начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос: Трябва ли да регистрирам фирма при малки преводи?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос: Трябва ли да регистрирам фирма при малки преводи?

Мнениеот malibu94 » 23 Мар 2018, 14:29

Здравейте приятели,

Надявам се, че това е правилното място, където трябва да попитам.
Мога ли да ви помоля за съвет относно ситуацията, в която се намирам?

1. Уча в университет и се занимавам с програмиране.
Преди 5 месеца чрез общ позната в Холандия започнах да помагам на едни нейни приятели за проблемите със сайта им.
Човекът си има малка фирма, която е открита преди няколко месеца и са си направили сайт на Wordpress.
За целта той ми превежда 200 евро един път в месеца.
Става дума за не повече от 4-6 часа работа на месец. Обаче и понякога не ме търсят въобще.
Преводът го прави човека от неговата физическа банкова сметка (не фирмена) към моя физическа сметка.

Въпросът ми е задължително ли е такава дейност да се отчита по някакъв начин?

Т.е. да се регистрирам като лице на свободна професия (в момента уча и поне там ми плащат осигуровките) или трябва да направя едно ЕООД?
Ако да, ще подлежа ли на някаква глоба заради тези суми получени до момента?

Питам ви, защото наистина не ми се занимава с допълнителни документации и бележки, при положение, че парите даже не са кой знае какво.
Правя го по-скоро в свободното ми време и като започна реална работа даже мисля да спра с това.

2. Вторият ми въпрос произтича от първия.
Ако се пак наистина строго се налага даже тези малки суми да се деклалират, предполагам е най-добре да си направя едно ЕООД?
Това, което ме притеснява е осчетоводяването и ДДС. Четох, че при приходи по-малки от 50 000 лв за 12 месеца, не е задължително да се прави регистрация по ДДС.
Това означава ли, че не трябва да се внася ДДС? Т.е., хипотетично, ако издам фактура за 100 лв и получа превод от 100 лв, не трябва да плащам 20лв ДДС, а си получавам 100 лв. и това е докато не надмина 50 000лв оборот?

3. Третият ми въпрос е, ако все пак си регистрирам ЕООД, нужно ли е от самото начало още да имам счетоводител?
Ако имам ЕООД, то единственото нещо, което смятам, че ще правя с него е да издавам тези фактури за 200 евро.
И вероятно да стана самоосигуряващо се лице. Питам, защото имам приятел, който е учил счетоводтство и ми е разказвал какво представляват нещата долу-горе.
Ако всеки месец просто трябва да предам 2-3 листа, където трябва винаги една и съща сметка да се попълни с различно число. А накрая на годината, естествено да отида при един счетоводител и той да ми направи годишния финансов отчет.
Отново казвам, не очаквам да развивам никаква сериозна или сложна икономическа дейност.
За момента едни 30-50 лв за счетоводство (поне така чувам, че са цените за малка фирма )на месец наистина имат значение за мен (това си е една сметка за телефон/интернет за мен, да не казвам комбинация!).
Ако евентуално това се промени - тогава естествено ще си намеря професионален счетоводител, който да върши всичките неща.

Предварително благодаря за помоща и за всякакви съвети в областта!
Все още нещата са ми доста нови и наистина трудно се ориентирам.
malibu94
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Мар 2018, 14:15

Re: Въпрос: Трябва ли да регистрирам фирма при малки преводи

Мнениеот svegrigorov » 28 Мар 2018, 14:06

По закон всички приходи се декларират. Дали ще го направиш - сам си преценяваш. Ако ти направят проверка от НАП, ще го установят и ще има последствия за теб.

Препоръчвам ти да си направите един граждански договор за услугите, които ти извършваш. Тъй като приходите са под минималната работна заплата месечно, то след като намалиш левовата равностойност, която получаваш с 25% нормативно признати разходи и на тях заплащаш 10% данък. Осигуровките ти се поемат от държавата, докато си студент.

В твоя случай не е най-добре да е ЕООД. Няма да ти е изгодно, ако това са ти всичките приходи. Рано ти е да се регистрираш по ДДС. Няма и да си самоосигуряващо се лице. Ще получаваш възнаграждение по граждански договор като физическо лице.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron