начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

МДТ на починал?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


МДТ на починал?

Мнениеот ctbrown » 14 Юни 2022, 15:03

Баба ми е починала през 2017г.
Оказа се,че има 233лв. неплатени МДТ за 2020,2021 и 2022 на нейно име.
Трябвало е да се подаде декларация в общината преди 5 години,но преките наследници не са го направили.
Трябва ли да се плаща въпросната сума и защо общините просто не отписват починалите като съсобственици на имот и длъжници по ЗМДТ?
ctbrown
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 03 Мар 2022, 10:19

Re: МДТ на починал?

Мнениеот ivanov_p » 14 Юни 2022, 16:52

Платете дължимото за последните 5 години и след това подайте в общината необходимите документи с удостоверение за наследници за да ви прехвърлят на вас данъците. Има и глоби.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: МДТ на починал?

Мнениеот hristev » 14 Юни 2022, 16:53

Предполагам, че баба ви няма МПС.

Нормативната уредба е в ЗМДТ.
Срокът за деклариране на имот е 6 месеца. Трябва да се подаде декларация по чл. 14 ЗМДТ. Подаването на декларация от един от наследниците освобождава останалите от задължението да я подадат.

Във вашия случай, наследниците дължат всички задължения за МДТ възникнали през и след 2018 г. назад. (5г. давност)

Всеки наследник дължи пропорционално на дела си.

За да декларирате трябва да сте наследник или упълномощено лице.

Трябва ви документ за собственост, скица/схема, удостоверение за наследници.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: МДТ на починал?

Мнениеот ctbrown » 15 Юни 2022, 08:40

ivanov_p написа:Платете дължимото за последните 5 години и след това подайте в общината необходимите документи с удостоверение за наследници за да ви прехвърлят на вас данъците. Има и глоби.


1.На мен няма какво да се прехвърля,защото аз не съм пряк наследник.
2.Преките наследници също плащат МДТ за въпросния имот от години(те имат свои дялове).
Въпросът е че баба ми е починала от 5 години а все още облагат нейния дял от имота с МДТ.
Знам че проблемът е заради неподадената декларация отпреди 5 години,но нямам никакво намерение да хвърлям едни 230лв на вятъра.
Наследниците на баба ми плащат МДТ за своите дялове и едва ли ще се съгласят да платят тази сума.
ctbrown
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 03 Мар 2022, 10:19

Re: МДТ на починал?

Мнениеот hristev » 15 Юни 2022, 09:00

ctbrown написа:
ivanov_p написа:Платете дължимото за последните 5 години и след това подайте в общината необходимите документи с удостоверение за наследници за да ви прехвърлят на вас данъците. Има и глоби.


1.На мен няма какво да се прехвърля,защото аз не съм пряк наследник.
2.Преките наследници също плащат МДТ за въпросния имот от години(те имат свои дялове).
Въпросът е че баба ми е починала от 5 години а все още облагат нейния дял от имота с МДТ.
Знам че проблемът е заради неподадената декларация отпреди 5 години,но нямам никакво намерение да хвърлям едни 230лв на вятъра.
Наследниците на баба ми плащат МДТ за своите дялове и едва ли ще се съгласят да платят тази сума.


Тази ситуация не е възможна, но е доста малко вероятна. Имам предвид, че или инспектор от МДТ е допуснал грешка, или лицето подало декларацията е допуснало грешка, или сте получили грешна информация, или не сте разбрали правилно, или комбинация от изброеното.

Във всички случаи обаче, щом на име на баба Ви се начисляват МДТ, е факт, че данъчната партида на нейно име не е закрита.

РЕШЕНИЕ:

Наследник или упълномощено лице подава данъчна декларация, от която да е видно, че бабата е починала - тоест имотите са собственост на наследниците. Така ще спрат да се начисляват задължения на име на починало лице, а паричните задължения за МДТ ще се прехвърлят на наследниците - пропорционално на идеалната част.

След обработката на декларацията (ако имате познати ще стане за 5 мин, ако нямате може и за две седмици) отивате в отдела на МДТ за проверки. Там подавате всички документи отново (док. собственост, скица/схема, удостоверение за наследници, пълномощно) и входирате ИСКАНЕ ЗА ПРИХВАЩАНЕ ИЛИ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ, в което описвате много точно и подробно целия казус.

Инспекторите ще направят проверка (срок за отговор и проверка е 30 дни) и ако всичко, което твърдите кореспондира с юридическите факти (те не винаги са такива, каквито са фактите от реалната действителност) тогава МДТ ще установи, че за един и същи имот са начислявани два пъти данъци в пълен размер, като наследниците са платили.

След срока ще Ви се обадяд да ви връчат един документ, според който ..... бог знае какво, те си ги настъгмяват така или иначе... Обаче този документ ще ви реши проблема. В зависимост какво са измислили проверяващите ще предприемете следващо действие - или да входирате искане и банкова сметка, за да си получите парите ако има надплатени, или да си доплатите, или да си оставите парите налични по данъчната Ви партида за догодина.

ВАЖНО Е, ЧЕ ИСКАНЕ ЗА ПРИХВАЩАНЕ ИЛИ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ТРЯБВА ДА ПОДАДЕ ВСЕКИ ЕДИН ОТ НАСЛЕДНИЦИТЕ ПООТДЕЛНО (или едно лице да представлява всички наследници с пълномощно).

Декларация за бабата е необходимо да подаде само едно лице
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: МДТ на починал?

Мнениеот ivanov_p » 15 Юни 2022, 09:43

ctbrown написа:
ivanov_p написа:Платете дължимото за последните 5 години и след това подайте в общината необходимите документи с удостоверение за наследници за да ви прехвърлят на вас данъците. Има и глоби.


1.На мен няма какво да се прехвърля,защото аз не съм пряк наследник.
2.Преките наследници също плащат МДТ за въпросния имот от години(те имат свои дялове).
Въпросът е че баба ми е починала от 5 години а все още облагат нейния дял от имота с МДТ.
Знам че проблемът е заради неподадената декларация отпреди 5 години,но нямам никакво намерение да хвърлям едни 230лв на вятъра.
Наследниците на баба ми плащат МДТ за своите дялове и едва ли ще се съгласят да платят тази сума.


Аз за пръв път чувам за преки и непреки наследници и затова не мога да изкажа обвързващо мнение. Щом баба ви е имала дял от имот и е починала този дял е се е наследил от някой, пряк, непряк наследник, такъв по завещание, общината. Кой го е наследил обаче няма значение, меродавен е не наследника, а този бабешки дял от имота, за който трябва да се плати данък. След като сумата която се дължи е изчислена и начислена тя трябва и да се плати от някой. Тук вече може да се разсъждава кое е задълженото лице и дали дължимата сума вече не е била платена, т.е. да се възрази, че общината иска да събере един и същ данък от две лица. Ако за дела на бабата не е бил плащан данък то той се дължи от наследниците й, без значение преки или непреки. Кои са те се установява по издадените удостоверения за наследници, като едното е задължително на бабата, а ако някой от нейните наследници е починал и от неговото удостоверение за наследници и т.н. След като се установи кой или кои са наследници на бабата, съответно собственици на имота в момента, задължението ляга върху тях, освен ако вече не е било платено. Ако това е станало най-вероятното хипотеза е, че наследниците са подали нужните декларации, дела от имота е бил прехвърлен към тях, но не е бил отписан от партидата бабата. Случва се в някой общини, където по самоинициатива искат не само да се заяви имот от новия собственик, а и да се отпише от стария собственик, напр. общ. Несебър, която работи по собствено законодателство. Ако това е станало, т.е. за дела е плащано - с документите в общината и решавате въпроса, ако досега не било плащано - наследниците дължат парите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: МДТ на починал?

Мнениеот hristev » 15 Юни 2022, 11:36

ivanov_p написа::



То и аз написах моя отоговор под презумпцията, че "също плащат МДТ за въпросния имот от години" времево е започнало след "баба ми е починала от 5 години"

Ама знае ли се :lol:
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: МДТ на починал?

Мнениеот guest1 » 15 Юни 2022, 19:38

hristev написа:То и аз написах моя отоговор под презумпцията, че "също плащат МДТ за въпросния имот от години" времево е започнало след "баба ми е починала от 5 години"

Цитирам този пост, защото е най-кратък - не за друго.
Щом нещата се ...
ctbrown написа:Баба ми е починала през 2017г.
Оказа се,че има 233лв. неплатени МДТ за 2020,2021 и 2022 на нейно име.

няма как тези „неплатени МДТ за 2020, 2021 и 2022“ да са „на нейно име“!
Формулировката е - „наследниците на лицето“!

При издаването на смъртен акт - дирекция ГРАО, съответно Общината и всички заинтересувани институции знаят, че лицето е починало и неговото ЕГН е невалидно.
Някои общини даже - служебно разпределят и прехвърлят партидите по МДТ - на името на правоимащите наследници!
Пейчо - прав си ... донякъде. Няма „преки и непреки наследници“, има правоимащи и други.
Кръгът на наследниците по закон включва няколко реда наследници, които се намират в родствена връзка с наследодателя.
По-близките по степен роднини изключват по-далечните.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: МДТ на починал?

Мнениеот ctbrown » 16 Юни 2022, 14:35

guest1 написа:няма как тези „неплатени МДТ за 2020, 2021 и 2022“ да са „на нейно име“!
Формулировката е - „наследниците на лицето“!


Напротив. На нейно име са.

При издаването на смъртен акт - дирекция ГРАО, съответно Общината и всички заинтересувани институции знаят, че лицето е починало и неговото ЕГН е невалидно.
Някои общини даже - служебно разпределят и прехвърлят партидите по МДТ - на името на правоимащите наследници!


Очевидно моята община не е от тези "някои общини".

Кръгът на наследниците по закон включва няколко реда наследници, които се намират в родствена връзка с наследодателя.
По-близките по степен роднини изключват по-далечните.


Това имах в предвид, когато писах, че не съм пряк наследник.
ctbrown
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 03 Мар 2022, 10:19

Re: МДТ на починал?

Мнениеот hristev » 17 Юни 2022, 09:03

По-горе съм написал какво трябва да се направи.

Това, което съм написал не е плод на моето въображение, не е плод на някакво кухо тълкуване на разпоредбите, а отразява мой реален практически опит с десетки подобни казуси.

Ако приемем, че написаното от автора "също плащат МДТ за въпросния имот от години" времево е започнало след "баба ми е починала от 5 години", горния ми коментар решава въпроса.

Да отбележа, че под "решава въпроса" нямам предвид, че освобождава от парично задължение за МДТ. :lol:
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: МДТ на починал?

Мнениеот guest1 » 17 Юни 2022, 23:19

hristev написа:Ако приемем, че написаното от автора "също плащат МДТ за въпросния имот от години" времево е започнало след "баба ми е починала от 5 години", горния ми коментар решава въпроса.

Пропускате варианта, да е имало съсобственост - още, когато баба е била жива.
И всеки съсобственик си е плащал МДТ за неговата част.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: МДТ на починал?

Мнениеот ivanov_p » 18 Юни 2022, 18:35

Прясна информация. Вчера се разправях с една прочутата община, работеща по свои закони, по същия въпрос, данъци на починалата баба. Не четох местното законодателство и не знам кое от видяното е по закон, тяхна практика или метод на конкретния чиновник, но:
1. Общината и публичните изпълнители към нея имат достъп до ГРАО, т.е. когато изчисляват данъци и натиснат ЕГН на лицето излиза дали то е починало или не.
2. Никой не бръсне за нищо резултата от проверката! По-точно когато публичните изп. видели, че бабата е починала прекратили делото, изкарали служебно удостоверение за наследници и нищо повече, не им се разправяло да водят дела с всички наследници, като подло ме попитаха дали все още са толкова много. Бяха сигурни, че задълженията са прехвърлени по партида на наследниците, но на техните ЕГН-та не излезе нищо, което много ги изненада, което иде да рече, че вероятно е редно при тези служебни проверки да се правят промени в партидите.
Общинарите от МДТ също бяха съвсем наясно кой жив, кой умрял и кой наследник, но въпреки това всички задължения продължават да са на имената на починалите и хабер си нямат да ги прехвърлят на друг.
3. Публичните казаха да се пусне молба за отписване на задълженията и кой знае защо и с удостоверение за наследници, въпреки, че имат служебно такова. Молбата се внасяла на гишето без нищо повече. От МДТ обаче бяха на друго мнение, то молба с удостоверение може да си напишеш, но първо трябва да отидеш на личен разговор с Началника. Аз на лични разговори не ходя, защото излизам обеднял, но се оказа, че като подадеш молбата на гишето се звъни на Началника и ако не е имало разговор те натирват. Не знам как се действа ако изпратиш молбата по пощата.
Още нещо, бях получил писмо от общината за една сума, плащания за тази година и минали плащания, но на гишето ми казаха, че с техните тефтери сумата е два пъти повече, тече от 2008 г. и нямат представа каква е тази по-малка сума, все едно писмото с нея не са изпратили те. Естествено, пак те изпращат на разговор с Началника.

Та питащия да си вземе удостоверенията за наследници, преки и непреки и при съответния Началник. Няма значение какъв е закона, каквото каже Началника, това ще е!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: МДТ на починал?

Мнениеот hristev » 20 Юни 2022, 09:11

guest1 написа:
hristev написа:Ако приемем, че написаното от автора "също плащат МДТ за въпросния имот от години" времево е започнало след "баба ми е починала от 5 години", горния ми коментар решава въпроса.

Пропускате варианта, да е имало съсобственост - още, когато баба е била жива.
И всеки съсобственик си е плащал МДТ за неговата част.


Не е възможно да съм пропуснал нещо, тъй като отговорът мие точен по отношение на една единствена хипотеза.

Отделно, какво означава "пропускате варианта" ? Няма как да пропусна хипотеза, която не съм засегнал. Освен ако "пропуснал" означава, че съм "пропуснал да засегна и други хипотези".
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: МДТ на починал?

Мнениеот ivanov_p » 20 Юни 2022, 10:14

1.На мен няма какво да се прехвърля,защото аз не съм пряк наследник.
2.Преките наследници също плащат МДТ за въпросния имот от години(те имат свои дялове).
Въпросът е че баба ми е починала от 5 години а все още облагат нейния дял от имота с МДТ.
Знам че проблемът е заради неподадената декларация отпреди 5 години,но нямам никакво намерение да хвърлям едни 230лв на вятъра.
Наследниците на баба ми плащат МДТ за своите дялове и едва ли ще се съгласят да платят тази сума.


Когато говорите с адвокат или искате съвет излагайте фактите, не се опитвайте да представяте хипотези. Един най-прост разказ, необременен с с юридически разсъждения. От написаното по-горе не се разбира дали за дела на баба ви е плащан данък. Това, че преките наследници плащат данък за въпросния имот, не означава, че плащат данък и за дела на баба ви, защото по-долу пишете, че същите преки наследници плащали за своите дялове. Ако бяхте написали молба до съд той щеше да ви я върне за да я уточните.
Ако за дела на баба ви не е плащан изобщо данък, задълженото лице е сегашният собственик, навярно вие. Ако за него са плащали данък роднините, но общината ви е задължила двойно - с документите при Началника.

Членът от закона който цитирахте заедно с касационния съдия в пенсия известен като Гост1, не говори за преки и непреки наследници, а за наследници и роднини които не са наследници. Когато е починала баба ви я е наследил вероятно ваш родител, а вие сте се оказали в графа "роднини". След това сте излезли от "роднини" и сте станали наследник. Няма пряк и непряк наследник, има само наследник, който наследява ползите и вредите. След като сте наследили имота сте наследили задълженията по него, без значение от кой от веригата наследници са направени, в това е смисъла на наследяването.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: МДТ на починал?

Мнениеот nikodim77 » 20 Юни 2022, 12:10

Здравейте,

Хаха…! :mrgreen: Да не би „Гост1” да е Белазелков…?!? :D :P :D
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron