начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте взели

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте взели

Мнениеот tyresebro1 » 08 Фев 2020, 10:44

Здравейте, от мен се изисква да завърша един избор по търговско право, преди да завърша образованието си по право. Разделяне между конкуренцията и потребителското право или данъчното законодателство.

Коя според вас би била по-подходяща в широк спектър от правни практики? (Тъй като все още не съм сигурен в коя област на правото бих искал да работя ..)

Има ли и такива, които бихте препоръчали? Ако помогне, отивам в монаш Уни!

Благодаря :)
tyresebro1
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Фев 2020, 10:32

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот kalahan2008 » 08 Фев 2020, 12:50

Като изключим странния изказ, който използвате (сякаш сте чужденец), въпросът също е леко странен и показва известно непознаване на българското търговско право по принцип.
От посочените от Вас области нито една не може да се нарече типична за търговското право. Данъчното право определено е друг клон /на публичното право/, въпреки че действително е тясно свързано с търговското право. Потребителското право по дефиниция не принадлежи към търговското право, въпреки че е тясно свързано с него - едната страна по сделката е търговец, а другата - потребител.
Конкурентното право рядко се практикува.
Самият въпрос предполага, че сте се насочили към адвокатската професия, въпреки че не го уточнявате изрично.
Ако отворите Търговския закон, ще видите, че там общо взето има 3 части от Търговското право: дружествено право, търговски сделки и несъстоятелност. Дружественото право масово се практикува от адвокати - част от адвокатски дружества и на свободна практика, като тези на свободна практика обикновено се занимават с учредяване на дружества (най-вече Е/ООД), както и вписване на промени в тях; по-рядко ликвидация. По-скъпо платени обаче са услугите, които се практикуват от по-големите адвокатски кантори - преобразувания (вливания, сливания, отделяния, разделяния, преобразуване чрез промяна на правноорганизационната форма), искове между съдружници, ликвидация.
Търговски сделки - масово се практикува. Най-често за СМР, банкови сделки, застрахователни сделки, транспорт, менителнични ефекти и др.
Несъстоятелността е сложна и специфична материя, която изисква познания и от областта на вещното право, изпълнителното производство, осигурително право, икономика и счетоводство.
Посоченото от Вас конкурентно право се практикува от тесен кръг специалисти и има много особености. Обикновено се практикува в големите корпоративни адвокатски кантори, но предвид на обстоятелството, че понякога Комисията за защита на конкуренцията се превръща в Комисия за защита ОТ конкуренцията, често засяга и по-малки търговци, които биват изтласквани от пазара с методи, противоречащи на правилата на конкуренцията.
Защитата на потребителя касае много широк случаи, но ако търсите бърза и лесна печалба от високи адвокатски хонорари, това определено не е Вашата област, тъй като обикновено се касае за малък материален интерес и клиенти с ниски доходи.
Така че отговорът на поставения въпрос /ако не сте бот и ако не си говоря с машина/ зависи изцяло от Вас. Не давате информация какво точно Ви интересува и защо задавате този въпрос, а явно и не сте запознат в дълбочина със самото търговско право. Иначе нямаше да зададете въпроса по такъв странен начин.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Фев 2020, 17:16

Адвокатът (това е реално царят на професията Право - но тихо - да не разсърдим Съдиите, нотариусите и другите), трябва да може да борави с всякакви термини и понятия - вече за тясна специалност - малко и аз се задъхвам - Правото е обаче единна професия. Наблюдавам с насмешка районирането на отделните браншове ли - как да кажа - профили е по-точно.

Добре - Съдия си - ми нали пак трябва да знаеш това, което и адвокатът го владее. Прокурор си - пак трябва да владееш и гражданският кодекс, всичко е единно.

Какво означава Търговското право - има си също структура и лесно може да се обучиш.
Да не ти се случва - обаче - ако водиш битка - там е страшно - има значение всеки сантиметър знание.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот miko_pk » 09 Фев 2020, 09:27

Адвокатът, господине, трябва да умее само едно-да лъже. Безсрамно и безочливо! Бай Ганьо, адвокат български е тясно специализиран в тая работа.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Фев 2020, 16:55

Помогнал съм на много хора - разбира се - не съм нито Исус - нито Христос, не съм нито Васил Левски, нито Алеко (който впрочем е колега адвокат), не иронизирайте адвокатите, защото рано или късно всеки има нужда от адвокат - не че с това заплашвам или се опитвам да поставя някакви норми на поведение.

Житейски съвет - така си води работите - че да нямаш нужда от адвокат и от лекар и изобщо.

Все пак - трябва да си имаш семеен адвокат - това е правилно също. Хубаво е да ползваш съветите на семеен адвокат.
Не сме бай Ганьо, елате да видите колко ракови заболявания са причинени от съдебната система, колко хора умряха, какви инфаркти се получават от неправилни съдебни неща, доста са темите.

Но че сме алчни адвокатите - това - няма спор, на мен също ми е болест - да - това е проблем.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот teogeo » 09 Фев 2020, 17:28

miko_pk написа:Адвокатът, господине, трябва да умее само едно-да лъже. Безсрамно и безочливо! Бай Ганьо, адвокат български е тясно специализиран в тая работа.


Майка ти, баща ти... къде са?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот miko_pk » 10 Фев 2020, 20:59

teogeo написа:
miko_pk написа:Адвокатът, господине, трябва да умее само едно-да лъже. Безсрамно и безочливо! Бай Ганьо, адвокат български е тясно специализиран в тая работа.


Майка ти, баща ти... къде са?

А жена ти, къде е!? Найс ту Митю, путю!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Фев 2020, 21:33

Добре, какво пречи да се води културен диспут, без обиди - аз мога да въртя оръжие не по-зле от всеки уличен гамен - нищо че съм интелектуалец - просто ми е чудно какво има в главата на някой с хормони, все пак ми е като колекционерска страст.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кой е най-добрият избор по търговско право, който сте вз

Мнениеот kalahan2008 » 10 Фев 2020, 22:05

„Опростачването на човека започва най-напред от загрубяването на говоримия език” /Константин Петканов, цит. по Камен Донев/
https://www.youtube.com/watch?v=CGf7ejp8v0c
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron