вметка - "офроуд" се води едва ли не спорт. SORN е по-скоро известие за (временно) спиране от движение с цел неплащане на данък и застраховка за автомобил, който не се ползва към настоящия момент и се съхранява в частен имот. Любопитно колко още десетилетия трябва да минат, за да се въведе подобна декларация и в нашата джунгла.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 05 Юли 2020, 18:26

doondie - виждам, че говорим за едно и също, но с различни думи!
Само да уточня - разкомплектоване/бракуване може да стане и без дерегистрация! Но тогава - няма ауто, но данъка си остава.
Съответно - направена дерегистрация не означава, че автомобилът става на части и/или отива "за желязо". Защото
Чл. 2. (3) Този закон се прилага и за пътищата, които не са отворени за обществено ползване, освен ако с други правни разпоредби или от собственика или администрацията, управляваща пътя е определено друго. Компетентността на органите за контрол по този закон не се разпростира върху пътищата, които не са отворени за обществено ползване.
Тоест - ако имам достатъчно голям имот (примерно - 20-нна дка или повече) с път вътре - мога да си карам там нерегистрирано МПС.
doondie написа:Най-големият куриоз е, че отписването на автомобил в КАТ не значи автоматично и спиране на данъчната регистрация, т.е. може в един момент да се окажеш осъден за недължими данъци.

Малка вметка - "офроуд" се води едва ли не спорт. SORN е по-скоро известие за (временно) спиране от движение с цел неплащане на данък и застраховка за автомобил, който не се ползва към настоящия момент и се съхранява в частен имот. Любопитно колко още десетилетия трябва да минат, за да се въведе подобна декларация и в нашата джунгла.

Точно нова - не е куриоз в България! По-скоро се учудих (преди 4 години) когато отивайки от КАТ в МДТ и ... те вече знаеха, че аутото е отписано!

Пп. Колкото до „off-road“ - значението си е само едно„извън пътя“! Каква гражданственост е придобило в България е друг въпрос!
Да си чувал за ...„Хилти Бош“? Или за „Ксерокс Коника“? Или за „Джип БМВ“?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот doondie » 06 Юли 2020, 12:25

jhoro написа:Само да уточня - разкомплектоване/бракуване може да стане и без дерегистрация!
Това повдига въпроса доколко едно такова действие е законосъобразно обаче. :?

jhoro написа:Точно нова - не е куриоз в България! По-скоро се учудих (преди 4 години) когато отивайки от КАТ в МДТ и ... те вече знаеха, че аутото е отписано!
Странна работа. Мой роднина точно за това беше осъден преди 2 години - неплащане на данъци, един от които беше за отдавна дерегистриран автомобил - още преди 20 години. Постоянният му адрес е в община Свищов, затова трябваше да ходи до КАТ-Велико Търново, а после и до Община Свищов, за да оправи нещата. Той дори си пазеше някаква бележка за спирането от движение. Или институциите вече най-сетне обменят информация, или това е различно в различните области или общини.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 18:28

doondie написа:Това повдига въпроса доколко едно такова действие е законосъобразно обаче. :?

Казаното е толкова абсурдно, че няма нужда от коментар.
doondie написа:Странна работа. Мой роднина точно за това беше осъден преди 2 години - неплащане на данъци, един от които беше за отдавна дерегистриран автомобил - още преди 20 години. Постоянният му адрес е в община Свищов, затова трябваше да ходи до КАТ-Велико Търново, а после и до Община Свищов, за да оправи нещата. Той дори си пазеше някаква бележка за спирането от движение. Или институциите вече най-сетне обменят информация, или това е различно в различните области или общини.

Ако си прочетеш сам написаното - ще сецсетил, че не е,странно.
Автомобила е дерегистран преди 20 години. Тогава е нямало връзка КАТ-МДТ и уведомлението се е подавало „на гише”.
Осъждането е преди 2 години - за пропуски в миналото.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот ivanov_p » 08 Юли 2020, 19:16

emilv94c66u написа:Здравейте, преди 4-5 години допуснах голяма грешка, която не знам как да реша в момента. Втория случай!


Много дълго за четене. Прехвърлихте ли колите в КАТ на свое име?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 08 Юли 2020, 22:01

ivanov_p написа:Много дълго за четене. Прехвърлихте ли колите в КАТ на свое име?

Вътре - в „дългото четене” пише, че процедурите са спрели след договорите. Не е имало пререгистрации.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron