начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ



КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот nedkovamh » 14 Апр 2013, 21:56

Съгласно гръцкото законодателство решение на Апелативния съд може да се обжалва пред Върховния съд само от ограничен брой адвокати, оторизирани да внасят жалби до Върховния съд на Гърция.
През 2009 година синът ми беше задържан в Гърция с 380 гр. кокаин и осъден на ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР.При обжалването на решението на Апелативния съд през м.февруари 2013 г. , представяне на легализирани документи, че не е бил осъждан, че няма висящи дела в прокуратурата, че не е задържан в полицията и в Следственото отделение на София не са повдигани към него обвинения ,и след свидетелство по време на делото на сина му, че живеят само двамата, че само баща му го е издържал и винаги е работел, присъдата му беше намалена на 18 ГОДИНИ ЗАТВОР.
КАК МОЖЕ ОСЪЭДЕН, КОЙТО НЕ РАЗПОЛАГА С ПАРИ ЗА АДВОКАТ ЗА ВЪРХОВНИЯ СЪД , ДА ОБЖАЛВА В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД.
Друго препятствие за обжалване пред Върховния съд на Гърция :Решение на Апелативния съд може да се обжалва пред Върховния до 2 седмици след вписването му в канцеларията.Но на никого не се съобщава когато е вписано- нито на осъдения, нито на адвоката му.И адвокатът, ако има такъв,защото не всеки може да си позволи хонорарите им, трябва всеки ден да ходи и да проверява, без да се знае след колко време ще бъде вписано това решение.Може да минат и месеци.
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ОБЖАЛВАНЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД БЕЗ ДЕЛОТО ДА Е МИНАЛО ПРЕЗ ВЪРХОВНИЯ СЪД НА ГЪРЦИЯ.
Последна промяна nedkovamh на 15 Апр 2013, 19:34, променена общо 4 пъти
nedkovamh
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Мар 2010, 20:43

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот bird_of_paradise » 14 Апр 2013, 23:09

Ще се наложи да сте по-упорита в търсенето си, респективно по-често да пускате тази тема тук, за да се чете от повече колеги. Отговорът на въпроса предполага знания по материя, която е специфична и изисква познаване на гръцкото наказателно право, за което малцина могат да дадат някакъв отговор.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот neutralen » 16 Апр 2013, 15:52

Разбира се че е възможно да се заведе дело в Европейския съд по правата на човека в Страсбург - изискванията за допустимост на Жалбата са либерални в това отношение.
До голяма степен всичко зависи от това кой ще подготви Жалбата.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот kulova » 16 Апр 2013, 16:24

И обжалването пред ЕСПЧ в Страсбург и обжалването пред ЕС в Люксембург изискват да бъде изчерпан реда за обжалване пред националните съдилища, така че малко трудно ми се струва като възможност да се прескочи Върховния съд на Гърция.
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот teogeo » 16 Апр 2013, 16:27

Оххххх, темата циркулира отвреме навреме. Говорих с жената и на лични. Нещата не са никак прости.
Познавайки гръцкото правосъдие съвсем не значи, че то може да бъде финтирано. Познавам го дотолкова добре, че да кажа, че там нещата стават с нечовешки мъки, особено що става въпрос до чужденец.
Дойде ли работата до чужденец + грехове като трафик на хора, изнасилване с тежки последствия, трафик на наркотици, убийство, а отскоро и престъпления против финансовата им система (точенето на карти от банкомати), гръцките съдилища знаят едно - исовия (доживотен затвор).
Гърците не позволяват друг адвокат да им влиза по съдилищата, дори и да е завършил в ЕС. Те и дори и гръцките кипърци, завършили в Кипър не им дават да се врат из гръцките съдилища (по други причини, правото на Кипър е по-близко до това на Англия).

Ако някой обещава друго - то той продава смела надежда. Аз така не мога.

Относно ЕСПЧ - там пък чуят ли за престъпление, свързано с наркотрафик, просто пропускат нещата покрай ушите си. Нито пък ЕСПЧ се явява последваща съдебна инстанция, която може да влияе върху гръцката. Гърците просто качват решенията на ЕСПЧ на *** си. Колко се изписа за проблемите с липса на условия за медицински грижи в гръцките затвори, колко решения се избълваха... Светата 4-ка на страните посочени поименно - Русия, Украйна, Гърция, Азербайджан и нищо.

Единственият начин е да се чака и да се иска трансфер на осъдения. Всичко друго е хазарт (има случаи на хора, успели да се измъкнат чрез преразглеждане на делата им, но... те са смешно малко).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот neutralen » 16 Апр 2013, 16:30

:D Всичко е възможно, стига да знаеш как да го направиш. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот kulova » 16 Апр 2013, 17:03

Да, teogeo сложна работа,беше достатъчно изчерпателен, но ако все пак обжалването пред Върховен съд не е задължителен стадий от процеса може да се опита в Страсбург, на принципа на хазарта :)) Трябва винаги да има надежда! Европейските съдилища разглеждат производства срещу държавите, не конкретните случаи в частност, станали повод за завеждане на делото, но пък до колко това би било ефективно за питащата.....
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот teogeo » 16 Апр 2013, 17:14

neutralen написа::D Всичко е възможно, стига да знаеш как да го направиш. :D


Акъл верем - чок, чалъм верем - йок.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот neutralen » 16 Апр 2013, 21:07

:D Гледането на турски сериали по телевизията е много полезно.
Една друга поговорка - Акъл море, глава шамандура.
Тук във форума е пълно със специалисти, които знаят как една работа не може да стане.
Според тези специалисти - щом те не знаят нещо, значи то не съществува. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот teogeo » 18 Апр 2013, 13:30

kulova написа:Да, teogeo сложна работа,беше достатъчно изчерпателен, но ако все пак обжалването пред Върховен съд не е задължителен стадий от процеса може да се опита в Страсбург, на принципа на хазарта :)) Трябва винаги да има надежда! Европейските съдилища разглеждат производства срещу държавите, не конкретните случаи в частност, станали повод за завеждане на делото, но пък до колко това би било ефективно за питащата.....


Колежке kulova, каква надежда??? Човекът е заловен на гръцко летище с едно солидно количество дрога. Оказва се, че не му е за пръв път. Прави пълни самопризнания (поне за Гърция се знае, че е много малко вероятно показания да се изтръгват със сила, та и тук да не търсим халка, за която да се хванем). За гърците той е лице занимаващо се по занятие (??? - професионално? , така си го пишат в решенията) с трафик на наркотици. Практика е да се налагат доживотни присъди (с тенденция после да се смали на 20 години). И те, като нашите съдии с Топлофикация, си имат тяхна си установена практика, изградена на философски принципи и Бог знае още какво.

Единственото възможно тук е трансфер в родната му страна съгласно рамково решение 909 от 2008. Това означава признаване на присъдата от издаващата държава (Гърция).

На тоя, дето все много казва, а нищо не казва накрая, пък и обяснява, че всичко било възможно - FUCK OFF :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот kulova » 18 Апр 2013, 13:43

:D Даааааа аз не споря с Вас още повече, че виждам че сте запознат със случая в детайли, но все пак и Вие казвате че има надежда за питащата - "трансфер в родната му страна". Не можем да говорим за "оневиняване" при тия обстоятелства така че и това е нещо.
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот neutralen » 18 Апр 2013, 14:42

:D Теогео не разбирам защо се дразниш.
Обърни внимание какъв е въпроса - "Как да се стигне до Европ. съд без Върховния на Гърция"
Аз имам предвид само това - как да бъде написана Жалбата до ЕС за защита правата на човека, така че да бъде допусната за разглеждане, дори без да има решение на Върховния съд на Гърция.
А ти говориш "по същество" на казуса. :shock:
Това са различни неща. 8)
Изглежда ми се сърдиш за едни по-раношни забележки и смяташ, че сега е момента да си "върнеш".
Ти си един от най-добрите във Форума. Обърни внимание на иконките на предходия ми пост - аз просто се шегувам. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот kulova » 18 Апр 2013, 14:53

neutralen написа::D Теогео не разбирам защо се дразниш.

Изглежда ми се сърдиш за едни по-раношни забележки и смяташ, че сега е момента да си "върнеш".
Ти си един от най-добрите във Форума. Обърни внимание на иконките на предходия ми пост - аз просто се шегувам. :D

Ааааааа това е друго нещо :D Изведнъж се позачудих какво се случва :D
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот teogeo » 18 Апр 2013, 15:12

neutralen написа::D Теогео не разбирам защо се дразниш.
Обърни внимание какъв е въпроса - "Как да се стигне до Европ. съд без Върховния на Гърция"
Аз имам предвид само това - как да бъде написана Жалбата до ЕС за защита правата на човека, така че да бъде допусната за разглеждане, дори без да има решение на Върховния съд на Гърция.
А ти говориш "по същество" на казуса. :shock:
Това са различни неща. 8)
Изглежда ми се сърдиш за едни по-раношни забележки и смяташ, че сега е момента да си "върнеш".
Ти си един от най-добрите във Форума. Обърни внимание на иконките на предходия ми пост - аз просто се шегувам. :D


Не се дразня, гъбаркам се :mrgreen:
В случая - да, такъв беше конкретният въпрос на жалбата, но това не пречи да се вкара повече разяснения, та затова реших да се "произнеса свръх петитум" :mrgreen:

Не, не ти се сърдя за "едни по-раношни забележки" (не се сещам всъщност за кои). Аз не съм докачлив :)

Пийс, бабо :lol:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот neutralen » 18 Апр 2013, 15:40

:D Да знам, че обичаш да се "гъбаркаш".
Става дума не за мои, а за ТВОИ забележки по отношение на мое мнение.., на които аз ти отговорих и ти ми се извини. Но както и да е, ти си знаеш. Очевидно е че си твърде "докачлив", което ще имам предвид за в бъдеще. :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот bird_of_paradise » 18 Апр 2013, 15:47

Много е хубаво, когато в ЦДГ цари мир, ама на мен нещо не ми е ясно, та ще замоля д-р Ливайн да коментира ( правя предварително уговорка, че не съм писала Ж до ЕСПЧ и след като сме тук за обмяна на мнения и знание- предварително благодарско за споделянето):

nedkovamh написа:Съгласно гръцкото законодателство решение на Апелативния съд може да се обжалва пред Върховния съд само от ограничен брой адвокати, оторизирани да внасят жалби до Върховния съд на Гърция. През 2009 година синът ми беше задържан в Гърция с 380 гр. кокаин и осъден на ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР.При обжалването на решението на Апелативния съд през м.февруари 2013 г. , ....... присъдата му беше намалена на 18 ГОДИНИ ЗАТВОР.
КАК МОЖЕ ОСЪЭДЕН, КОЙТО НЕ РАЗПОЛАГА С ПАРИ ЗА АДВОКАТ ЗА ВЪРХОВНИЯ СЪД , ДА ОБЖАЛВА В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД.
Друго препятствие за обжалване пред Върховния съд на Гърция :Решение на Апелативния съд може да се обжалва пред Върховния до 2 седмици след вписването му в канцеларията.Но на никого не се съобщава когато е вписано- нито на осъдения, нито на адвоката му.И адвокатът, ако има такъв,защото не всеки може да си позволи хонорарите им, трябва всеки ден да ходи и да проверява, без да се знае след колко време ще бъде вписано това решение.Може да минат и месеци.
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ОБЖАЛВАНЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД БЕЗ ДЕЛОТО ДА Е МИНАЛО ПРЕЗ ВЪРХОВНИЯ СЪД НА ГЪРЦИЯ.

neutralen написа:Разбира се че е възможно да се заведе дело в Европейския съд по правата на човека в Страсбург - изискванията за допустимост на Жалбата са либерални в това отношение. До голяма степен всичко зависи от това кой ще подготви Жалбата.

Наложи се да прочета и някъде установих, че си писал 4 Ж. Ок.
При изложените от питащата обстоятелства, от които ясно се установява, че не е изчерпан реда съгласно чл. 35 т.1 от ЕСПЧ, каква полза да пише жалба, която няма да прескочи допустимостта?
Или решението е друго?

п.п. оставям настрана факта, че дори не знам какъв е процесуалния ред за връчване на съдебни книжа, респективно обжалване, ама да приемем, че ще се доверя сляпо на посоченото тук.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот teogeo » 18 Апр 2013, 16:15

Абре аркадашлар, дур бря! :mrgreen:

Присъдата е влязла в сила отдавна и в момента се изпълнява. Какъв Върховен съд на Гърция??? Какво неизчерпване на вътрешноправните средства за защита???

Това, че е пропуснато обжалване на по-горна инстанция и присъдата е влязла в сила, не значи, че не е изчерпан реда по чл. 35 на ЕКПЧ. Способите за инвънинстанционен контрол (молби за преразглеждане, за отмяна на влезли в сила решения и т.н.) не попадат в хипотезата на чл. 35 на ЕКПЧ!!!
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот kulova » 18 Апр 2013, 16:41

Сигурен ли сте, че не попадат? чл. 35 говори за изчерпавне на всички вътрешноправни "средства", което според мен включва всички способи за защита според националното законодателство.
kulova
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Май 2006, 17:51

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот neutralen » 18 Апр 2013, 17:07

:D Теогео е прав, в случая "райската птица" греши. Виж заглавието на темата. Нали за това говоря и аз - че е ВЪЗМОЖНО да се подаде жалба до ЕСЗПЧ, без делото да е минало през ВС на Гърция. ЕСЗПЧ разглежда дела свързани с нарушения на правата на човека, а не относно размера и справедливостта на наказанието. Това са различни неща, разберете го най-после :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: КАК ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЕВРОП.СЪД БЕЗ ВЪРХОВНИЯ НА ГЪРЦИЯ

Мнениеот teogeo » 18 Апр 2013, 17:22

kulova написа:Сигурен ли сте, че не попадат? чл. 35 говори за изчерпавне на всички вътрешноправни "средства", което според мен включва всички способи за защита според националното законодателство.


Абсолютно.

Discretionary or extraordinary remedies need not be exhausted, for example requesting a court to revise its decision (Cinar v. Turkey , no. 28602/95, decision of 13 November 2003; Prystavka v. Ukraine , no. 21287/02, decision of 17 December 2002) , but see Kiiskinen v. Finland , no. 26323/95, decision of 1 June 1999,
where, exceptionally, the Court found that such a remedy should have been used. Similarly, a hierarchical complaint does not constitute an effective remedy (Horvat v. Croatia , no. 51585/99, judgment of 26 July 2001, § 47 ;Hartmann v. Czech Republic , no. 53341/99, judgment of 10 July 2003, § 66). Where an applicant has tried a remedy that Court considers inappropriate, the time taken to do so will not interrupt the running of the six-month time limit, which may lead to the application being rejected as out of time (Prystavka, Rezgui c. France , no. 49859/99, decision of 7 November 2000).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Следваща

Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron