начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

починал съдружник в оод

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


починал съдружник в оод

Мнениеот ddtodorova » 19 Дек 2022, 12:56

Здравейте,
имам следния казус: ООД с двама съдружници - братя и двамата са управители/заедно и поотделно/. Единият брат почива. Предполагам ще бъде наследен от родителите си, тъй като няма деца. Въпросът ми е трябва ли родителите да подписват договор за продажба на дяловете на сина, който ще стане едноличен собственик на ООД-то?
Иначе за Агенция по вписванията се подготвят заявление А4, нов учредителен акт, копие на смъртния акт и прилежащите дакларации. Предполагам, че след като е действащ управител не е необходим нов спесимент на подписите. Моля ако нещо изпускам в процедурата за насоки, тъй като срокът е 7 дни, а хората са опечалени и не ми се иска да ги размотавам по институции и нотариуси. Благодаря на отзовалите се!
ddtodorova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Дек 2022, 12:37

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот svegrigorov » 19 Дек 2022, 15:27

1. Заявление за вписване на обстоятелства относно дружество с ограничена отговорност - А4.
2. Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ.
3. Декларация по чл. 141, ал. 8 от Търговския закон.
4. Декларация по чл. 142 от Търговския закон.
5. Препис-извлечение от акт за смърт на съдружника.
6. Удостоверение за наследници.
7. Протокол от събрание на наследниците на починалия съдружник.
8. Договор за прехвърляне на дружествени дялове с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно.
9. Може да поискат и декларация по чл. 129, ал. 2 от Търговския закон във връзка с чл. 129, ал. 1 от Търговския закон.
10. Молба по чл. 122 от Търговския закон.
11. Протокол за решения на едноличния собственик на капитала, с който се избира заличава стария управител. Приема се и нов учредителен акт, съобразен с промените.
12. Учредителен акт и учредителен акт със заличени лични данни.
13. Държавна такса - 15 лева, при подаване онлайн.
14. Пълномощно.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот vili_spasova » 19 Дек 2022, 16:23

Привет,
според мен ще искат и спесимен, тъй като ще се промени формата и от оод ще стане еоод. Тоест декларация по чл. 141, ал .3 от ТЗ. Иначе предложението на колегата по-горе изглежда изчерпателно. И аз мисля, че ще искат декларация по чл. 129 от ТЗ.
Успех.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот ddtodorova » 19 Дек 2022, 18:25

От кога тече 7- дневния срок - от настъпване на смъртта или от датата на договора за продажба на дялове или новия учр.акт (ако се приемат наследниците като съдружници)?
ddtodorova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Дек 2022, 12:37

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот vili_spasova » 20 Дек 2022, 10:10

Здравейте. Според мен 7 дни от настъпването на смъртта. Вижте чл. 6, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ. Смъртта е настъпилото обстоятелство.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот ykovachev » 23 Дек 2022, 10:47

Е тук ще опонирам на Вили, което не знам от колко века не се е случвало.
Чисто житейски, още не заровили покойника в гробищата, ама трябва да угаждат на чиновниците от регистъра.
Но има и още едно нещо: в какъв срок се уреждат отношенията с данъчните при наследяване, да кажем, деклариране на наследен имот? 6 месеца. Да не рова за точния текст сега. В рамките на седмица може даже да не е ясно дали се приема наследство, дали някой се отказва и прочее. Така че би следвало да се гледат конкретни действия, а не смъртта - най-малкото, договор, добре, ама нали едноличният собственик (или общото събрание, ако го имаше) трябва да вземе съответните решения във връзка със смъртта на съдружника. Инак от ТР ще "друснат" указания. Всичко това сочи, че няма как датата на смъртта да е меродавна.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот vili_spasova » 23 Дек 2022, 11:56

Ясене, привет. Първо да ти пожелая весело посрещане на празниците и здраве в семейството.
Мислех в предишния си пост да допълня, че отакто съществува ТР не съм видяла при починал еск, съдружник или ЕТ да има някакви последици при неподаване на заявлението и съпътстващите документи в 7 дневния срок по ЗТР. Може би точно в случаите на смърт би трябвало в закона да се предвиди изричен текст, който да съответства на сроковете ЗМДТ. Чисто практически е доста трудно да се организират наследниците да подпишат и то пред нотариус договори, протоколи, спесимени и тнт. Особено ако не са в БГ. Но всички знаем, че законодателят е далеко и твори нормативни актове на килограм. Който се е занимавал със ЗУТ и ЗОП /и не само/ знае.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: починал съдружник в оод

Мнениеот kalahan2008 » 02 Яну 2023, 20:35

Съгласен съм с ykovachev. Според мен 7-дневният срок по чл. 6, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ тече от приемане на наследството, а не от смъртта на наследодателя-съдружник - арг. чл. 48 ЗН. В закона няма срок за приемане на наследството, но такъв може да бъде определен от съда или от съдебния изпълнител - чл. 51 ЗН; чл. 429, ал. 2 ГПК.
Затова ако в 7-дневен срок от смъртта на съдружника не се заявят нужните промени в ТРРЮЛНЦ - това няма да има никакви последици. Срокът ще тече едва от решението на ОС на съдружниците /вкл. и наследниците на починалия съдружник/ за прехвърляне на дружествените дялове, защото едва от този момент наследството ще бъде прието от наследниците конклудентно.
Според мен 6-месечният срок по чл. 32, ал. 1 ЗМДТ е ирелевантен. Ако бъде подадена декларация от някой от наследниците в този срок, това ще бъде конклудентно приемане на наследството и от този момент ще тече 7-дневният срок по чл. 6, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron