начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Искам да плащам данъци!

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Искам да плащам данъци!

Мнениеот gilosh » 11 Яну 2023, 00:01

Ситуацията е следната:
През 1999 г родителите ми ми подариха един УПИ в село близо до Пловдив - на територията на Община Родопи.
Нотариалният акт е на мое име.
През 2007 баща ми извади на мое име , чрез познати в Община Родопи ,естествено, Разрешително за строеж и започна да строи къща с помощта на 4- 5 селски момчета и един строителен техник, който квартируваше в блока на родителите ми.
Грубия строеж приключи някъде през 2011-2012.
После татко се разболя и аз продължих по малко с довършителните работи по малко и , когато имах време и възможност. И така през 2020 се пренесохме уж да мине локдауна всички с родителите, жена ми, едното ни дете-инвалид.
Междувременно баща ми много се влоши, синът ми трябваше да мине една операция и когато татко почина преди 3 месеца, най-после тръгнах да се занимавам с тази къща.
Оказа се, че сред документите, останали от баща ми не намирам акт 14 и 15. Къщата е 5-та категория.
Обаче в кадастралната карта видях, че къщата е нанесена.
Въпросът ми е: има ли начин да започна да плащам данък за сградата, докато се занимавам с възстановяването на строителните книжа, което явно ще отнеме много време и нерви.
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Искам да плащам данъци!

Мнениеот kolova » 11 Яну 2023, 15:57

Аз не съм специалист по данъчно право и ДОПК, но като "контингент" на данъчните винаги съм се изумявала от упорството, а което някои служители заради една запетайка в декларация или документ връщат хората по 100 пъти и се надуват, вместо да започнат да вкарват приходи в хазната възможно най-бързо и безболезнено.
Другото, което ме изумява е, че се запъват и надуват, когато им се подават декларации. Явно служителките хич не са на ясно, че декларацията не е молба. А и молба да е, крайното устройство на гишето е длъжно само да й даде входящ номер. Но за декларациите е още по-непонятно как така няма да ги приемат заради нещо, което на тях не им се виждало съвсем в ред. Ама деклариращият подписва, че носи отговорност само, че не пред червенокосата блондинка зад гишето, а пред други органи.
Мисля, че ако си подадете декларация 14 по ЗМДТ и разрешително за строеж и при положение, че е нанесен обекта на кадастралната карта, съответната кокошчица , която приеме документите е длъжна да Ви определи размер на данъка.
Нещата по ЗУТ са друга бира.
Там си действайте чрез строителни техници.
kolova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 11 Апр 2016, 14:48

Re: Искам да плащам данъци!

Мнениеот thebeast » 15 Яну 2023, 02:04

Попълвате си една декларация по чл. 14, ал. 2 от ЗМДТ, вписвате дата на акт 14 близка до истината, но не по-късна от 5 години от издаването на разрешението за строеж, вписвате и съпругата, ако брака Ви не е след вписаната дата на акт 14, вписвате всички изискуеми лични данни и параметри на сградата, подписвате я, прилагате копие от разрешението за строеж и разпечатка на описанието на сградата от кадастъра, отивате в отдела в община родопи и искате входящ номер. Ако откажат, се позовете на чл. 99, ал. 5 от ДОПК (Приемането на декларация може да бъде отказано само ако не е подписана или не е подадена от упълномощено лице или не съдържа данните за идентификация по чл. 81, ал. 1, т. 2 и 3.(имена и ЕГН), сядате и не си тръгвате без номера. Може после да се вразумят и да я обработят и ще Ви определят данък (без такса) от 01.01.2019 г. насам. Така ще Ви изхвърлят боклука на промоция гратис. Като му дойде времето след мъките и издаването на удостоверение за въвеждане в експлоатация, служебно ще прехвърлят сградата в партидата със земята и тогава боклука ще Ви излиза по-скъпо.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Искам да плащам данъци!

Мнениеот gilosh » 16 Яну 2023, 16:50

thebeast написа:Попълвате си една декларация по чл. 14, ал. 2 от ЗМДТ, вписвате дата на акт 14 близка до истината, но не по-късна от 5 години от издаването на разрешението за строеж, вписвате и съпругата, ако брака Ви не е след вписаната дата на акт 14, вписвате всички изискуеми лични данни и параметри на сградата, подписвате я, прилагате копие от разрешението за строеж и разпечатка на описанието на сградата от кадастъра, отивате в отдела в община родопи и искате входящ номер. Ако откажат, се позовете на чл. 99, ал. 5 от ДОПК (Приемането на декларация може да бъде отказано само ако не е подписана или не е подадена от упълномощено лице или не съдържа данните за идентификация по чл. 81, ал. 1, т. 2 и 3.(имена и ЕГН), сядате и не си тръгвате без номера. Може после да се вразумят и да я обработят и ще Ви определят данък (без такса) от 01.01.2019 г. насам. Така ще Ви изхвърлят боклука на промоция гратис. Като му дойде времето след мъките и издаването на удостоверение за въвеждане в експлоатация, служебно ще прехвърлят сградата в партидата със земята и тогава боклука ще Ви излиза по-скъпо.

Благодаря за съвета.
Аз това и направих.
Изпратих чрез системата за сигурно електронно връчване деклатация по чл.14 от ЗМТД, разрешителното за строеж и скрийншот на скицата от кадастъра. От системата за сигурно връчване получих обратно удостоверение за връчване, но все още общинарите не са ми върнали входящ номер.
Чудя се да им звъня ли по телефона да ги натискам за входящ номер или да считам, че удостоверението на ССЕВ е достатъчно доказателство, че съм декларирал сградата. А може би просто им отнема повече време да обработят документите?
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Искам да плащам данъци!

Мнениеот kolova » 17 Яну 2023, 20:47

Изпратих чрез системата за сигурно електронно връчване деклатация по чл.14 от ЗМТД, разрешителното за строеж и скрийншот на скицата от кадастъра. От системата за сигурно връчване получих обратно удостоверение за връчване, но все още общинарите не са ми върнали входящ номер.
Чудя се да им звъня ли по телефона да ги натискам за входящ номер или да считам, че удостоверението на ССЕВ е достатъчно доказателство, че съм декларирал сградата. А може би просто им отнема повече време да обработят документите?[/quote]

Aз също се питам дали това, че си връчил заявление или декларация чрез ССЕВ означава нещо за съда, например.
Преди време подадох от профил на майка ми в сайта на НОИ, който създадох аз, защото жената е на 85 години, заявление за получаване на вдовишка пенсия след смъртта на баща ми. Системата ми върна електронно писмо, че заявлението е прието. Обаче след 1 седмица ми се обади по телефон служителката, която водеше преписката и помоли да й занеса заявление с мокър подпис, защото те така си били свикнали. Ако не бях занесла такава декларация, допускам, щяха да оставят преписката без движение.
Така и не намерих никъде в интернет информация по въпроса колко е надеждно това подаване на декларации и заявления по електронен път.
kolova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 11 Апр 2016, 14:48

Re: Искам да плащам данъци!

Мнениеот hristev » 16 Фев 2023, 16:05

Извинете, аз ли не разбирам ?

Защо желаете да заплащате данъци, които не дължите ?
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Искам да плащам данъци!

Мнениеот hristev » 16 Фев 2023, 16:24

thebeast написа:Попълвате си една декларация по чл. 14, ал. 2 от ЗМДТ...

..... Ако откажат, се позовете на чл. 99, ал. 5 от ДОПК


ЗМДТ е специален спрямо ДОПК в тази си част. Декларацията по чл. 14 е по образец, същата е придружена с инструкции за попълване, които са специални и дерогират ДОПК.

Да се позовете на такава разпоредба считам за неправилно, защото буквално горната разпоредба на ДОПК казва:
Чл. 98. При подаване на декларации, документи или данни пред органите по приходите се прилагат разпоредбите на тази глава, освен ако в закона е предвидено друго.

А уви, в закона е предвидено друго - чл. 14 ЗМДТ, ал. 2

Не се подават данъчни декларации за облагане с годишен данък за новопостроените сгради, подлежащи на въвеждане в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията. Необходимите данни за определяне на данъка на новопостроените сгради и/или на самостоятелни обекти в тях се предоставят на служителите по чл. 4, ал. 1 от възложителя на строежа в двумесечен срок след завършването на сградата в груб строеж по образец, определен от министъра на финансите.

Данък за земята си плащайте, каквото трябва си декларирайте... но защо подяволите искате да заплащате нещо, което не дължите ? Наистина не разбирам...

После да не отворите тема: "Как да напиша искане за прихващане или възстановяване, какви документи да приложа. Оказа се, че съм платил/а данък, който не дължа"

Вижте първо дали сградата е въведена в експлоатация... Така и така ще трябва да си платите данъците назад във времето, ведно с лихвите. Защо да плащате от сега, след като имате неяснота ?

Наистина не разбирам...
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron