начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

майчинство при самоосигуряващ се

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


майчинство при самоосигуряващ се

Мнениеот dento » 27 Фев 2005, 15:53

Възможно ли е от момента в който започнат да се внасят по 32%осигурителни вноски да се взимат болнични и откъде.Имам ли право на болнични 135 дни от които 45 преди раждане и 90 след това,ако са внасяни 32% за осигуряване само 4 месеца преди това,а предходните осигурителни вноски са били 29%от минималната работна заплата.Благодаря ви предварително
dento
 

Re: майчинство при самоосигуряващ се

Мнениеот донна2 » 28 Фев 2005, 23:34

Съгласно Чл.48а. от КСО Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
Не знам дали отговаряте на тия условия ,закона изисква въобще да имате тоя осигурителен стаж и към момента да сте осигурено лице ,болничния се получава от личния лекар.
донна2
 

Re: майчинство при самоосигуряващ се

Мнениеот dento » 01 Мар 2005, 23:25

Благодаря за отговора.Аз имам 6 месеца осигурителен стаж но съм се осигурявала на 29%.В момента се осигурявам на 32% но на този процент ще се осигурявам само 4 месеца до болничните които са 145 дни.Интересуваме тези 4 месеца достатъно ли са за получаване на болнични в момента ,а и за тези които ми се полагат преди и слад раждане
dento
 

Re: майчинство при самоосигуряващ се

Мнениеот донна2 » 02 Мар 2005, 09:11

изискването е осигурените лица да имат 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за:всички осигурени социални рискове;всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица, или всички осигурени социални рискове без безработица.Този стаж може да е прекъснат или непрекъснат.
След като вие не сте се осигурявали за риско бременност и раждане и нямате въобще 6 месеца осигурителен стаж от изброения по горе няма да получавате обезщетението за бременност и раждане /сумата по болничните /.
Имате възможност да получавате определена сума по ЗСПД ,но само ако дохода на член от семейството не надвишава 200 лв.Тоест когато бременната жена е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
донна2
 

Re: майчинство при самоосигуряващ се

Мнениеот лунатик » 02 Мар 2005, 09:34

Наистина имате проблем. Но ... все пак нямате ли друг стаж по трудово правоотношение например, където да сте били осигурени за всички осигурителни случаи? Изискването за тези 6 мес. осигурителен стаж вече не е те да са положени непосредствено преди излизани в майчинство, а изобщо - може и да са били и преди 10 год.
А ако нямате такъв стаж, то опитайте се да направите следното: подайте декларация в НОИ, че се осигурявате на 32 % е с 2 мес. по-рано откогато сте заявили. Преди това си внесете си разликата от тези 3 % ведно с лихвата за забава. Подайте декларация обр. №1 с код "корекция" за тези два мес. от което да е видно, че се осигурявате на 32 %, а не на 29 %. От НОИ може да ви наложат глоба, за закъснение на декларираните обстоятелства. Но заради целта си струва. Пък едва ли от НОИ ще се правят на толкова строги.
лунатик
 

Re: майчинство при самоосигуряващ се

Мнениеот dento » 02 Мар 2005, 22:59

БЛАГОДАРЯ ЗА ОТЗИВЧИВОСТТА
dento
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron