начало

Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“ Сблъсъци и арести „подгряха“ масовото плажуване в „Росенец“

Обезщетения за вр. нетр. КСО

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обезщетения за вр. нетр. КСО

Мнениеот водопад » 29 Сеп 2004, 11:24

Има ли определен срок за една календарна година за изплащане на обезщетения поради обща заболяване на работещи по трудов договор?
Както има упоменат срок в чл.42 ал.2 от КСО за настъпила временна нетрудоспособност до 2 месеца от прекратяването на тр. договор - за не повече от 75 календарни дни ; в чл.43 т.1, т.2 от КСО - пояснени срокове за обезщетения за санитарно-курортно лечение;
в чл. 45 ал.1
т.1 За гледане на болен - на всеки осигурен до 10 кал. дни;
т.2 За гледане на болно дете - до 60 кал. дни и т.н.
Дали пропускам някъде определения лимит на изплащане на обезщетение за временна нетрудоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, или просто няма уточнен срок?
водопад
 

Re: Обезщетения за вр. нетр. КСО

Мнениеот донна2 » 29 Сеп 2004, 13:57

това в какъв смисъл ,отговора е чл.42 ал.1 от КСО ,ако не сте внесли осигуровки много ясно е че лицето не може да си получи обезщетението докато не ги внесете

и така обещетенията поради общо заболяване се изплащат от ДОО , но получаването им е обвързано с внасянето на осигурителни вноски от работодателя

тук се получава нещо много интересно тъй като вземанията на НОИ за осигуровки се погасяват с 5г. давност , а с 10г. давност се погасяват всички вземания независимво от прекъсване на давността в тоя период вие така или инъче ще ги внесете , внесете ли ги дължимите от ДОО суми могат да се поискат в 3г. период , следователно НОИ след като ги преведе работника ще може да си ги получи в тоя 3г. период
донна2
 

Re: Обезщетения за вр. нетр. КСО

Мнениеот водопад » 29 Сеп 2004, 14:13

Не става дума за дължими или платени осигуровки ( за сметка на работодателя ), върху сумата на обещетението. Питането ми е - има ли лимит на болничните, които работника може да представя на работодателя си и той съответно да е длъжен да плати. Като ми е ясно, че личния лекар може да издава сам до 10 дни, повече дни с лекарска комисия.
Но ако с еднодневно прекъсване бъде издаван нов болничен лист - с друга диагноза и това продължава до безкрай?!

Как се предизвиква проверка от НОИ за издаден фалшив болничен лист ?
водопад
 

Re: Обезщетения за вр. нетр. КСО

Мнениеот донна2 » 29 Сеп 2004, 16:07

виж от чл.7 до чл.10 от НЕР

ЗА ПРОВЕРКАТА :пишеш до НОИ описваш случая и молиш за проверка
донна2
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron