начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ревизия на физ. лице

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ревизия на физ. лице

Мнениеот marijyanita » 20 Фев 2023, 17:22

Здравейте, за ревизия на физическо лице - адвокат или счетоводител ми трябва?
Изпращала съм пратки чрез Еконт, нямам никакви документи за направените разходи. Получих обаждане от служител на НАП , че ще ми правят данъчна ревизия за 2021г, поискаха ми имейл , на който ми изпратиха да попълня някаква декларация за електронен подпис. По телефона ми обясниха, че след като попълня декларацията за ел. подпис, ще ми бъде изпратен документ със стандартни въпроси (от къде е купувана стоката, как са правени продажби) , а по натам ще трябва и лично да се срещна с тях, за да предоставя документи. Какво да правя, към кого да се насоча (за гр. София) Как да се измъкна от този ад - реално печалбата, която съм реализирала не е голяма - колкото да преживявам - но няма как да го докажа... Сега накъде... Моля за помощ
marijyanita
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Ное 2016, 11:37

Re: Ревизия на физ. лице

Мнениеот hristev » 20 Фев 2023, 17:51

Трябва Ви адвокат в момента, защото като е било време не сте ползвала нито адвокат, нито счетоводител.

Обаче реално погледнато ще се плащате. Няма как да избегнете да платите. Въпросът е колко ?

Тарикат адвокат може да го направи по-малко, ама не знам дали ще си заслужава хонорара му.

Всичко е в числата. Търсете си адвокат по данъчно право.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Ревизия на физ. лице

Мнениеот kalahan2008 » 20 Фев 2023, 19:50

И според мен е необходим данъчен адвокат.
НАП трябва да докажат, че сте извършвала търговска дейност по занятие, т.е. все едно сте ЕТ.
Обикновено правят грешката да начисляват данък по ЗДДФЛ, а не по ЗКПО, по който данък се облагат ЕТ.
Разликата между двата закона е, че при ЗКПО се вземат предвид и разходите, които сте направила за закупуване на стоките, които после сте продала. Ако не сте действала като търговец, доходите от продажба на движими вещи са необлагаеми (чл. 13, ал. 1, т. 2 ЗДДФЛ). В чл. 13, ал. 5 ЗДДФЛ изрично е посочено, че изключенията по чл. 13, ал. 1 не се прилагат за доходите от стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, включително като едноличен търговец, както и за физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, които определят облагаем доход по чл. 26.
Ако стоките не са закупени преди това от Вас с цел препродажба, а сама сте ги произвела, пак не се касае за търговска дейност.
Затова счетоводителят няма да Ви помогне - касае се за правна преценка на търговски сделки.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron