начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот ah14881488 » 24 Ное 2020, 11:17

Здравейте.Имам един спорен(според нотариуса) казус.
Назначен съм за управител на клон на ЕООД.В самото решение за назначаване на ЕСК си пише, че имам право да закупувам и отчуждавам недвижими имоти, които са собственост на ЕООД-то на територията на областта, за която съм управител(на клона).Цялата тази история е вписана в ТРРЮЛНЦ.В ТР, в секция ,,Обем на представителната власт'' изрично е записано, че имам право да отчуждавам недвижими имоти на ЕООД-то на територията на клона(област Търговище).
Въпреки това, нотариуса ми отказва да извършвам продажба с мотива, че само управителят и ЕСК има такова право?Законосъобразно ли е това и ако не е, как мога да си извърша продажбата?
Благодаря ви!
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот jhoro » 24 Ное 2020, 17:06

Здравейте!
Първо - уточняващ въпрос. Казвате „отчуждаване“ (отнемане частна собственост за обществени нужди) вместо „продаване“! Може би това разминаване е причината!
Второто - за разлика от ЕСК (който е един субект) - управители може да има много. Както на цялото ЕООД, така и (във вашия случай) - на отделен клон. Всички управители работят по силата на ДУК, с описани правомощия. Въпросния нотариус трябва да се сеща, че (ако всичко друго е наред) - издаването на документ от ЕСК / Управителя на ЕООД е само въпрос на време.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот Melly » 25 Ное 2020, 16:59

ah14881488 написа:Здравейте.Имам един спорен(според нотариуса) казус.
Назначен съм за управител на клон на ЕООД.В самото решение за назначаване на ЕСК си пише, че имам право да закупувам и отчуждавам недвижими имоти, които са собственост на ЕООД-то на територията на областта, за която съм управител(на клона).Цялата тази история е вписана в ТРРЮЛНЦ.В ТР, в секция ,,Обем на представителната власт'' изрично е записано, че имам право да отчуждавам недвижими имоти на ЕООД-то на територията на клона(област Търговище).
Въпреки това, нотариуса ми отказва да извършвам продажба с мотива, че само управителят и ЕСК има такова право?Законосъобразно ли е това и ако не е, как мога да си извърша продажбата?
Благодаря ви!

Прав е нотариусът. При сделка с недвижим имот е нужен документ - изрично пълномощно (със заверка на подпис и съдържание) от Управителя на ЕООД-то, който удостоверява пред нотариуса надлежно учредената представителна власт на пълномощника !!!
Вероятно нотариусът ви е обяснил тази "малка", но съществена подробност относно прехвърлените права по отношение на обекта и цената.

П.П. Не обръщайте внимание на потребителя jhoro - просто си чеше клавиатурата, горкият...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот dimist » 25 Ное 2020, 18:31

Нотариусът не се заяжда, а изпълнява задължението си да провери обема на представителната власт на представителя на юридическото лице. Всъщност, ако нотариус откаже да изповяда сделка, следва да постанови писмен отказ. Дължа му се такса в размер на 50 % от дължимата за изповядване на сделката. Ако сте убеден в правотата си, поискайте писмен отказ, за който ще платите, и обжалвайте. Но досега не ми е известен такъв случай.
П.П. - наистина не обръщайте внимание на jhoro. Написаното от него е израз на свободата на словото в страната ни, и потвърждава тезата, че не всичко свободно изразено е истина.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот jhoro » 25 Ное 2020, 18:47

Няма проблем - четете каквото искате, обръщайте внимание на каквото решите и се съобразявайте с каквото прецените.
Само едно ще попитам - как разбирате думите „само управителят (Пп. на цялата фирма) и ЕСК има право, да извършва продажба“? Лично ли трябва да присъстват въпросните лица, заедно ли и изключва ли се възможността за упълномощаване?
Последна промяна jhoro на 26 Ное 2020, 15:21, променена общо 1 път
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот ah14881488 » 26 Ное 2020, 11:29

Хм.
При положение, че в графа ,,Обем на представителната власт'' изрично си пише, че ,,има право да продава недвижими имоти в област Търговище'', също така има решение на ЕСК за продажба на въпросните ниви, при положение, че в ДУК-а за назначаване на управител на клон си пише също, че имам право да продавам недвижими имоти, не мога да разбера какъв е проблема?
Вие знаете по-добре от мен със сигурност.Просто си разсъждавам....
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 15:32

ah14881488 написа:Хм.
При положение, че в графа ,,Обем на представителната власт'' изрично си пише, че ,,има право да продава недвижими имоти в област Търговище'', също така има решение на ЕСК за продажба на въпросните ниви, при положение, че в ДУК-а за назначаване на управител на клон си пише също, че имам право да продавам недвижими имоти, не мога да разбера какъв е проблема?
Вие знаете по-добре от мен със сигурност. Просто си разсъждавам....

Хммм .... знаят! Ама какво знаят - и те не знаят!

Цитираните документи - „нотариално заверени ли са“?
Пп. Макар, че нямам и идея - как се заверява вписване в ТР???

Решението на ЕСК, за продажбата - писмено и заверено ли е?
Пп. Апропо - ако наема агент с цел продажба на недвижим имот - трябва ли да минем предварително през Нотариата.

Явно Нотариуса (и още някои хора) искат:
При изповядване на сделката, да носите „една малка кутийка“. Отваряйки кутийката - отвътре да изскача ЕСК и да одобрява правомощията Ви!


Пп. Не е първия, няма да е последния случай (в България), когато някой прави другите на маймуни, само защото може!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот Melly » 28 Ное 2020, 01:06

jhoro написа:
ah14881488 написа:Хм.
При положение, че в графа ,,Обем на представителната власт'' изрично си пише, че ,,има право да продава недвижими имоти в област Търговище'', също така има решение на ЕСК за продажба на въпросните ниви, при положение, че в ДУК-а за назначаване на управител на клон си пише също, че имам право да продавам недвижими имоти, не мога да разбера какъв е проблема?
Вие знаете по-добре от мен със сигурност. Просто си разсъждавам....

Хммм .... знаят! Ама какво знаят - и те не знаят!

Цитираните документи - „нотариално заверени ли са“?
Пп. Макар, че нямам и идея - как се заверява вписване в ТР???

Решението на ЕСК, за продажбата - писмено и заверено ли е?
Пп. Апропо - ако наема агент с цел продажба на недвижим имот - трябва ли да минем предварително през Нотариата.

Явно Нотариуса (и още някои хора) искат:
При изповядване на сделката, да носите „една малка кутийка“. Отваряйки кутийката - отвътре да изскача ЕСК и да одобрява правомощията Ви!


Пп. Не е първия, няма да е последния случай (в България), когато някой прави другите на маймуни, само защото може!

Оле, Оле, олееее - жорко съвсем изтрещя... Определено има нужда от указване на помощ. В мисловницата му щъкат "мухи" като в буркан. Горкичкият, на зле отиват нещата...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта


cron