начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот ah14881488 » 24 Ное 2020, 11:17

Здравейте.Имам един спорен(според нотариуса) казус.
Назначен съм за управител на клон на ЕООД.В самото решение за назначаване на ЕСК си пише, че имам право да закупувам и отчуждавам недвижими имоти, които са собственост на ЕООД-то на територията на областта, за която съм управител(на клона).Цялата тази история е вписана в ТРРЮЛНЦ.В ТР, в секция ,,Обем на представителната власт'' изрично е записано, че имам право да отчуждавам недвижими имоти на ЕООД-то на територията на клона(област Търговище).
Въпреки това, нотариуса ми отказва да извършвам продажба с мотива, че само управителят и ЕСК има такова право?Законосъобразно ли е това и ако не е, как мога да си извърша продажбата?
Благодаря ви!
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот jhoro » 24 Ное 2020, 17:06

Здравейте!
Първо - уточняващ въпрос. Казвате „отчуждаване“ (отнемане частна собственост за обществени нужди) вместо „продаване“! Може би това разминаване е причината!
Второто - за разлика от ЕСК (който е един субект) - управители може да има много. Както на цялото ЕООД, така и (във вашия случай) - на отделен клон. Всички управители работят по силата на ДУК, с описани правомощия. Въпросния нотариус трябва да се сеща, че (ако всичко друго е наред) - издаването на документ от ЕСК / Управителя на ЕООД е само въпрос на време.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот Melly » 25 Ное 2020, 16:59

ah14881488 написа:Здравейте.Имам един спорен(според нотариуса) казус.
Назначен съм за управител на клон на ЕООД.В самото решение за назначаване на ЕСК си пише, че имам право да закупувам и отчуждавам недвижими имоти, които са собственост на ЕООД-то на територията на областта, за която съм управител(на клона).Цялата тази история е вписана в ТРРЮЛНЦ.В ТР, в секция ,,Обем на представителната власт'' изрично е записано, че имам право да отчуждавам недвижими имоти на ЕООД-то на територията на клона(област Търговище).
Въпреки това, нотариуса ми отказва да извършвам продажба с мотива, че само управителят и ЕСК има такова право?Законосъобразно ли е това и ако не е, как мога да си извърша продажбата?
Благодаря ви!

Прав е нотариусът. При сделка с недвижим имот е нужен документ - изрично пълномощно (със заверка на подпис и съдържание) от Управителя на ЕООД-то, който удостоверява пред нотариуса надлежно учредената представителна власт на пълномощника !!!
Вероятно нотариусът ви е обяснил тази "малка", но съществена подробност относно прехвърлените права по отношение на обекта и цената.

П.П. Не обръщайте внимание на потребителя jhoro - просто си чеше клавиатурата, горкият...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот dimist » 25 Ное 2020, 18:31

Нотариусът не се заяжда, а изпълнява задължението си да провери обема на представителната власт на представителя на юридическото лице. Всъщност, ако нотариус откаже да изповяда сделка, следва да постанови писмен отказ. Дължа му се такса в размер на 50 % от дължимата за изповядване на сделката. Ако сте убеден в правотата си, поискайте писмен отказ, за който ще платите, и обжалвайте. Но досега не ми е известен такъв случай.
П.П. - наистина не обръщайте внимание на jhoro. Написаното от него е израз на свободата на словото в страната ни, и потвърждава тезата, че не всичко свободно изразено е истина.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот jhoro » 25 Ное 2020, 18:47

Няма проблем - четете каквото искате, обръщайте внимание на каквото решите и се съобразявайте с каквото прецените.
Само едно ще попитам - как разбирате думите „само управителят (Пп. на цялата фирма) и ЕСК има право, да извършва продажба“? Лично ли трябва да присъстват въпросните лица, заедно ли и изключва ли се възможността за упълномощаване?
Последна промяна jhoro на 26 Ное 2020, 15:21, променена общо 1 път
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот ah14881488 » 26 Ное 2020, 11:29

Хм.
При положение, че в графа ,,Обем на представителната власт'' изрично си пише, че ,,има право да продава недвижими имоти в област Търговище'', също така има решение на ЕСК за продажба на въпросните ниви, при положение, че в ДУК-а за назначаване на управител на клон си пише също, че имам право да продавам недвижими имоти, не мога да разбера какъв е проблема?
Вие знаете по-добре от мен със сигурност.Просто си разсъждавам....
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 15:32

ah14881488 написа:Хм.
При положение, че в графа ,,Обем на представителната власт'' изрично си пише, че ,,има право да продава недвижими имоти в област Търговище'', също така има решение на ЕСК за продажба на въпросните ниви, при положение, че в ДУК-а за назначаване на управител на клон си пише също, че имам право да продавам недвижими имоти, не мога да разбера какъв е проблема?
Вие знаете по-добре от мен със сигурност. Просто си разсъждавам....

Хммм .... знаят! Ама какво знаят - и те не знаят!

Цитираните документи - „нотариално заверени ли са“?
Пп. Макар, че нямам и идея - как се заверява вписване в ТР???

Решението на ЕСК, за продажбата - писмено и заверено ли е?
Пп. Апропо - ако наема агент с цел продажба на недвижим имот - трябва ли да минем предварително през Нотариата.

Явно Нотариуса (и още някои хора) искат:
При изповядване на сделката, да носите „една малка кутийка“. Отваряйки кутийката - отвътре да изскача ЕСК и да одобрява правомощията Ви!


Пп. Не е първия, няма да е последния случай (в България), когато някой прави другите на маймуни, само защото може!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Управител на клон, заяждат ли се нотариусите?

Мнениеот Melly » 28 Ное 2020, 01:06

jhoro написа:
ah14881488 написа:Хм.
При положение, че в графа ,,Обем на представителната власт'' изрично си пише, че ,,има право да продава недвижими имоти в област Търговище'', също така има решение на ЕСК за продажба на въпросните ниви, при положение, че в ДУК-а за назначаване на управител на клон си пише също, че имам право да продавам недвижими имоти, не мога да разбера какъв е проблема?
Вие знаете по-добре от мен със сигурност. Просто си разсъждавам....

Хммм .... знаят! Ама какво знаят - и те не знаят!

Цитираните документи - „нотариално заверени ли са“?
Пп. Макар, че нямам и идея - как се заверява вписване в ТР???

Решението на ЕСК, за продажбата - писмено и заверено ли е?
Пп. Апропо - ако наема агент с цел продажба на недвижим имот - трябва ли да минем предварително през Нотариата.

Явно Нотариуса (и още някои хора) искат:
При изповядване на сделката, да носите „една малка кутийка“. Отваряйки кутийката - отвътре да изскача ЕСК и да одобрява правомощията Ви!


Пп. Не е първия, няма да е последния случай (в България), когато някой прави другите на маймуни, само защото може!

Оле, Оле, олееее - жорко съвсем изтрещя... Определено има нужда от указване на помощ. В мисловницата му щъкат "мухи" като в буркан. Горкичкият, на зле отиват нещата...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron