начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Здравословен проблем на собственик на ЕТ

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравословен проблем на собственик на ЕТ

Мнениеот inikolaeva » 05 Апр 2022, 15:35

Здравейте, не знам дали въпросът ми е за тук, тъй като е както свързан с търговското право, така и със семейното може би.
Преди месец свекърът ми получи кървяща аневризма, беше опериран, сега е неподвижен и с интелект на малко дете, напълно увреден, още е в болница. Възникват казуси, които не знаем как да решим
1.Собственик е на ЕТ, което е регистрирано по ДДС, права за подаване има счетоводителката. Тъй като дейност няма да има повече ЕТ, искам аз да му подавам ДДС декларациите и декл. 1 за болнични, за да не се плащат излишни пари, аз също съм счетоводител. За целта обаче ми е нужно нот. пълномощно, което да дам на НАП, за да имам права. Как се процедира в този случай - човекът трябва да бъде освидетелстван или нещо друго?
2. Същия проблем имаме и с получаването на болничните, т. к. свекърът ми няма банкова сметка. А също и с пенсията, т. к. преди 2 месеца подаде документи за пенсиониране и се очаква да му излезе решението, как ще се получава пенсията в пощата без пълномощно?
Благодаря предварително на отзовалите се.
inikolaeva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Май 2010, 11:02

Re: Здравословен проблем на собственик на ЕТ

Мнениеот errant_lawyer » 14 Апр 2022, 21:21

Здравейте,

според мен отговорът на въпросите Ви е един и същ - поставяне на лицето под пълно запрещение по реда на чл. 336 и сл. ГПК.

Въз основа на решението за поставяне под запрещение едноличния търговец следва да бъде заличен от Търговския регистър (чл. 60а, т. 3 ТЗ).

След като е заличен от Търговския регистър, ще се стигне и до задължителна дерегистрация на основание чл. 107, т. 3 ЗДДС. Така няма да Ви се налага да подавате никакви декларации за в бъдеще.

По другия Ви въпрос - след като бъде определен настойник, той ще има право да предприеме съответните действия като представител на лицето, поставено под запрещение.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron