начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Какво подбиване на цени ще се води нелоялна конкуренция?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какво подбиване на цени ще се води нелоялна конкуренция?

Мнениеот uncrown4245 » 12 Яну 2023, 02:35

Здравейте. Не съм юрист и се извинявам ако темата не е на правилното място (или не използвам правилен език), но правото е любопитна за мен тема и ме интересува един теоретичен казус, който дискутирахме с мои приятели.

Ако започна да произвеждам продукт, който струва сумата Х за произвеждане (себестойност) и го продавам за 2Х (или друга сума), но този продукт (или подобен) се продава вече на пазара за няколко пъти над моята искана сума, ще се води ли това нелоялна конкуренция (предвид, че не продавам на загуба - просто на по-малка печалба).

Ами ако този продукт излиза на конкурентите същата цена за производство, както на мен - просто аз съм задоволен на по-малка печалба от тях?

Благодаря.
Поздрави.
uncrown4245
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Яну 2023, 02:20

Re: Какво подбиване на цени ще се води нелоялна конкуренция?

Мнениеот hristev » 28 Фев 2023, 17:38

По въпрос № 1 - Няма, освен в случаите когато цената е нормативно регламентирана със закон, ИЛИ само едно лице има право да продава съответния продукт (заради патент например) или за разпространението на продукта не се изисква лиценц (пък Вие да нямате).

По въпрос № 2 - Пак горния отговор.

БОНУС:

Ако продавате на под себестойност, че тогава да търпите загуби, респективно и Вашите конкуренти да търпят загуби, като с поведението си целите да ги елиминирате от пазара - еми, лошо. Нарушавате закона.

Нелоялна конкуренция по смисъла на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) може да е всяко действие или бездействие при осъществяване на стопанска дейност, което е в противоречие с добросъвестната търговска практика и уврежда или може да увреди интересите на конкурентите (чл. 29 от ЗЗК).

Не съм специалист в тая материя.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Какво подбиване на цени ще се води нелоялна конкуренция?

Мнениеот ebonydaniels » 06 Мар 2023, 13:24

uncrown4245 написа:Здравейте. Не съм юрист и се извинявам ако темата не е на правилното място (или не използвам правилен език), но правото е любопитна за мен тема и ме интересува един теоретичен казус, който дискутирахме с мои приятели.myPennMedicine Account
myPennMedicine Account Ако започна да произвеждам продукт, който струва сумата Х за произвеждане (себестойност) и го продавам за 2Х (или друга сума), но този продукт (или подобен) се продава вече на пазара за няколко пъти над моята искана сума, ще се води ли това нелоялна конкуренция (предвид, че не продавам на загуба - просто на по-малка печалба).myPennMedicine Account
myPennMedicine Account Ами ако този продукт излиза на конкурентите същата цена за производство, както на мен - просто аз съм задоволен на по-малка печалба от тях? myPennMedicine Account
myPennMedicine Account
Благодаря.
Поздрави.

Здравейте!
myPennMedicine Account Не се притеснявайте, това е подходящото място за да задавате въпроси, свързани с правото. Ще се опитам да Ви помогна във връзка с Вашия въпрос.myPennMedicine Account
myPennMedicine Account Въпросът Ви се отнася до понятието "нелоялна конкуренция", което се отнася до дейности, които са неправомерни и които пречат на коректната конкуренция между предприятията.myPennMedicine Account
myPennMedicine Account Отговорът зависи от конкретните обстоятелства на случая. Ако продавате продукт на по-ниска цен..myPennMedicine Account
Последна промяна ebonydaniels на 07 Мар 2023, 07:57, променена общо 2 пъти
ebonydaniels
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2023, 13:13

Re: Какво подбиване на цени ще се води нелоялна конкуренция?

Мнениеот dimist » 06 Мар 2023, 15:10

Ако продавате на цена над себестойността, няма да е нелоялна конкуренция. С някои изключения - ако ниската себестойност не се дължи на държавна помощ, до която другите нямат достъп, или например цената на труда е по ниска от минималната.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта