начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ТРЕВОГА!!!! Стъпка І-ва към премахването на българския език.

Дискусии и предложения по проекти за закони


ТРЕВОГА!!!! Стъпка І-ва към премахването на българския език.

Мнениеот hebigatsu » 04 Апр 2008, 09:26

:evil: :!: З А К О Н за изменение и допълнение на Закона за народната просвета - Сгнатура№ 802-01-6
".....§ 2. В чл. 16 т. 4 се отменя..." обърнете внимание на това.
Ето текста на Чл. 16. от ЗНП:
"чл.16 (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Държавните образователни изисквания се отнасят за:
1. предучилищното възпитание и подготовка;
2. степента на образование, общообразователния минимум и учебния план;
3. учебното съдържание;
4. усвояването на книжовния български език;
5. системата за оценяване;
6. професионалното образование и обучение;
7. придобиването на квалификация по професии;
8. (изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания;
9. учебниците и учебните помагала;
10. документите за системата на народната просвета;
11. извънкласната и извънучилищната дейност;
12. учителската правоспособност и квалификация;
13. материално-техническата база;
14. здравното обслужване;
15. безопасните условия на възпитание, обучение и труд;
16. научното, информационното и библиотечното обслужване;
17. едногодишната издръжка на деца и ученици в държавните и общинските детски градини, училища и обслужващи звена;
18. нормирането и заплащането на труда в системата на народната просвета;
19. (нова - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) инспектиране на системата на народната просвета.

Това наистина е сериозен проблем Проблем, защото това е начало на много тънка стратегия и отдавнашен мерак на някои кръгове в БГ. Обърнете внимание, че се започва с книжовния български език , като оправданието ще бъде, че не става въпрос за официалния език на републиката. Ето вижте и тезата защитавана от ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ:"......Искам съвсем ясно да кажа, че държавното образователно изискване за книжовния български език не създава книжовната норма на езика. Да не би някой да е с обратното мнение? Книжовната норма на българския език се създава от Института по български език към Българската академия на науките и се записва в речниците.
Какво ще стане, ако го няма това държавно образователно изискване? Откровено казано, нищо, защото това, което се учи по български език, е в държавното образователно изискване в учебното съдържание. Не знам кой го е измислил, всъщност знам, вие можете да се досетите кой го е измислил през 1998 г.. Този текст е измислен тогава. И като беше толкова важно, защо не взехте до 2001 г. да приемете това образователно изискване? Защо? (Реплики.) Защото приемаме така законите – едно към гьотуре......" (цитата е от тук http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=b ... 163&id=883 )
Е пак ли ще спим и ще си чешем езиците!????????
обективната истина е тази,........ която може да се докаже в съдебната зала :) :) :)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот hebigatsu » 04 Апр 2008, 09:45

8) На първо време(докато размишлявате) можете да подпишете петиция против проекта ето тук:
http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html
:idea:
обективната истина е тази,........ която може да се докаже в съдебната зала :) :) :)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот kostadin.iordanov » 04 Апр 2008, 13:09

hebigatsu написа: З А К О Н за изменение и допълнение на Закона за народната просвета - Сгнатура№ 802-01-6
".....§ 2. В чл. 16 т. 4 се отменя..." обърнете внимание на това.
Ето текста на Чл. 16. от ЗНП:
"чл.16 (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Държавните образователни изисквания се отнасят за:
...
4. усвояването на книжовния български език;
...

... много тънка стратегия и отдавнашен мерак на някои кръгове в БГ. ... Ето вижте и тезата защитавана от ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ:"......Искам съвсем ясно да кажа, че държавното образователно изискване за книжовния български език не създава книжовната норма на езика. Да не би някой да е с обратното мнение? Книжовната норма на българския език се създава от Института по български език към Българската академия на науките и се записва в речниците. ...


Наистина интересно защо Даниел Вълчев акцентира върху книжовната норма на езика, след като очевидно изискването в случая се отнася за усвояването. Интересно и дали Станишев е осъзнал преди да се подпише, въпреки че и да не е, името под законопроекта пак си остава негово.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот kalahan2008 » 04 Апр 2008, 14:10

Сутринта обсъждаха темата по телевизията...Според мен българският език отдавна е извън норма-навсякъде и по всяко време-отдавна източнобългарският говор не е нормата, напр. вместо "влезе" широко се употребява и западнобългарското "влезна", а в някои случаи се допускат фрапантни граматически грешки дори...
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот Karakochev » 04 Апр 2008, 16:11

Българският език няма да го съживи БАН или Вълчев, а БЪЛГАРИТЕ -ако създават деца.....
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот gery » 04 Апр 2008, 16:23

Karakochev написа:Българският език няма да го съживи БАН или Вълчев, а БЪЛГАРИТЕ -ако създават деца.....


Всичко много хубаво, но кое е това, което трябва да ни стимулира да раждаме деца, м? Не ме разбирай погрешно, но да ти кажа честно хич не съм мотивирана да стана майка. Иска ми се, но не ми стиска в тази държава.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот leela » 04 Апр 2008, 16:54

Няма смисъл
Последна промяна leela на 06 Апр 2008, 09:40, променена общо 1 път
leela
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 01 Мар 2007, 17:54

Мнениеот kostadin.iordanov » 04 Апр 2008, 18:52

Следното мнение е по-темата, отнася се за юридически проблем и е за юридически форум:

kostadin.iordanov написа:
kalahan2008 написа:
Ох, този kostadin.iordanov ...


Вероятно все още не разбирате и какво може да се случи с правосъдието на български език, ако през лятото ни наложат предпазна клауза. Не че и сега по Конституция в България някой осъществява правосъдие, но явно се губи нещо в превода - http://www.vss.justice.bg
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот Clavdivs. » 04 Апр 2008, 19:05

kostadin.iordanov написа:Следното мнение е по-темата, отнася се за юридически проблем и е за юридически форум:

kostadin.iordanov написа:
kalahan2008 написа:
Ох, този kostadin.iordanov ...


Вероятно все още не разбирате и какво може да се случи с правосъдието на български език, ако през лятото ни наложат предпазна клауза. Не че и сега по Конституция в България някой осъществява правосъдие, но явно се губи нещо в превода - http://www.vss.justice.bg


Тъй като ний /профаните дето не са ни отчуждавали несправедливо нивичките и поради това не сме рабрали колко аджеба е несправедлива съдебната система/ не разбираме какво ще се случи с правосъдието през лятото, бихте ли ни просветли по този толкова наболял проблем О, Велики самодеен тълкувател на законите! Давайте ! Ама го развийте като юридически проблем и като за юридически форум, а не "журналистически"....

Тъй като във всичките Ви постинги струи болка и и истинско страдание от този толкова възмутителен текст в Конституцията, където не се споменува сакралната дума "правосъдие" а О, БОжееее! някаква си възмутителна дума "правораздаване" та бихте ли ни развили идеята си защо според Конституцията никой не осъществява правосъдие?

Хайде , ама като за правен форум... не като за в."Трета възраст"


Ако мода прецени нека да премести мненията ни в нова тема да не размиваме тази...
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот Karakochev » 05 Апр 2008, 09:01

Моля всички съобщения , които не касаят законопроекта да се адресират на "лични" или да се отделят в отделна тема в същия раздел /ако се отнасят до други законопроекти/ или в другите раздели - общи дискусии , лаф моабет и т.н..:))
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот kostadin.iordanov » 05 Апр 2008, 09:19

Karakochev написа:Да. Мисля , че на колегите постепенно ще им хареса ако дискусията има експертен характер.


В такъв случай, извинете, но няма как да отговоря, след като Вие преценявате кои мнения са експертни -- в този раздел на форума е пълно и с неекспертни мнения.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот Karakochev » 05 Апр 2008, 09:30

О.к. може и да не са чак толкова експертни, но да имат общо с поставения въпрос.
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот kostadin.iordanov » 05 Апр 2008, 10:59

По темата 'ТРЕВОГА!!!! Стъпка І-ва към премахването на българския език.', твърдя, че това което Даниел Вълчев сега предлага в неговия законопроект е втора, а не първа стъпка към премахването на българския език. Първата стъпка за премахването на българския език (и преди всичко за въвеждането на втори език) се изразява в упоритото нежалание в България да се осъществи реална съдебна реформа и съответния превод на понятията, който се прави за пред Европейските институции. Затова Ви питам -- знаете ли как превеждат правораздаването на английски, в обмена между българските институции и тези на ЕС? Как може един съвет, половината от чийто състав се определя от управляващото политическо мнозинство, в който участват прокурори и следователи, и се председателства от член на изпълнителната власт, и с неговите конституционни правомощия, как може такъв държавен орган да се определя като justice.bg? Това е първата стъпка и конкретно г-н Даниел Вълчев е сред основните фактори още от самото начало в провеждането на съдебната проформа, която наблюдаваме през последните няколко години.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот kostadin.iordanov » 05 Апр 2008, 21:54

Въпросът е съществен и прави впечатление как и по някои медии се задават само въпроси в посока 'Какво ще стане, ако го няма това държавно изискване'. Не питат Защо изобщо е необходимо да се отменя, Какво ще стане като си го има, Кое точно налага неговото премахване (?).
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Мнениеот kalahan2008 » 06 Апр 2008, 11:56

И все пак да се върнем на темата :D "Стратегията", за която hebigatsu говори, произтича (според мен) от новите реалности, в които живеем-глобализация, ала-бала. Доскоро в САЩ единственият официален език беше английският, а сега и испанският, поради значително нарасналото латиноамериканско население. В Съвета на Европа по същия начин, доколкото съм забелязал, твърдо се отстоява идеята за защита на малцинствата и премахване на дискриминацията. Тези принципи са залегнали в официалната позиция на повечето западноевропейски държави, но напр. нито във Франция някой си позволява да настоява арабският да стане втори официален език, нито в Германия-турският. Но това не попречи на същите тези държави да защитават независимо Косово.
Правото на самоопределение на малцинствата е строго защитавано от Съвета на Европа и това личи от решенията във връзка с
"ОМО-Илинден". С оглед спазване на ЕКПЧ, както и на новите политически реалности-политическото (а и икономическото :!: ) влияние на ДПС, съвсем естествено се стигна до там, че по БНТ пуснаха новини на турски (а все още няма на цигански, защото много от брат'чедите говорят турски, а не цигански :wink: ). И все пак мисля, че решението е с предимно политически мотиви, именно защото във Франция и Германия е немислимо подобно нещо, а само в "либерална" България.
Иначе не ми е никак чудно, че Вълчев ще защитава тезата, че видите ли, книжовната норма не била чак толкова важна, защото я определяли някакви беловласи старци от "Института за български език" към БАН, но мотивацията му издиша. Той и навремето така си водеше лекциите по ИППУ за Русо и Кант-каже две думи, повтори ги пет пъти и лекцията приключва :D
В тази връзка, сещам се за реформата на немския правопис преди 10 години, която доведе до отпадане на онази буква (β) и замяната й с "ss". Така се стигна до странни съставни думи с три s едно до друго (sss), навлязоха официално и много английски думи. Развитието на езика (и на правописа) е съвсем нормален процес, но проблемът е, че в България промените в повечето случаи се правят от политически и конюнктурни съображения и по-рядко-с оглед реалностите. Пример-Димитровската реформа от 1945г., която доведе до езиково разделение на Източна и Западна България. Сега хората от Източна България се дразнят на западния говор, и обратно, от западна се дразнят на мьекото говорене на Изток. Да не говорим, че по същия начин с политически мотиви само за половин век Тито и компания успя да "изкове" цял нов "македонски" език и правопис, а покрай това-и "македонско" самосъзнание. На мен лично ми е по-трудно да разбирам какво ми "хортуват" на макЕдонски, отколкото на английски.
Ето, дори изследванията изкараха българите нетолерантни и свирепи към малцинствата:
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1182834
А че като отида на гара Самуил и искам да си купя билет за Силистра и билетопродавачката не може да ме разбере какво я питам-голяма работа!
Въпросът има и друга страна-за постепенното отстраняване на кирилицата. Във форумите все по-често на хората (особено на по-младите) им е по-лесно да пишат на латиница, както и на смесено кирилица с латиница, напр. с "4", "6", и "q", вместо "ч", "ш" и "я" (аз лично пиша на фонетична). А че масово се пише (вкл. и тук във форума!) "чиниЙ", "лекциЙ", "ште", "МадриТ" и т.н., и то не става дума за първокласници, а за ...висшисти...и то за системни грешки...

Иначе съм против назидателния тон, който mitko6 си позволява спрямо donna във форума, не му прави чест. И аз като нея често правя технически грешки при писането, което според мен е нормално.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот mitko6 » 06 Апр 2008, 12:10

kalahan2008 написа:Иначе съм против назидателния тон, който mitko6 си позволява спрямо donna във форума, не му прави чест. И аз като нея често правя технически грешки при писането, което според мен е нормално.

Всеки допуска грешки от бързина, но ... хайде да не навлизаме в детайли по отношение на езиковата грамотност на определени участници във форума. Защото ако тук си позволяваме да пишем с фрапиращи езикови грешки (не от бързина, а от незнание), няма как да общуваме. А езикът е стройна система от графични и фонетични правила, да не навлизам в подробности относно морфологията, синтаксиса, фонетиката и пр. на българския език. Струва ми се, че не е приятно да срещате изписани думи като "инЪче", "по-вече" и пр.
Допуснем ли подобно нехайно отношение към езика си и нашата езикова култура, бихме били безотговорни и към собствените си професии, в които общуването и словесното убеждаване е най-важното! Мисля си, че ако приемем противното, трябва да неглижираме и правната неграмотност и въобще неграмотността - във всяка област на човешкото "познание"! А дали това е нормално?!?!
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57

Мнениеот kalahan2008 » 06 Апр 2008, 12:19

Ами да, не ми е приятно наистина, особено пък ако виждаш такива грешки в съдебно решение, примерно (чудно ми е дали mitko6 е така рязък и с колегите си в съда, както тук спрямо останалите участници във форума :roll: ).
Досега във форума и аз нееднократно съм си изпускал нервите (за което съжалявам), но системно съм проявявал враждебност само спрямо един-единствен участник-командира, поради това, че си позволи нееднократно да ме обижда. Мисля, че е време да спрем със заяжданията във форума, има и по-коректен начин да посочим чуждите грешки на другите участници, вместо директно да ги нападаме.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот gudio » 06 Апр 2008, 12:41

kalahan2008 написа:Ами да, не ми е приятно наистина, особено пък ако виждаш такива грешки в съдебно решение, примерно (чудно ми е дали mitko6 е така рязък и с колегите си в съда, както тук спрямо останалите участници във форума :roll: ).
Досега във форума и аз нееднократно съм си изпускал нервите (за което съжалявам), но системно съм проявявал враждебност само спрямо един-единствен участник-командира, поради това, че си позволи нееднократно да ме обижда. Мисля, че е време да спрем със заяжданията във форума, има и по-коректен начин да посочим чуждите грешки на другите участници, вместо директно да ги нападаме.

:lol: Казах аз нещо навремето за менделеевата таблица и празните квадратчета в нея... :wink:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот mitko6 » 06 Апр 2008, 12:43

kalahan2008 написа:Ами да, не ми е приятно наистина, особено пък ако виждаш такива грешки в съдебно решение, примерно (чудно ми е дали mitko6 е така рязък и с колегите си в съда, както тук спрямо останалите участници във форума :roll: ).

Да, наистина е неприятно да се видят подобни грешки в съдебни решения. Но аз лично не съм виждал, най-често се пропускат запетаи или неправилно се поставя пълен или непълен член.
Но по отношение на протоколите - всички знаем за какво става въпрос. Явно малцина са добрите съдебни секретари. А тези протоколи представляват официални свидетелстващи документи! Понякога, Калахан, не сте ли се чудели и как нещо, което не сте изричал в съдебно заседание, присъства в протокол и или обратно - липсва нещо, което считате, че е било важно да се обективира в този документ...
Наистина, в този случай е виновен както и секретарят, така и съдията!
А и аз се "чудя" как ще се възприеме едно писмено становище с подобни правописни (не говоря дори за стилистични или логически) грешки? :wink:
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57

Мнениеот kostadin.iordanov » 07 Апр 2008, 11:32

Бих искал да отбележа, че следното мнение:
kostadin.iordanov написа:Въпросът е съществен и прави впечатление как и по някои медии се задават само въпроси в посока 'Какво ще стане, ако го няма това държавно изискване'. Не питат Защо изобщо е необходимо да се отменя, Какво ще стане като си го има, Кое точно налага неговото премахване (?).
по-горе в темата, представлява само част от текста, който съм написал в отговор на мнението на друг участник, което е напълно изтрито. Правя това уточнение, защото действията на модератора по изтриване и редакция в дискусиите, очевидно, не се отбелязват в самата тема и така се въвежда в заблуда за развитието и съдържанието на провелата се дискусия.

Не е коректно да се налага цензура без обозначение за намесата на съответното място (като напр. 'изтрито мнение - модератор еди кой си' или 'това мнение е редактирано от модератор еди кой си') и дори без да се съобщава на съответния участник за причината за наложената цензура.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron