начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Пресмятане на срок от дни, само работни или с почивни?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пресмятане на срок от дни, само работни или с почивни?

Мнениеот lili115 » 29 Дек 2022, 00:14

Здравейте,
Как се смятат дните за подаване на декларацията за пускане на дейност на фирмата, които срок е в 7 дни от започване на дейността? Само работни или заедно с почивни?

Също така ме интересува и 7 дневния срок от Търговския закон по Чл. 139. (1) Общото събрание се свиква с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в дружествения договор. В поканата се посочва и дневният ред.

И тук как се смятат дните работни или в тях се включват и почивните?
Благодаря предварително!
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Пресмятане на срок от дни, само работни или с почивни?

Мнениеот bojidarsss » 29 Дек 2022, 03:00

По Чл. 139. (1) от ТЗ, 7дневния срок е за минималното време между връчване на покана и насрочен ден за събранието, като условие редовност на събранието. Срокът се брои в календарни дни (освен ако в дружествения договор не е предвидено, че се брои по работни дни и/или срокът е повече от 7 дни), като не се брои денят на връчването на поканата.
Като цяло съдебната практика приема, че денят на събранието не може да се определи като 7 дни след връчване на поканата, а следва да е примерно 06.01.2023 г. (въпреки, веднъж ми признаха за редовно проведено събрание, свикано за дата Х дни след връчване на поканата, но препоръчвам да не се рискува с този метод за определяне на дата).

По отношение на срока за декларацията мисля, че дните са календарни, но ако изтича в неработен ден (събота/неделя или официален празник), срокът изтича на следващия работен ден.
bojidarsss
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Дек 2022, 02:00

Re: Пресмятане на срок от дни, само работни или с почивни?

Мнениеот lili115 » 29 Дек 2022, 18:33

bojidarsss написа:По Чл. 139. (1) от ТЗ, 7дневния срок е за минималното време между връчване на покана и насрочен ден за събранието, като условие редовност на събранието. Срокът се брои в календарни дни (освен ако в дружествения договор не е предвидено, че се брои по работни дни и/или срокът е повече от 7 дни), като не се брои денят на връчването на поканата.
Като цяло съдебната практика приема, че денят на събранието не може да се определи като 7 дни след връчване на поканата, а следва да е примерно 06.01.2023 г. (въпреки, веднъж ми признаха за редовно проведено събрание, свикано за дата Х дни след връчване на поканата, но препоръчвам да не се рискува с този метод за определяне на дата).

По отношение на срока за декларацията мисля, че дните са календарни, но ако изтича в неработен ден (събота/неделя или официален празник), срокът изтича на следващия работен ден.


ОК, благодаря за информацията!
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron