начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Болничен лист и осигуровки

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Болничен лист и осигуровки

Мнениеот Ани » 06 Авг 2004, 10:05

На 9. 07 се регистрирах в Нои като самоосигуряващо се лице. Осигуровката, която трябва да внеса е 32% върху 200 лв., т.е 64 лв. До тази дата се осигурявах като безработно лице само за здравно осигуряване на 6% върху 200 лв. т.е 12 лв. Въпросът ми е до коя дата трябва да внеса тези 64 лв и освен тях трябва ли да внасям 12 лв. за здравното осигуряване или друга сума?
Вторият ми въпрос е следния: На 26.07 ми издадоха болничен лист за 10 дни като ми казаха, че ще ми бъде подновен на 9.08 с още 10 дни. Къде и в какъв срок да представя болничния? И да изчакам ли да представя едновременно и двата болнични листа?
Предварително благодаря на отзовалите се с компетентно мнение.
Ани
 

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот 3456 » 06 Авг 2004, 10:17

Обърни се към счетоводител,ще му отнемеш не повече от 10 минути.
3456
 

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот mixaela » 06 Авг 2004, 10:28

Осигуровките се внасят до 10 число на следващия месец. Здравното осигуряване също ще трябва да внесете то е отделно фактически тези 12 лева.
Болничните се занасят в предприятието на 3 ден след като сте отсъствували. Защото може да Ви напишат самоотлъчка и да ви накажат.Значи занасяте първия болничен и след като му изтече тадата на която трябва да сте на работа носите продължението.
mixaela
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Авг 2004, 12:13

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот izabela_pz » 06 Авг 2004, 10:29

Осигуровките се внасят до 10 число на следващия месец. Здравното осигуряване също ще трябва да внесете то е отделно фактически тези 12 лева.
Болничните се занасят в предприятието на 3 ден след като сте отсъствували. Защото може да Ви напишат самоотлъчка и да ви накажат.Значи занасяте първия болничен и след като му изтече тадата на която трябва да сте на работа носите продължението.
izabela_pz
 

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот Ани » 06 Авг 2004, 10:38

За осигуровките: благодаря за отговорите.
За болничния лист: като САМООСИГУРЯВАЩО СЕ ЛИЦЕ аз нямам работодател. Иначе ми е ясно, че по принцип се дава на работодателя.
Ани
 

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот donna » 06 Авг 2004, 10:59

осигурителните вноски се внасят до 10 число на месеца следващ месеца за който се отнасят-чл.3 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и български граждани на работа в чужбина ;

предполагам ,че имате 6м осиг. стаж и сте осигурени за всички рискове съгласно чл.4 ал.4 от КСО тогава имате право да ви се заплатят болничните , за срок за представяне на болничен не мога да ви отговоря твърдо по принцип се представя след като изтече или някой близък да го донесе в НОИ още сега
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот лунатик » 06 Авг 2004, 13:45

Самоосигуряващите се не представят болничните листа пред НОИ или където и да е. Съхраняват ги в своите архиви. В края на месеца самоосигуряващия сам си изчислява / или неговия счетоводител/ размера на обезщетението по болничния лист. / като пропуска първите 3 дни - а вече май стана само един ден, който е за сметка на работодателя - т.е. за негова си сметка/. След като изчисли полагаемото се обезщетение, прави банково платежно искане до НОИ /за целта трябва да има банкова сметка, иначе трябва да посети НОИ лично/ . Подава се заедно с банковото искане и декларация по чл. 7 КСО, че за съответния месец са внесени дължимите осигуровки и техния размер.
Преди това обезателно се внасят осигуровките - здравни и социални които се дължат през времето на болничния отпуск. Желателно е осигуровките да са внесени няколко дена преди депозиране на искането за теглене, тъй като от РУСО сигурно ще откажат плащането, ако няма постъпления от дължимите осигуровки за съответния месец. Разбира се и декларация обр. №1трябва да е подадена.
лунатик
 

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот донна2 » 06 Авг 2004, 14:07

прав си за болничния съхранява се при лицето ,но за да се изплати обезщетението тия листи се представят в НОИ ,тоест паричното обезщетение се изплаща на касата на съответното ТП на НОИ ,след заверка на платежното искане от упълномощено лице от ТП на НОИ /тогава му го предстовям , може практиката другаде да е различна ,разбира се става въпрос когато лицето няма открита банкова сметка/
донна2
 

Re: Болничен лист и осигуровки

Мнениеот лунатик » 06 Авг 2004, 15:17

Сигурно такъв е е редът, когато самоосигуряващият се няма банкова сметка. Този ред е по-удобен за живеещите в окръжните градове. Но за живеещите по-далеч, е по-изгодно и по-удобно да си разкрият банкова сметка и да процедират по реда описан от мен. Още повече, че банковата такса на една операция, когато се внасят осигурителни вноски през банкова сметка е 1 лв., а когато това става в брой - 3 лв. /по тарифа на ДСК/. Така, че банковата сметка има и предимства.
лунатик
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron