начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по ДДС

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по ДДС

Мнениеот miteto » 24 Авг 2020, 13:39

Здравейте,

Казусът ми е е следния :

Имам фирма, регистрирана по ДДС и трябва да издам фактура за извършена услуга (софтуерна) на фирма, регистрирана в Англия, която обаче няма регистрация по ДДС.

Основният ми въпрос е : трябва ли аз да начислявам ДДС във фактурата или мога да си я пусна по чл. 86/3 и 21/2, както съм правил до момента с други фирми в чужбина и ЕС, които имат ДДС номер?
miteto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2020, 13:01

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот doondie » 24 Авг 2020, 19:48

По спомен ще кажа, че в Англия не е задължително да си регистриран по ДДС, ако оборотът ти е под 50 хиляди годишно.

Има ли значение дали клиентът е регистриран по ДДС или не в крайна сметка? Не се ли гледа само състоянието на издателя на фактурата? Ако получателят не е регистриран по ДДС, той би трябвало да може да си възстанови данъка. Когато се издава фактура на физическо лице, тогава отново ли е без ДДС? Не мисля така. Ако цитираните членове от неизвестен закон позволяват да се издаде без ДДС, тогава не виждам какъв е проблемът.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот jhoro » 24 Авг 2020, 22:41

miteto написа:Имам фирма, регистрирана по ДДС и трябва да издам фактура за извършена услуга (софтуерна) на фирма, регистрирана в Англия, която обаче няма регистрация по ДДС.

Основният ми въпрос е : трябва ли аз да начислявам ДДС във фактурата или мога да си я пусна по чл. 86/3 и 21/2, както съм правил до момента с други фирми в чужбина и ЕС, които имат ДДС номер?

Да. ДДС не се начислява само при определени в закона случаи.
miteto написа:Основният ми въпрос е : трябва ли аз да начислявам ДДС във фактурата или мога да си я пусна по чл. 86/3 и 21/2, както съм правил до момента с други фирми в чужбина и ЕС, които имат ДДС номер?

Я хубаво прочети - за какво се отнасят, цитираните членове (за ЗДДС говорим, нали?).
doondie написа:По спомен ще кажа, че в Англия не е задължително да си регистриран по ДДС, ако оборотът ти е под 50 хиляди годишно.

Остави спомените - понякога лъжат. Виж официалния сайт - https://www.gov.uk/vat-registration/when-to-register
Прага за,задължителна регистрация е 85 хил. паунда за 12 месеца.
doondie написа:Има ли значение дали клиентът е регистриран по ДДС или не в крайна сметка? Не се ли гледа само състоянието на издателя на фактурата? Ако получателят не е регистриран по ДДС, той би трябвало да може да си възстанови данъка.

И там (в ЮК), и в България възстановяване на ДДС се прави, ако доставчика и клиента са регистрирани по ДДС, и клиента не е краен клиент.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот kalahan2008 » 24 Авг 2020, 23:30

Да, тъй като получателят на доставката не е регистриран по ДДС, В този случай мястото на доставка е страната, в която е мястото на икономическа дейност на доставчика, на основание чл. 21, ал. 1 ЗДДС, т.е. България. В тези случаи се дължи ДДС.
Ако получателят на доставката
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот kalahan2008 » 24 Авг 2020, 23:30

Да, тъй като получателят на доставката не е регистриран по ДДС. В този случай мястото на доставка е страната, в която е мястото на икономическа дейност на доставчика, на основание чл. 21, ал. 1 ЗДДС, т.е. България. В тези случаи се дължи ДДС.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот miteto » 25 Авг 2020, 09:40

Тоест имаме следната конфигурация :

БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС - начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма регистрирана по ДДС - НЕ начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС след нова година след като УК излезе от ЕУ - НЕ начислявам ДДС
miteto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2020, 13:01

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот jhoro » 25 Авг 2020, 11:10

miteto написа:Тоест имаме следната конфигурация :

БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС - начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма регистрирана по ДДС - НЕ начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС след нова година след като УК излезе от ЕУ - НЕ начислявам ДДС

НЕ!
Когато има продажба - винаги се начискява ДДС (в България). Ако издателя и получателя са регистрирани по ЗДДС, и получателя не е краен клиент - ДДС подлежи на възстановяване.
Във фактурата ДДС не се посочва, при хипотезата на
Чл. 113- (9) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури. Лица, регистрирани на основание чл. 97б, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури или известия към фактури за извършени доставки, различни от доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, с получатели - данъчно незадължени лица, които са установени или имат постоянен адрес, или обичайно пребивават в страната.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот miteto » 25 Авг 2020, 19:41

С това се омотвам и аз, с тълкуването на закона :
Чл. 113- (9) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.

Аз съм се регистрирал по желание, тоест чл 100 ал.1 (по спомени). Но това само за български фирми ли е или по принцип ?
Лица, регистрирани на основание чл. 97б, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури или известия към фактури за извършени доставки, различни от доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, с получатели - данъчно незадължени лица, които са установени или имат постоянен адрес, или обичайно пребивават в страната.

Доколкото разбирам, това цялото не ме касае, тъй като не съм по този член.
miteto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2020, 13:01


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron