начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

Нова Конституция на България

Дискусии и предложения по проекти за закони


Мнениеот system » 16 Юли 2008, 11:49

bebitor написа:За икономиката съм съгласна, че е била във възход. Национализацията осигурява един стабилен капитал от една страна, а от друга- безплатния труд на младежките бригади, ленинските съботници и подобни...

И това е вярно. Но това си има аналог в новата история на България. Нека си припомним трудовата повинност по времето на Стамболийски. Без лъскавата пропагандна форма, но със същото съдържание.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот portokal » 16 Юли 2008, 12:01

Аз не разбирам, но предполагам, че всичко това в анализите си е взето предвид, ако е причина за въпросния възход. :oops:
Като спомена за бригадите, и се сетих нещо. Макар че е дребно и не е много във връзка с темата. Моя бивша колежка, около 50-годишна, имаше около 20-годишни дъщери. Та веднъж едната и дъщеря казала: "Мамо, пък вас навремето как са ви карали насила да работите по бригади". Един вид: горките вие, колко тежко ви е било. А в спомените на майката бригадите изобщо не били свързани с някаква мъка или с нещо неприятно (те гимназистите тогава са го обръщали на купон ;-)).
Мисълта ми е, че не е задължително преувеличенията да са съзнателни. При момичето е било създадено такова впечатление от онова, което е слушала от началото на 90-те до момента; при друг е, защото лично е преживял лоши неща, при трети - заради емоционалността му и отношението му към комунизма.
А пък като чуя я в някой западен филм, я в популярна статия или нещо такова да ми обясняват колко лошо и нечовешки съм живяла тогава (вярно, дете бях), не знам дали да ми е смешно, или да се обиждам. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот Magnollia » 16 Юли 2008, 12:34

portokal написа:А пък като чуя я в някой западен филм, я в популярна статия или нещо такова да ми обясняват колко лошо и нечовешки съм живяла тогава (вярно, дете бях), не знам дали да ми е смешно, или да се обиждам. :oops:


Е с това колежке не съм съгласна. Едно дете не може да разбере нищо - то си живее детството - играе, пада, удря се, става, учи и пак играе. Ако не се случи нещо трагично в живота му, като да убият родителите му, защото са "врагове на народа", може да осъзнае нещо едва след като порасне. Затова нищо лошо не помните от "онова" време. Аз също съм била дете. Аз също съм приемала така нещата, ... но... пораснах...
Сега вече знам доста повече, защото съзнателната част от детството ми мина по митинги, стачки :D
Видях как се пишеше новата история на България :D

Днес, когато някой от родителите ми или други хора на тяхната възраст ми каже "Ние като бяхме на твоята възраст ....." аз им отговарям "Живеели сте в комунизъм - няма почва за сравнение" :D :D :D

Хората много лесно забравят. Много лесно...
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Мнениеот kostadin.iordanov » 16 Юли 2008, 13:39

Обмудсманът Гиньо Ганев представя в Благоевград албум за Сакскобургготски

Националният омбудсман Гиньо Ганев ще представи в Благоевград албума "Дългът преди всичко", издаден по случай 70-годишния юбилей на Симеон Сакскобургготски.

Луксозното издание съдържа непубликувани досега фотографии от живота и политическата кариера на Сакскобургготски, както и снимки на семейството му.

Презентацията ще бъде на 18 юли от 19.00 ч. във фоайето на община Благоевград. Организира я Инициативен комитет от благоевградски интелектуалци и бизнесмени с председател деканът на Правно-историческия факултет на ЮЗУ проф. Александър Воденичаров.

Очаква се да присъства и авторът на албума Ивайло Шалафов, старши асистент в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

16 юли 2008
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=272649


Ще припомня, че Гиньо Ганев беше заместник председател на 7-то Велико народно събрание, като под неговото председателство минаха не едно или две от заседанията на това събрание.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот portokal » 16 Юли 2008, 14:10

ykovachev написа:Не че на мен ми е било като концлагер. Не се оплаквам, ама не мога да съжалявам за онова време.

Само това остана. Далеч съм от мисълта, че има за какво да се съжалява. Имах предвид именно, че не сме живели чак в концлагер, а понякога като че ли се създава нарочно или неволно такова впечатление. Има склонност към преувеличаване горе-долу както се наблюдава склонност към преувеличаване (така мисля) на броя на убитите и пострадалите.

****

Магнолия, съгласна съм, че едно дете не може добре да прецени в какво общество живее. Затова направих и уговорката, че все пак впечатленията ми са детски. А за липсата на почва за сравнение изобщо не съм съгласна, ама изобщо. Едно общество си е общество независимо от социализма и хората в него са си хора като хора и особеностите на това общество и промените в него с времето зависят от един куп най-различни неща, далеч не само от "живели сте в комунизъм". Ако наистина "няма почва за сравнение", по-добра ли е почвата за сравнение на сегашното време с времето, когато е бил млад например дядо ти? Повече ли си приличат? Едва ли.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот balance » 16 Юли 2008, 14:53

Не става дума за това дали съжаляваме или не за онова време. Ние (визирам участниците във форума) сме хора, научени от професията си да преценяваме фактите обективно и без много емоции. И всичко, което е станало в нашето общество през този период, трябва да преценяваме не като му слагаме етикета "комунизъм", "комунистическо общество", "социализъм - развит, недоразвит, зрял, презрял" и т. н. А като преценяваме обстоятелствата, които са продили възникването на съответото явление или положение, и последиците, до които е довело то.
Нека използваме примери от историята на нашето право и правна наука.
След идването на комунистите на власт, през 1947 г. практически се преустанови действието на Търновската конституция, а с това (до голяма степен) се прекъсна демократичното развитие на страната.
И все пак: приела се е нова Конституция на страната. Нека за момент игнорираме факта, че се е наричала "Димитровска". Тя е признавала частната собственост и частната стопанска инициатива (чл. 10), свободата на словото, печата, събранията, митингите и манифестациите (чл. 88), всеобщо избирателно право (чл. 2 и 3), основните права на гражданите са били признати (глава осма). Нека сравним тези текстове с аналогични такива в Търновската конституция. Отделен е въпросът за тяхното практическо прилагане за периода до 1971 г.
Нека се спрем и но Конституцията от 1971 г. позволявам си да изкажа мнение, че (като се абстрахираме от идеологическите врътки, като "ръководната роля на БКП" и "социялистическата икономическа система" и соц-измислицата "лична собственост", тази Конституция дава един от най-добрите конституционни модели в Европа по това време. Все пак автор е проф. Борис Спасов. Отново нека оставим настрана практическата приложимост на повечето от текстовете.
balance
Потребител
 
Мнения: 122
Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01

Мнениеот nezret » 16 Юли 2008, 15:10

:D Цицерон е казал, Историята е учителка на живота.
Ако ние не знаем историята и грешките и поуките от нея , то ще бъдем прокълнти да ги повторим.
Колкото до , сравнението комунизъм, социализъм и всякакъв изъм. :lol:
Аз по принцип гледам напред в бъдещето а от миналото само вземам поуки и мъдрост, но никога не съм бил носталгично настроен, нито в личен нито в обещствен аспект. Това според мен е губеща философия и начен на мислене, защото убива действието в настоящето и плановете за бъдещето.
Когато фактите говорят и Бог мълчи.
Излагам на кратко фактите в макропараметри на икономиката и технологията, защото без мощна икономика, всякякви изми ми приличат она ......... изми .
България изгради модерна водопроводна и напоителна инфраструктура, канали язовири и т.н. по времето на другаря Тодор Живков. Тогава се превърна от аграрна с примитно стопанство в индустриално аграрна страна. Тя печелеше на времето от СИВ , защото получаваш достъп до необятния руски пазар, на цялата си земеделска продукция, и индустрия, най вече електроника. Продава компютри на цената на автомобили?!? България получаваше петрол на преференциални цени за над 4 000 000 000 долара, от които потребява за около 1,3 млр. както и в момента, и около 1млр. за индустрията. Нещо повече България изнасяше руски петрол за Италия, и други страни?!? Български строителни компании бяха водещи ив арабските страни строеки най модерни съоражения и сгради, като приходите надвишават над 3 млр. в зелено. А за оръжието , да не говоря над 4 мрд ва зелено. Да жалко е но и дрога сме произвеждали( амфетамини) и сме я продавали при оборот отново над милиард и нещо.Но това е под контрола на ЦК, и на улиците нямаше от този боклук, с който се тровят децата . Бюджетът в долари , не е падар от 50 млрд. в зелено а сега колко е 1/3 в зелено.
Да голяма част от големите кинти(да не кажа всички), ги взеха големите покрай Тошо, и те решика да правят демокрация и капитализъм и го направиха, като дадоха на опозиционни палета по някой лев да лаят. Имитирайки опозиция :twisted: .
Точната сума на изнесеното от България богатство не се знае, някои твърдят че е към 168 млр. в зелено.
Комунизъм никога е нямало, имало и и има в момента ИНТЕРЕСИ.
Това че неудобни персони са били "отсвиряни" е нещо напълно в "реда на нещата" за тези години. Това е неизбежно при налагане на нова власт която отрича приемственост със старата, а това се случва на 09.09.44 година.
Статистическите сравнения са повече от плачевни.
Плюсове на промените са , голямият брой телевизии(особено музикални и филмови канали, да не забравяме и "розовите" канали),радия, вестници, интернет, училища и университети. Барове дискотеки, механи, здрава чалга, черно и т.н.
Минуси , липса на сигурност както по отношение на живота, така и за собствеността ви, за работата ви и т.н. А хората искат сигурност.
Подозрителност която води и до проява на параноични комплекси, много хора откачиха по време на т.н. преход.
Демагогия , измама и безотговорност на всяка крачка и във всяка област на живота. Ако не внимаваш си "изгърмял" на момента и никой няма да му пука. Липса на правилна експлоатация на човешкия и природния ресурс.(Няма развито общество и цивилизация без експоатация, това е факт който ноторноизвестен).
Но най плачевното е че за ралика от "нормалните държави", включително САЩ,Япония и Русия, които имат стабилни индустриално и финансово олигархически управляващи кръгове, в България олигархията е ПРЕСТЪПНА ПО СВОЯ ПРОИЗХОД И ФИНАНСИРАНЕ.
В САЩ или Русия, малко трудно някой барон , да се добере до властови позиции включително и с поставени фигури. Опита на Ескобар (краля на коката, най големия престъпник в света, над 2,5 млрд от кока печалба, годишно), беше увенчан с фиаско. :twisted:
Там "Големите" са от Енергийния сектор, фармацефтичния сектор, оръжения сектор, силни неправителствени организации и синдикати. Те управляват и е "Нормално да управляват", като спазват баланса на интереси и управляват при ниска степен на обществено напрежение.
Тук има нагласа, нормалния бизнес и неправителствени организации , да поемат нещата в свои ръце, елиминирайки престъпната олигархия, но времето ще покаже кой от двете сили ще надделее.
Аз лично съм оптимист.
Най голямото достойнство на закона е че не се влияе от емоции.
http://www.vasilev-babuchev.com
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот system » 16 Юли 2008, 15:18

По темата: като споменахте другаря Тодор Живков (без да Ви опонирам или иронизирам - съгласен съм с Вас) си спомних една изцепка на негова реч:
Другари, преди 9 септември България се намираше на ръба на пропастта... След 9 септември България направи решителна крачка напред"
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот kpavlova » 16 Юли 2008, 15:35

portokal написа: Едно общество си е общество независимо от социализма и хората в него са си хора като хора и особеностите на това общество и промените в него с времето зависят от един куп най-различни неща, далеч не само от "живели сте в комунизъм". Ако наистина "няма почва за сравнение", по-добра ли е почвата за сравнение на сегашното време с времето, когато е бил млад например дядо ти? Повече ли си приличат? Едва ли.


Мисля напълно като portokal.Всеки живее различно, изживява нещата различно,внушава си ги сам на себе си различно, а и те самите, нещата, не са черно-бели, а с много сиви нюанси.Мога да повярвам на твърдение, че някой е бил безкрайно нещастен, както и безкрайно щастлив/ с всичката му условност на тези понятия/, по едно и също време, като причината и за двете да е била И у времето.Може проблемът ни да е, че нещастният не вярва на щастливия и обратно.
Неспособна съм да погледна някак си исторически на живота си "преди " и "след това", моя, личния, камо ли, глобално.Детството ми е било щастливо/ по "малкото " ми детство/, после бях дете на "прехода".Бях си щастлив пионер, докато имаше пионерстване :D , комсомола не го заварих, бригадите също.Не бих казала, че имам щастливи еуфорични спомени от митингите при избухването на Демокрацията.Не, не съм комунист.Изобщо не знам какъв "ист" съм.
И като започне някой да ми говори, че не е било живот, изобщо не съм живяла, направо сега съм възникнала, не мога да го провярвам, някак си, понеже имам спомен да съм живяла.
Пък дали да се " постави под съмнение престъпния характер на комунистическия режим"?Не знам.Отчасти съм очевидец, това означава, че няма как да реша обективно.Макар, че съм била дете, непредубедено дете.
Съжалявам за случилото се , Бебитор, искрено. :cry:
За миналото не съжалявам.
Някога ме бяха впечатлили мотивите на Наредбата - закон за "Народния съд".В тях си пише грубо казано.... съзнаваме, че актът не съответства на Конституцията, но съдените, като част от "противоконституционна власт" не могат да се позовват на същата Конституция в своя защита :) .Свързано със занятието ми съм чела и Протоколи за изпълнение на присъдите на Народния съд.В които пише еди кой си състав е осъдил... и така 10 -тина човека .Осъдените са доведени еди къде си и настанени в единични килии с номера...В присъствието на Директора на затвора и еди кой си....,свещениците ... лицата в Х часа се извели, построили се по двама в коридора на първия етаж на затвора извън решетката, в присъствието на горе поменатите служебни лица, дежурните надзиратели и милиционери, след като се направила проверка на самоличността на осъдените......... Прочела се присъдата, след което двамата свещеници, прочеели съответните молитви ........ Осъдените се разделили на две групи по четири души и извели в двора на затвора, от там се довеждала всяка група поотделно ...В еди колко си часа и минути вечерта се разстреляли от назначените за това лица всички осъдени. Телата на разстреляните се прегледали обстойно от д-р....., който установил, че всички разстреляни са престанали да живеят.
Има и по тъмно-сиви неща, почти черни.
С всичко това искам да кажа, че не съм узряла да съдя никого.А и не познавам всички факти :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот portokal » 16 Юли 2008, 15:41

kpavlova написа:Телата на разстреляните се прегледали обстойно от д-р....., който установил, че всички разстреляни са престанали да живеят.

Казват (сигурно е вярно), че д-р Александър Станишев, министър на вътрешните работи по "партизанско-стражарското" време, също осъден на смърт и разстрелян, е бил принуден по времето, когато самият е бил подсъдим, да установява смъртта на осъдените.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот kostadin.iordanov » 16 Юли 2008, 17:38

balance написа:... След идването на комунистите на власт, през 1947 г. практически се преустанови действието на Търновската конституция, а с това (до голяма степен) се прекъсна демократичното развитие на страната. ...

Вярно е че с налагането на комунистическия режим се прекъсва демократическото развитие на страната, но не е вярно че отмяната на Търновската конституция само по себе си представлява прекъсване на демократичното развитие, защото в нея също липсва необходимото за една власт на народа разделение на властите:

ТЪРНОВСКА КОНСТИТУЦИЯ
...

9. Зaкoнoдaтeлнaтa влacтъ пpинaдлeжи нa Князa и нa Нapoднoтo пpeдcтaвитeлcтвo.
...

12. Изпълнитeлнaтa влacтъ пpинaдлeжи Князу вcитe opгaни нa тaя влacтъ дeйcтвoвaтъ oт нeгoвo имe и пoдъ нeгoвъ Въpxoвeнъ нaдзopъ.

13. Съдeбнaтa влacтъ вo вcичкaтa нeйнa шиpинa пpинaдлeжи нa cъдeбнитe мecтa и лицa, кoитo дeйcтвoвaтъ oтъ имeтo нa Князa. Отнoшeниятa нa Князa къмъ тия мecтa и лицa ce oпpeдeлявaт чpeзъ ocoбни нapeдби.
...

http://www.legaltheory.org/index.php?rid=37&id=21
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот papazov » 17 Юли 2008, 15:01

лозунг в село в Плевенско, агитация по партийната повеля за усилено частно производство на свини:

"Всеки кооператор - свиня! Всеки комунист - две!"

:lol:
papazov
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 25 Ное 2004, 10:48

Мнениеот kpavlova » 17 Юли 2008, 15:14

Стига буквално да не го възприемаме този лозунг :D , примери за такива митове- лозунги много.Срещали сте ги всичките.Няма как по -точно да се каже от самите тях.
/...........Този следобед не ми е ден за работа, а направо подготовка за уикенд. :D- Днес цял ден е санитарен полуден :oops:
/

Ето, сигурно за стотен път в Интернет :

„Замърсеното тяло поддържа духа неспокоен.“ (Надпис в обществена баня)
„Хигиенизацията е враг на бактериологическата диверсия.“
„Въшката е най-опасен враг на Родината. Унищожавайте я.“
„Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка,
да постъпваш като мечка.“ (От агитационен плакат за чистотата)
„Не слагай чужди тела в устата си!“
„Събличай се бързо, и други чакат след теб!“
„Планината е извор на прогресивни идеи.“
„Дръж маркуча си в изправност!“
„Обещаваме да намалим стойността на един човеколеглохраноден с 0.02 стотинки.“ (Обещание в почивна станция)
„Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после — цял живот мъртъв.“
„Теляшка бригада за комунистически труд 'Н. В. Гогол'“
"Почин на моряците от кораба 'Лом': „Закачи — откачи“
„Да покрием навреме младите кобилки.“
„Във всеки дом добитък. (Плакат, издаден от 'Наука и изкуство')“
„Другарю, помни, че всяка изгубена минута струва 0.05 стотинки.“
„Българско значи висококачествено, а тополовградско — отлично.“
„На партията — вярност, на народа — чиста вода.“ (Надпис в служба „Водоснабдяване и канализация“)
„Човекът е главна фигура в животновъдството.“
„Да живее българо-съветската дружба между народите!“
„Да живее международното положение!“
„Дружбата между хората ражда криле на същите.“
„Всяка ръка на крак!“
„Да строим социализма с подръчни средства!“
„Всеки палет готова продукция — гвоздей в леглото на империалистите.“ (Лозунг в консервен завод)
„Всяко яйце — бомба, всяка кокошка — летяща крепост срещу агресорите!“ (Лозунг в птицеферма)
„След глад и мизерия настъпи тежка индустриализация.“
„25 години народна власт — 25 години цирк.“ (Светлинен надпис над купола на цирка)
„Цехът за бързи услуги е дело на партията.“
„Комунизмът е неизбежен.“
„Повече камъни за народа.“ (Надпис в каменна кариера)
„Студенти, икономисвайте отпадъците! Те са за вас.“ (Лозунг в студентски стол)
„Граждани, гответе се за отпадъци!“ (Лозунг на кампания за събиране на вторични суровини)
„При директора се влиза само по голяма нужда!“ (Надпис на вратата на директорски кабинет)
„Рейгън — враг номер едно на Тутраканска селищна система!“ (Лозунг на входа на град Тутракан)
„Да живее 10 септември, ден на народната милиция — единствена опора на народната власт!“ (В участък)
„Народната милиция — биещото сърце на партията!“
„С всички сили — пет за четири!“ (Петилетката — за четири години)
„Всеки буркан компот — юмрук в лицето на империализма!“ (В консервния завод в Пазарджик)
„Всяко кебапче — куршум в сражението срещу световния империализъм!“ (В кебапчийница)
„Да влезем в комунизма с лъснати обувки!“
„Да живее СССР — вечният строител на социализма!“
„Съветските болни — най-здравите болни в света!“
„Да не оставим нито един пациент да умре без лекарска помощ!“ (Лозунг от социалистическа болница)
„Да не оставим неодрусана слива в нашето село!“
„Който не познава Сибир, не познава СССР!“ (Лозунг от „Интурист“)
„Здрав дух в здраво комунистическо тяло!“ (Лозунг на стадиона в гр. Несебър)
„25 ПОБЕДНИ ГОДИНИ обикновен локум!“ (Надпис на опаковки локум)
„20 години плодотворна размяна на циркови номера между СССР и България!“ (Лозунг в цирка)
„Всички луди — на борба за мир!“ (Агиттабло в лудница)
„Всички комунисти — под земята!“ (Лозунг в мина)
„Един допуснат брак — беда за целия колектив!“ (Лозунг (1985 година)
Пази багажа си - тук се краде!- ЦНГ София
Днес баклавата с орехи е с фъстъци!
"В чест на 9-ти септември да озъбим целия български народ"
(над вратата на местната стоматология)
Селянино изми ли си яйцата?/в птицеферма/
.................
Извинявам се на автора на темата, че така допринесох за опропастяването й с напълно неконституционноправни примеси...Предполагам, че подобен смях е детински, повърхностен.
Спирам да несериознича и отивам да се трудя :oops:
Да не забравяме :
При капитализма човек експолатира човека, а при социализма е точно обратното
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот nezret » 17 Юли 2008, 17:57

:D Хайде, хайде. След края на втората световна война всички държави, вземат "крайни мерки" за отстраняване на своите опоненти. Нима процесите в Нюрнберг , са се спазвали"принципите на демокрацията".
Било е време на сериозно разчистване на терена. И това за времето в цяла Европа си е в реда на нещата. А в България след 1880 година, много трудно можем да говорим за демокрация 8) .
Решими и диктатури, на Батенберг, на Стамболов, след това има някаква пародия на демокрация, след това отново преврати на 9 юни на 19 май , еднолично управление на царя, между другото свестен (бел ред. Борис ІІІ)без да съм монархист, винаги съм се чувствал републиканец до мозъка на костите.
Така че на 09.09. е поредния преврат и поредната радикална чистка на елита, по безцеремонен начин. Това е неизбежно и защото на Ялта, Чърчил и Рузвелд дадоха България на Русия(СССР). Какво се правят на ощипани моми и англичаните и янките, те решита с техните подписи България да е в съветстия блок .
Тази аргументи вече на хващат "дикиш", само крайно "сини" биха се впечатлили от подобна реторика. Но и т.н. десни , също имат леви убеждания и искания към държавата, за регулация,за по високи заплати и пенсии, здравеопазване и прочие социални дейности.
Но най големия смях е че според мен най дясната политическа сила според мен е БСП. Най голям брой на милиардери и милионери в зелено и евро. Както каза на времето един делегат който предлага партията да си смени името от БСП на БКП(Българска капиталистическа партия), визирайки някои "другари" :twisted:
Единствената причина да няма "втвърдяване" е че сме в ЕС, но и ЕС иска резултати, а не обещания.
Както съм казал "Проблемите трябва да се решават а не да се преследват или избягват"
Най голямото достойнство на закона е че не се влияе от емоции.
http://www.vasilev-babuchev.com
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот kostadin.iordanov » 20 Юли 2008, 15:46

Политическа партия РЗС:

... “Ред, Законност и Справедливост” призовава всички политически сили да започнат незабавни консултации за свикване на Велико народно събрание. Състоянието на държавата е такова, че само най-представителният национален изборен орган може да я спаси от саморазрушаване. Законът за избиране на ВНС е в сила. 200 народни избраници ще се излъчат по партийни листи, а 200 мажоритарно в едномандатни избирателни райони, което справедливо дава равнопоставеност на мажоритарния и пропорционалния избор, каквото е и желанието на мнозинството от гражданите на България.


20 юли 2008 г., София
http://www.rzs.bg/news.php?item=729
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот nezret » 22 Юли 2008, 13:38

:D Голи, констатации без проект за решение на проблемите по сектори и по пера и най вече адекватно поведение когато проблема е факт. Подобна реторика, и точно когато наближават избори , също не хваща"дикиш".
Колкото до мен считам че трябва нова конституция със силна президентска власт.(президентска република като САЩ и РУСИЯ). Сенат от 40 души и Народно събрание с 240. Председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор да имат право на законодателна инициатива(Смях хората на закона, не могат да кажат как трябва да се прави закона,когато аматьори са попаднали случайно в парламента.)
Парламентарен контрол(пред сената) на председателите на ВКС,ВАС,главния прокурор, дори на апелативни и окръжни съдилища и прокуратури. Принцип "Този който прави закона,по презумпция има право и да търси отговорност и контрол над тези които са длъжни да го прилагат и спазват(само за институции).
Президентът също трябва да има право на законодателна инициатива,не само отлагателно вето.
Премахване на всякакъв вид имунитет като противоконституционен с изключение на президента(от кумова срама, все пак е държавен глава).
Според мен, свикване на ВНС е излишно. въобще всякакви фрази като Велико, ми звучат много грандомански, но без покритие.
Както казват старите хора, да се знае кой кум кой сват кой на булката брат?!?
варинатите са два, 1-ви поставяме президента с реални правомощия начело на държавата или вариант 2 поставяме Сената на върха на пирамидата на държавната власт,като останалите институции са длъжни, да дават отчет и подлежат на контрол.
Всичко останало е мижи да те лажем. Всичко останало е съюз Орел рак и щука. Всичко останало е демагогия и безотговорност, прехвърляне на топката от институция на институция , но този пинг понг вече сериозно взе да омръзва и на обществото и на ЕС.
Най голямото достойнство на закона е че не се влияе от емоции.
http://www.vasilev-babuchev.com
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот nezret » 23 Юли 2008, 15:28

:D Новият доклад на ЕК е унищожителен, и там използват метафората пинг понг. Никой не иска оправдаване и прехвърляне на топката от институция на институция.
Брифинга даван на живо по канал 1 , е повече от ясен. Крайно време беше да стане така.
Шах и Мат. :twisted:
Тарикатите , които си мислят че на стари лаври ще лапат евро , са с пръст в уста.
Най късно до месец , този "брак по сметка" , ще се разпадне защото "сметките не излизат" :twisted: Убеден съм че като "бушони" ще бъдат използвани т.н коалиционни патньори. Но от това няма да спечелят сегашната т.н."дясна опозиция" със стари имена,въпреки мераците им :lol: . Илюзия е да се мисли че със "стари фигури" и "изтъркани ходове" ще се спечели новата партия шах.
Сценарият се развива по план.
Най голямото достойнство на закона е че не се влияе от емоции.
http://www.vasilev-babuchev.com
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Мнениеот kostadin.iordanov » 27 Юли 2008, 15:32

"Нова десница" предлага консултации за реформа на държавното управление

От "Нова десница" предлагат започване на незабавни консултации за изработване на проект за цялостна реформа на модела на държавно управление и системата на политическо представителство, с участието на всички партии и организации, които желаят да работят за промяна на статуквото и за реални реформи, а не просто за имитация на промяна.

Това се казва в открито писмо на "Нова десница" до дясноцентристките партии и до граждански структури.

От "Нова десница" посочват необходимостта от изработване на проект за промени в Конституцията или за нова конституция, в съответствие с променените обществено-икономически реалности и европейското ни членство, който да се подложи на обществена дискусия, след което да бъде внесен за обсъждане в парламента.

Предлага се също обявяване на Гражданска инициатива за свикване на ВНС, като част от задачите му, според "Нова десница", трябва да бъдат насочени към цялостна реформа на съдебната система, на президентските правомощия, структурата на държавната власт, въвеждането на конституционно ниво на мажоритарен елемент в изборите, включването на референдумите като част от системата на държавно управление. ...

27 юли 2008 г.
http://all.actualno.com/news_173219.html


Припомням че координатор на клуб "Нова десница" е Велислав Величков, а първата официална проява на клуба бе дискусия на тема “Конституцията на прехода и кризата на политическия модел”, проведена през Януари 2006 г. с участието на политотологът Огнян Минчев, математикът проф. Михаил Константинов, антропологът Харалан Александров, журналистът Явор Дачков, доц. Милена Стефанова, икономическият експерт от Industry watch Георги Стоев, надордният представител Мария Капон и др. През Май 2008 г., както вече беше отбелязано в темата, със съдействието на фондация "Конрад Аденауер", клуб "Нова десница" организира и кръгла маса, посветена на темата за кризата на държавния модел и необходимостта от конституционна реформа, с участието на юристи и експерти, сред които бившия конституционен съдия Димитър Гочев, народните представители Димитър Абаджиев и Нено Димов, адв. Иван Груйкин и др.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот riyva_evro » 28 Юли 2008, 12:55

Тези имена дето ги прочетох са все бити карти или според мен са третостепенни фактори в обществено-политическия живот и тяхното влияние върху движението на кораба наречен България е много малко или може би символично. Само не ми е ясно института на адвокатурата в нашата най-нова и последна конституция защо е набутан при съдебната власт. Въобще каква власт може да упражни един или няколко адвокати. От чисто теоретическа и/или практическа гледни точки - власт никаква. Ако някой знае да ми каже един БГ адвокат с какво е овластен и ако е овластен откъде произтича тази власт.
riyva_evro
Потребител
 
Мнения: 152
Регистриран на: 09 Юли 2008, 19:37

Мнениеот system » 28 Юли 2008, 15:42

riyva_evro написа:Тези имена дето ги прочетох са все бити карти или според мен са третостепенни фактори в обществено-политическия живот и тяхното влияние върху движението на кораба наречен България е много малко или може би символично. Само не ми е ясно института на адвокатурата в нашата най-нова и последна конституция защо е набутан при съдебната власт. Въобще каква власт може да упражни един или няколко адвокати. От чисто теоретическа и/или практическа гледни точки - власт никаква. Ако някой знае да ми каже един БГ адвокат с какво е овластен и ако е овластен откъде произтича тази власт.


Закон за адвокатурата
чл. 29 (1) Пред съда, органите на досъдебното производство, административните органи и други служби в страната адвокатът е приравнен със съдията по отношение на дължимото му уважение и му се дължи съдействие като на съдия.
(2) Ако на адвокат при или по повод упражняване на професията не е оказано дължимото уважение и съдействие, адвокатският съвет по негово искане или по свой почин оправомощава един от членовете на колегията да извърши проверка по случая заедно с представител на съда, органа на досъдебното производство, административния орган или служба.
(3) Адвокатският съвет уведомява писмено ръководителя на съда, на органа на досъдебното производство, на административния орган или служба за случая и за определяне на представител, който да участва в проверката. Ръководителят е длъжен в 7-дневен срок да посочи представител.
(4) Ако в срока по ал. 3 не е определен представител, адвокатският съвет извършва проверка само чрез своя представител.

Чл. 30. (1) Въз основа на доклада от проверката адвокатският съвет, ако прецени, че е налице виновно поведение, прави предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу съдията, прокурора, следователя, дознателя или за налагане на дисциплинарно наказание на длъжностното лице от ръководителя на административния орган или служба.
(2) Налагането или отказът да се наложи дисциплинарно наказание не е пречка адвокатът да търси отговорност по общия ред.

Чл. 31. Адвокатът има свободен достъп и може да прави справки по дела, да получава копия от книжа и сведения с предимство в съда, органите на досъдебното производство, административните органи и други служби в страната и навсякъде, където е необходимо, само въз основа на качеството си на адвокат, което удостоверява чрез представяне на адвокатска карта.

Чл. 32. Адвокатът в кръга на работата си има право да заверява преписи от документи, които са му предоставени във връзка или по повод защитата на правата и законните интереси на негов клиент. Пред съда и органите на досъдебното производство, както и пред всички други органи те имат силата на официално заверени документи.

Чл. 33. (1) Адвокатските книжа, досиета, електронни документи, компютърна техника и други носители на информация са неприкосновени и не подлежат на преглеждане, копиране, проверка и изземване.
(2) Кореспонденцията между адвоката и неговия клиент, без оглед на начина, по който се осъществява, включително по електронен път, не подлежи на преглеждане, копиране, проверка и изземване и не може да бъде използвана като доказателство.
(3) Разговорите между адвокат и негов клиент не могат да се подслушват и записват. Евентуално направените записи не могат да се използват като доказателствени средства и подлежат на незабавно унищожаване.
(4) Адвокатът не може да бъде разпитван в процесуално качество относно: разговорите и кореспонденцията му с клиент; разговорите и кореспонденцията му с друг адвокат; делата на клиент; факти и обстоятелства, които е узнал във връзка с осъществяваната защита и съдействие.
(5) Алинеи 1 - 4 се прилагат и по отношение на младши адвоката и адвокатския сътрудник.

Чл. 34. (1) Адвокатът има право да се среща насаме с клиента си, включително когато той е задържан под стража или лишен от свобода.
(2) По време на срещите адвокатът има право да предава и получава писмени материали във връзка с делото, съдържанието на които не подлежи на проверка.
(3) Разговорите по време на срещите не могат да се подслушват или записват, но срещите могат да бъдат наблюдавани.
(4) При свижданията адвокатът се легитимира само с адвокатска карта.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron