начало
САК: Подбор на съдебни медиатори сега ще опорочи делата, по които ще се проведе медиация САК: Подбор на съдебни медиатори сега ще опорочи делата, по които ще се проведе медиация

Здравословен проблем на собственик на ЕТ

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравословен проблем на собственик на ЕТ

Мнениеот inikolaeva » 05 Апр 2022, 15:35

Здравейте, не знам дали въпросът ми е за тук, тъй като е както свързан с търговското право, така и със семейното може би.
Преди месец свекърът ми получи кървяща аневризма, беше опериран, сега е неподвижен и с интелект на малко дете, напълно увреден, още е в болница. Възникват казуси, които не знаем как да решим
1.Собственик е на ЕТ, което е регистрирано по ДДС, права за подаване има счетоводителката. Тъй като дейност няма да има повече ЕТ, искам аз да му подавам ДДС декларациите и декл. 1 за болнични, за да не се плащат излишни пари, аз също съм счетоводител. За целта обаче ми е нужно нот. пълномощно, което да дам на НАП, за да имам права. Как се процедира в този случай - човекът трябва да бъде освидетелстван или нещо друго?
2. Същия проблем имаме и с получаването на болничните, т. к. свекърът ми няма банкова сметка. А също и с пенсията, т. к. преди 2 месеца подаде документи за пенсиониране и се очаква да му излезе решението, как ще се получава пенсията в пощата без пълномощно?
Благодаря предварително на отзовалите се.
inikolaeva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Май 2010, 11:02

Re: Здравословен проблем на собственик на ЕТ

Мнениеот errant_lawyer » 14 Апр 2022, 21:21

Здравейте,

според мен отговорът на въпросите Ви е един и същ - поставяне на лицето под пълно запрещение по реда на чл. 336 и сл. ГПК.

Въз основа на решението за поставяне под запрещение едноличния търговец следва да бъде заличен от Търговския регистър (чл. 60а, т. 3 ТЗ).

След като е заличен от Търговския регистър, ще се стигне и до задължителна дерегистрация на основание чл. 107, т. 3 ЗДДС. Така няма да Ви се налага да подавате никакви декларации за в бъдеще.

По другия Ви въпрос - след като бъде определен настойник, той ще има право да предприеме съответните действия като представител на лицето, поставено под запрещение.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron