начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Наследяване на неплатени сметки към телеком

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследяване на неплатени сметки към телеком

Мнениеот ctbrown » 03 Мар 2022, 10:39

Баща ми почина през ноември 2021.
Оказа се,че е бил абонат на А1(сателитна телевизия).Разбрах това преди една седмица.
Поисках да прекратя договора с А1,но се оказа,че има неплатени сметки за 95лв.
Могат ли от А1 да изискват от мен тези неплатени сметки,при положение,че аз НЯМАМ договор с тях,просто съм наследник на починал,коѝто е имал договор с тях.Никога не съм използвал шибаните им услуги и никога няма да ги използвам.
Могат ли да искат от мен тази сума,чрез колекторски фирми,съдия-изпълнители и т.н?
Най-вероятно сумата ще нарастне с лихви,такси,неустойки...
Какво може да се направи,за да се премахне този “наследен дълг“?
ctbrown
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 03 Мар 2022, 10:19

Re: Наследяване на неплатени сметки към телеком

Мнениеот guest1 » 03 Мар 2022, 14:50

Здравейте!
Като „син на баща си“ - Вие сте нямали отношения с оператора, но като наследник, вече имате!
Чл. 60. (1) Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
Закон за наследството


Още повече, че този договор е бил в сила, услугите са ползване и сумата е дължима!

Съвет - за да не нараства сумата (с лифви и прочие) - не чакайте, ами я платете направо в офис.
И поискате прекратяване на договора, поради смърт на титуляра.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследяване на неплатени сметки към телеком

Мнениеот doondie » 03 Мар 2022, 20:48

guest1 написа:Като „син на баща си“ - Вие сте нямали отношения с оператора, но като наследник, вече имате!
А ако задълженията не са му били известни при приемане на наследството, т.е. никой не е предявил претенции овреме, пак ли е отговорен?

ctbrown написа:Могат ли да искат от мен тази сума,чрез колекторски фирми,съдия-изпълнители и т.н?
Най-вероятно сумата ще нарастне с лихви,такси,неустойки...
Какво може да се направи,за да се премахне този “наследен дълг“?
Единият вариант е отказ от наследство. Другият, както вече е предложено, е да се плати задължението, за да бъде изчистено и да не го мислите повече. Третият - да се оспори в съда чрез отрицателен установителен иск (където да се поискат оригинални фактури, на база на които има дължими суми, и т.н.). Четвъртият - да не предприемате нищо и да се надявате, че дългът няма да бъде потърсен, но тогава рискувате тези 95 лв. да станат 500 лв. с такси на ЧСИ, държавна такса за изпълнително дело, адвокатски хонорар. Ще имате възможност да оспорите, но вариантът да загубите е реален, при което ще има поне още една адвокатска премия. Решението е Ваше.
Аз лично съм чел случайни дела в мрежата за успешно оспорени задължения към мобилен оператор (за "надписани сметки"), но това не бива да Ви успокоява, че и при Вас ще стане така.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Наследяване на неплатени сметки към телеком

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2022, 14:49

doondie написа:А ако задълженията не са му били известни при приемане на наследството, т.е. никой не е предявил претенции овреме, пак ли е отговорен?

ДА!
doondie написа:
    Единият вариант е отказ от наследство.
    Другият, както вече е предложено, е да се плати задължението, за да бъде изчистено и да не го мислите повече.
    Третият - да се оспори в съда чрез отрицателен установителен иск (където да се поискат оригинални фактури, на база на които има дължими суми, и т.н.).
    Четвъртият - да не предприемате нищо и да се надявате, че дългът няма да бъде потърсен, но тогава рискувате тези 95 лв. да станат 500 лв. с такси на ЧСИ, държавна такса за изпълнително дело, адвокатски хонорар. Ще имате възможност да оспорите, но вариантът да загубите е реален, при което ще има поне още една адвокатска премия. Решението е Ваше.
Аз лично съм чел случайни дела в мрежата за успешно оспорени задължения към мобилен оператор (за "надписани сметки"), но това не бива да Ви успокоява, че и при Вас ще стане така.


    1. Отказ от наследство означава - отказ от всичко! И може да се направи до един момент
    Чл. 48. Наследството се придобива с приемането му. Приемането произвежда действие от откриването на наследството.

    2. Това е най-естественото решение.
    3. За оператора, това би трябвало да е най-лесно - да докаже задълженията и липсата на погасяване.
    4. Вие сте описали - „красотите“ на бъдещите действия! Но няма да станат 500, а по-скоро - 1500! Виждал съм как - от 100 лева се стига до 800 лева!
Тези четения - в мрежата, са бошлаф - и са според случая.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron