начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Доначисляване имотен данък по ЗМДТ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Доначисляване имотен данък по ЗМДТ

Мнениеот didi987 » 12 Яну 2023, 15:00

Живея в соц.блок,строен 1968г.,който е ЕПК,Жилището е било собственост на свекър ми и свекърва ми,които починаха-свекър ми през 1998г.,свекърва ми 2008г.Когато почина свекърва ми, пуснахме декларация по чл.14 от ЗМДТ на името на съпруга ми,който беше единствен наследник, в срок.В нея посочихме,че е основно жилище и конструкция ЕПК.Пред 2011г. почина съпругът ми и аз пуснах нова декларация, в която вписах себе си и двете си дъщери като наследници.И в нея посочихме ЕПК и основно жилище.Миналата година малката ми дъщеря си купиха жилище и отиде в община Триадица да отмени основното си жилище от нейната част, тъй като живее вече в друг квартал и желае там да и е основно жилище.Но...Останахме гръмнати.В данъчното и казват, че при тях блокът се води ЕПК, но нашите партиди са за панел и сега щели да преизчислят данъка за 5 год. назад.Гледам си последните 2 декларации, които пазя- не съм посочвала конструкция панел.И съм в параграф 22.Трябва ли да плащаме и защо, щом съм обявила правилно в декларациите? Ако грешката е при тях, аз каква вина имам? Как бих могла да изляза от тази ситуация и как мога да проверя кога и как партидата на жилището е записана като панел? И изобщо длъжна ли съм да заплатя?
didi987
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 24 Авг 2010, 19:27

Re: Доначисляване имотен данък по ЗМДТ

Мнениеот thebeast » 13 Яну 2023, 01:11

В декларацията по чл. 14 от ЗМДТ има конструкции ПН, ПМ, М1, М2 и М3 - в коя от тези колонки е поставен Х?
Ако е отбелязан М2 дължите разликите в задълженията между М3 и М2, ведно с лихвите за закъснение и губите отстъпките, ако е плащано до 30 април на съответната година. Ако в декларацията е отбелязано М3 в миналото, а служител обработващ декларацията е въвел М2, то отново дължите разликите, но без лихви, тъй като не по вина на длъжника не е установено задължението и не е налице забава в плащането (т.е. следва да Ви сторнират лихвите, тъй като системата ги начислява автоматично и не е толкова умна, за да разбере обстоятелствата). По-сложно е ако задълженията са плащани до 30 април с отстъпка при правилно деклариране, тъй като не дължите и сумата на отстъпките, и тях трябва да Ви сторнират от главниците. Ако е налице основание за сторниране, не се надявайте да го направят по тяхна инициатива, следва да отправите мотивирано писмено искане.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron