начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Новия ЗМВР

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: моля да се върнем към юридическия аспект на темата

Мнениеот policai » 25 Авг 2008, 19:57

dino6506 написа: ....а това че разпит пред съдия/или каквото и да е друго действие по разследването/ ставал по инициатива на други служители - освен дознателя , си е направо нарушение на ЗМВР и намеса в работата на независим разследващ оган/......


Извинявам се, явно грешно съм се изразил. Имах предвид съвсем друго, а именно, че често се случва извършители на престъпление, извършили самопризнания, доказани с иззети вещи, свидетели и т.н., при разпит пред съдия /друга тема е тежестта на това процесуално действие, както и сам отбелязахте / отричат стореното. Та точно тук в помощ на разследването е само мълчаливото / и не съвсем :wink: / присъствие на ОР, работил по престъплението, при разпита пред съдия. Изрично уточнявам, че и през ум не ми е минавало ОР самосиндикално да иска разпит пред съдия, имах предвид, че в интерес на разследването е ОР да попълва разни / чисто бюрократични / бланки и искания, ако има малко свободно време, а дознателя само да си ги подписва, просто подобно взаимодействие печели време, интересът е общ - на ОР, на разследващия и не на последно място на потърпевшия гражданин/организация.


Дължах това обяснение, а сега, както сам казахте "да се върнем към Закона и нека не го омаловажаваме /"библия"/а да се пробваме да го спазваме...след като си го разясним...."
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот dizhel » 26 Авг 2008, 21:09

Колеги да се поздравим с новия директор на "Разследваща полиция" да ни е жив и здрав и дано знае на какво се е насадил:) Според мен следващата стъпка е намаляване бройката на ОР-тата и прехвърлянето им към разследването. Така, ще има повече хора които могат да събират доказателства и достатъчно които да работят с информатори и агенти, т.т да се прехвърлят хора занимаващи се със "стъкмистика" и "оперативни дела" към реална работа по истински дела. Реалното съотношение трябва да е 3 към 1 в полза на разследващите.Така ще има хора, които се занимават само с тайна оперативна работа и хора работещи пряко по събирането на доказателства.
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Мнениеот sofo71 » 30 Авг 2008, 21:44

Умните докато се наумуват - лудите ще се налудуват :roll: , а кой ще чисти?!
sofo71
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 25 Яну 2008, 14:12

Re: моля да се върнем към юридическия аспект на темата

Мнениеот Gabi1 » 01 Сеп 2008, 22:57

policai написа: имах предвид, че в интерес на разследването е ОР да попълва разни / чисто бюрократични / бланки и искания, ако има малко свободно време, а дознателя само да си ги подписва, просто подобно взаимодействие печели време, интересът е общ - на ОР, на разследващия


Къде са тия ОР-та? Веднага се местя там, че при нас даже и докладните понякога аз си ги пиша, ако искам да стават за нещо :lol:
Сори за спама.

А за поредните промени - или добро, или нищо.... :wink:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот policai » 02 Сеп 2008, 21:06

:D В едно РПУ в централна северна България сме, тези ОР-та, водили до неотдавна разследване. :D
А, може би значение има, че н-ка на у-то е юрист, работил в следствието до 1999г. Всъщност, всичко опира до мотивацията на служителите, а не до образование и ценз, когато човек е амбициран се ограмотява сам, но вече много, много е трудно да обясня на колега, защо продължавам да работя, като вол, а и на това отгоре да си обичам професията...
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот dino6506 » 02 Сеп 2008, 21:30

приятелю ключовата дума е "отговорност" - всичко останало е "дрън дрън ярина" - И НЕКА ВСЕКИ ДА СИ ГЛЕДА РАБОТАТА /оперативно издирвателната или разследването .... /
dino6506
Потребител
 
Мнения: 301
Регистриран на: 13 Ное 2007, 00:11

Мнениеот policai » 02 Сеп 2008, 22:09

dino6506 написа:приятелю ключовата дума е "отговорност" - всичко останало е "дрън дрън ярина" - И НЕКА ВСЕКИ ДА СИ ГЛЕДА РАБОТАТА /оперативно издирвателната или разследването .... /


Ах, колко си прав! И колко рядко се срещат хора отговорни , не само в нашата сфера, а където щеш..., и човек за човека е вълк... :? :(
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот timur » 10 Сеп 2008, 21:21

Браво на вносителите на закона за МВР.Успяха да разбият хубавото нещо сътворено през последните две години.В България никога няма да има качествено разследване поради фатмащината на голяма част от така наречените криминалисти.Вместо да увеличат заплащането и дознателската професия да стане привлекателна за много юристи,законотворците позволиха на сульо и пульо да става дознател.Сега всеки агроном и даскал ща разследва и естествено ще оплесква много дела.Толкова ли беше трудно да изравнят заплатите с тези на магистратите-тогава със сигурност нямаше да има недостиг на юристи за дознатели.Но не криминалистите щели да се възмутят.Е аз питам откъде накъде хора едав завършили вечерно училище и бивши водачи на биологични единици-кучкари и тем подобни ше получават еднаква заплата с квалифициран юрист,който е отдал 5 или 6 години от живота си да се образова.Това изобщо има ли го някъде.Честно казано вече ми писна от тъпанари,които ми хвърлят преписка с едно обяснение и си пускат картон за разкрито.Винаги когато има срещи с прокурори те заявяват че са много доволни от работата на дознателите,за разлика от тази на ОР-тата,но естествено никой не взема мерки.А с новия закон ще има пей сърце-наш Гошко ще е учил за агроном,но що да не стане дознател,а пък че някой е завършил право в СУ какво ни пука.
timur
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Юли 2008, 06:43

Мнениеот marek972 » 10 Сеп 2008, 22:26

любимия лаф на началника ми , след като съм му обяснил, сто пъти че по никакъв начин не мога да докажа дадено деяние като престъпно е ...
"стига си мисли като юрист, ти си преди всичко полицай ! " важно е статистиката да върви, това е ... за него дознателите трябва да дават патрулно-постова, да охраняват мачове и други мероприятия, като разбира се не забравят да разследват и да си пускат картона навреме ...а и не само картона, да не забравяме и телеграмата, не че дежурния не може да я пусне, ама как да се откъсне от телевизора ...
в лицето на дознателите-юристи просто си намериха вечните виновници за всичко, а другите полицейски служби направо се родиха...

и в тоя ред на мисли вчера четох една глупост родена от главния комисар П.Димитров, човека явно е мнго навътре в нещата защото заявява дословно " искането за удължаване на двумесечния срок ще стане много рядко изключение" !!!
както се казва без коментар ...завалийката дали знае, че за някои ексертизи се чака по година или не знае колко дела има на бюрото всеки дознател, нищо сега цел номер едно е пълната компютъризация на дознателите, стане ли това нещо работата ще литне и делата ще се решават от само себе си ...
между другото вече четвърти ден не разследвам ...искат ми статистика за всяко едно дело в РПУ-то през последните 4 години ... това сме ние дознателите - статистици ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Мнениеот toxic » 11 Сеп 2008, 21:00

Здравейте,
Някой има ли представа какво се случва с Правилника? Мисля, че вече трябваше да е готов.
toxic
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 04 Апр 2007, 17:43

Мнениеот policai » 11 Сеп 2008, 21:57

timur написа:Браво на вносителите на закона за МВР.Успяха да разбият хубавото нещо сътворено през последните две години.....Сега всеки агроном и даскал ща разследва и естествено ще оплесква много дела.Толкова ли беше трудно да изравнят заплатите с тези на магистратите-тогава със сигурност нямаше да има недостиг на юристи за дознатели.Но не криминалистите щели да се възмутят.Е аз питам откъде накъде хора едав завършили вечерно училище и бивши водачи на биологични единици-кучкари и тем подобни ше получават еднаква заплата с квалифициран юрист,който е отдал 5 или 6 години от живота си да се образова.Това изобщо има ли го някъде.Честно казано вече ми писна от тъпанари,които ми хвърлят преписка с едно обяснение и си пускат картон за разкрито.Винаги когато има срещи с прокурори те заявяват че са много доволни от работата на дознателите,за разлика от тази на ОР-тата,но естествено никой не взема мерки.А с новия закон ще има пей сърце-наш Гошко ще е учил за агроном,но що да не стане дознател,а пък че някой е завършил право в СУ какво ни пука.


Странно нещо е животът! Теоретично съм на 100, не ами на 200% съгласен с колегата! Честно!!! Но днес на оглед на класическо изнасилване бях до болка учуден - оперативните служби си работим, т.е , прибираме хора в кметсвото, алиби, сперма, кръв и т.н., минаха 3 часа и отиваме /по оперативни нужди / на произшествието. :shock: Що да видим - "колега", щото не ни е, експерт, с образование инженер /поне да беше агроном/ диктува, а колегата дознател пише, ама буквално пише!!! СмЕх, такъв протокол за оглед и новопотъпил не е писал. Ако не ме е срам щях и да го цитирам! Дано колегата дознател не влиза тук, че ще се усети веднага!?
:D Пък и като е отдал 5 или 6 години от живота си в следване, как ли ще заспи след коментара за свършеното от него. А и защо ли дойде при глупавия ОР да му напише съобщение за бюлетина на пресцентъра, че иначе "главната дознателка" щяла да му пили на главата....

Но дори и в контекста на случая, при нас охранителни, оперативни и разследващи работници се разбираме прекрасно и "системата" работи, движи се... 8) въпреки всичко работи, движи се!!! 8)
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот timur » 12 Сеп 2008, 16:49

Такъв дознател на който му диктуват какво да пише просто няма място в тази служба.Само че това е някакъв частен случай,а в повечето случаи е точно обратното.Например когато се извършва оглед,претърсване или друго следствено действие по сериозни дела на местопроизшествието има по един дознател и 7-8 криминалисти.Интересно какво правят там?Достатъчно е да има един ОР или МКР/това последното звучи много благозвучно/.Повечето стоят отстрани и си разговарят за глупости без изобщо да помагат по някакъв начин на разследването,защото просто нямат работа там.А от това си правя извода,че щом тези хора си губят времето значи изобщо нямат належаща работа за вършене.Просто невъзможно е един дознател да отдели цял ден в бездействие,защото просто работата ще му се натрупа и сроковете си текат.Не казвам че всички оперативни и мекерета са такива,но цялата структура им е изградена по този начин.И какво означава разкрити престъпления-не може едно ПТП да го отчитат като разкрито престъпление?Или пък някой баща не платил издръжка на децата си-пак разкрито.Трябва просто да се въведе друга система за оценяване на резултатите.Но като виждам младите колеги завършили Академията имам надежда,че нещата ще се променят към добро.Но ако се продължава да се назначават /наши/ хора,които са полуграмотни просто нещата ще си продължат по същия начин.
timur
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Юли 2008, 06:43

Мнениеот marek972 » 12 Сеп 2008, 18:54

timur написа:Такъв дознател на който му диктуват какво да пише просто няма място в тази служба


дали ?
как мислиш се прави оглед на ПТП с тотално деформирани автомобили или пък пожар в гората ...
не знам дали знаеш, но трябва да опишеш всяка една фиданка + степен на обгоряване и към кой горски отдел спада ...
без "някой да ти диктува" забрави ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Мнениеот policai » 16 Сеп 2008, 19:51

В цитирания пример от marek972 съм напълно съгласен с него, просто е непосилно. Но при оглед на 6 квадратни метра, въпроса не стои така... :?

Пък и нещо се отклонихме от темата :roll: Конкретно по текста на обнародвания ЗИД на ЗМВР в ДВ бр. 69 аз намерих доста пропуски, че и противоречия, но това е нещо, често срещано в нашата законодателна дейност. Далеч по-притеснен съм от факта, че закона почти навсякъде препраща към правилника за приложение, а такъв няма и до ден днешен. Да не влизаме в "уж дребни" детайли, като това, че след наличието на правилник, ще са необходими отмени/промени/допълнения в немалко вътрешноведомствени нормативни актове на министерството. Значи сега сме на автопилот....., а идват избори, нови /забравени стари/ номенклатури, със съответните си "нови" виждания по структурата и работата на министерството... :roll: ....омагьосан кръг ли е това или така желания прогрес към ефикасната дейност на европейските ни събратя...???
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Доковска:Делата не се бавят в съда, а на досъдебното произво

Мнениеот marek972 » 17 Сеп 2008, 20:55

... случайно попаднах на тази безмерна наглост !!

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=188407
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Мнениеот dino6506 » 17 Сеп 2008, 22:17

Странно нещо е животът! Теоретично съм на 100, не ами на 200% съгласен с колегата! Честно!!! Но днес на оглед на класическо изнасилване бях до болка учуден - оперативните служби си работим, т.е , прибираме хора в кметсвото, алиби, сперма, кръв и т.н., минаха 3 часа и отиваме /по оперативни нужди / на произшествието. Що да видим - "колега", щото не ни е, експерт, с образование инженер /поне да беше агроном/ диктува, а колегата дознател пише, ама буквално пише!!! СмЕх, такъв протокол за оглед и новопотъпил не е писал. Ако не ме е срам щях и да го цитирам! Дано колегата дознател не влиза тук, че ще се усети веднага!?
Пък и като е отдал 5 или 6 години от живота си в следване, как ли ще заспи след коментара за свършеното от него. А и защо ли дойде при глупавия ОР да му напише съобщение за бюлетина на пресцентъра, че иначе "главната дознателка" щяла да му пили на главата....

Но дори и в контекста на случая, при нас охранителни, оперативни и разследващи работници се разбираме прекрасно и "системата" работи, движи се... въпреки всичко работи, движи се!!!
_________________
...полицай, наистина е призвание...


бе колеги що всеки не си гледа работата ...
имам предвид оперативните - оперативната/ а тя си е мммнооого обемна - част от нея е и да ОБСЛУЖВАТ досъдебното производство , като като го захранват с информация /- не с измишльотини ... /
дознателите - извинете Разследващите полицаи - с разследването - също сериозен труд - логически , с пълно и главно доказване и то със средствата на НПК , да обосноват мотивирано обвинение ...

и всеки - своята - на никой не му е работа да обсъжда колегите си - ако е имало слабости и като ги е видял не е действал за отстраняването им - ОТГОВОРНОСТТА си е на бездействалия/била тя и само морална.../
бе колеги що всеки не си гледа работата ... нали за колегиалност става дума ... другата версия е че на някои им се ще да плюят - пък все някой ще бърше ... егати призванието ....
dino6506
Потребител
 
Мнения: 301
Регистриран на: 13 Ное 2007, 00:11

Мнениеот Nikola » 18 Сеп 2008, 20:39

Безумията следват едно след друго в това Министерство. Скоро съвсем ще изгонят всички разследващи полицаи с юридическо образование. Сега пък се оказа, че обещаното увеличение на "възнагражденията" между 10 и 20 % няма да е на база основна заплата, а ще е върху т.н. дознателски пари, които са някъде между 30 и 70 лева. И това, ако не е подигравка. Ще взимаме по десет лева отгоре в София, Пловдив, Варна и Бургас. Но пък за невежите бяха разпространени гръмки слова по медиите за увеличение на заплатите в МВР.
Сигурно не е навсякъде така, но в Пловдив всеки втори дознател говори само за напускане. То вместо да се подобряват условията на труд, те се влошават. Няма компютри, няма принтери, нямаме нито една служебна кола за нуждите на разследването. Пътуваме с градски транспорт и лични МПС. Свободни щатове си стоят с години. Пълно безумие. Ако имахме право на стачка, сигурно щяхме да се възползваме от него. А ОР-тата по цял ден бачкат на частно. Не, че ме интересува какво те вършат особено, но натовареността им е явно с пъти по-малка от тази на дознателите. Нямам навика да гледам в чуждите канчета, но пък и нямам причина да не ги казвам тези факти.
Сигурен съм, че целенасочено се работи, за да не функционира ефективно досъдебното производство.
Nikola
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 04 Окт 2001, 21:27

Мнениеот dizhel » 19 Сеп 2008, 14:29

няма заплати няма разследващи полицаи-юристи, няма все да чакаме светлото бъдеще :x
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Мнениеот chicho » 19 Сеп 2008, 18:49

Бесилото за младите юристи е заложено още с прекомерния прием и многото юридически факултети. Затова и началниците в в МВР, а и другаде са на принципа "Ко щеш, от вън чакат още 10 като теб". Подготвените ще напускат и ще се назначават нови, за сметка на качеството на работа. Затова винаги разследването няма да е на ниво.
chicho
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Фев 2008, 00:26

Мнениеот marek972 » 19 Сеп 2008, 18:49

но най важното е, че започва поставянето на камери в дознателските кабинети ... честито, смазахме корупцията !!
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron