начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 24 Юни 2019, 09:13

Здравейте почина едноличният собственик на едно ЕООД и имам няколко въпроса:
Наследникът, който е един човек отказа да поеме фирмата с нарочна декларация, прокуратурата поиска обявяване в ликвидация, съдът я обвяви и назначиха ликвидатор.
Оказва се че няма свободни суми за започване на ликвидацията макар че има налично имущество- МПС, стока и недвижим имот.
Ако наследникът даде 500-600 лв като начало по ликвидацията как може да се оформи законно, така че да си вземе сумите в началото на продажбите, а не накрая?
Някакъв вид заем с обезпечение? Или как? Вие какво правите?
Вярно е че не е длъжен но има опасност ликвидаторът да се откаже, а и другите да правят същото и да не се стигне доникъде.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 25 Юни 2019, 12:33

Мнения?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот kalahan2008 » 25 Юни 2019, 19:34

Агенцията по вписванията служебно назначава ликвидатор, на който обаче държавата не плаща. Това е причината за масови откази от назначения на ликвидаторите.
Някои ликвидатори, които са по-предприемчиви, се свързват с кредитори, наследници и др., за да се разберат дали ще им плащат определеното от АВ месечно възнаграждение - обикновено в размер на 1 МРЗ.
Обикновено получават отказ, затова ликвидаторите отказват назначенията и не подават в срок съгласие с нотариална заверка на подписа, а повечето вече подават изрични заявления за отказ.
Ако наследникът иска да плаща за ликвидацията, ще трябва да поеме възнаграждението на ликвидатора за своя сметка. Доколкото той е наследник на ликвидационния дял на починалия съдружник, той ще се удовлетвори от продажбата на имуществото на дружеството, след като се изплатят задълженията към кредиторите.
Общо взето - въпрос на уговорка с ликвидатора. Може пък и да се съгласи да работи за без пари 6 месеца /минималният срок на ликвидацията/ с надеждата да получи пари от продажбата на имуществото.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 27 Юни 2019, 09:13

Благодаря калахан всичко това ми беше ясно, въпросът беше да не се плаща на черно, ликвидаторът иска еднократно 500-600лв, но без документи. Желанието на клиента ми е да се оформи документално, аз се сещам примерно с договор за заем между дружеството и наследника, но ми се искаше за мнение как точно да стане?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот doudoned » 13 Юли 2019, 19:34

Кой ще го подпише този договор, като дружеството в момента няма представляващ?
doudoned
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Сеп 2001, 10:04

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот nikodim77 » 13 Юли 2019, 22:01

doudoned - написа:
Кой ще го подпише този договор, като дружеството в момента няма представляващ?[

Отговорът „се крие” в в глава 17 от Търговския закон! Съгласно чл. 269, ал. 1 ТЗ “Ликвидаторите представляват дружеството и имат правата и задълженията на изпълнителния му орган” :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот kalahan2008 » 16 Юли 2019, 20:36

pitasht написа:Благодаря калахан всичко това ми беше ясно, въпросът беше да не се плаща на черно, ликвидаторът иска еднократно 500-600лв, но без документи. Желанието на клиента ми е да се оформи документално, аз се сещам примерно с договор за заем между дружеството и наследника, но ми се искаше за мнение как точно да стане?

Според мен единственият законен начин е възнаграждението на ликвидатора да се изплаща въз основа на договор между ликвидатора и ликвидиращото се дружество. Плащанията по този договор могат да се извършат и от трето лице-чл. 73 ЗЗД. Плащащият се суброгира в правата на кредитора - чл. 74 ЗЗД.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 13 Яну 2020, 16:39

:D
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron