начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Да се криминализира предаването на откуп !

Дискусии и предложения по проекти за закони


Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот GeorgiKERELOV » 21 Апр 2009, 09:34

Да се криминализира предаването на откуп и да се търси наказателна отговорност и за този, който дава парите. Това предлага главният комисар Павлин Димитров, цитиран от БНР.
http://dnesplus.bg/Criminally.aspx?f=101&d=276761
:P
И това чудо доживяхме. И кой го казва само ? :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот REVOLUTION » 21 Апр 2009, 09:38

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Смешна работа!Според мен за такова предложение, главният комисар трябва да си ходи.То бива , бива простотии ама вече започна да ме стяга шапката. :evil:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот GeorgiKERELOV » 21 Апр 2009, 09:45

Този главен секратар да си ходи, но кой да дойде на неговото място ? Ако ще идва по-калпав и от него, то нека той да си седи. :P

Само се чудя, като и той самият знае, че от него нищо не зависи, а е една кукла, защо само си отваря устата, та наистина ни кара да се чувстваме като в сатиричен куклен театър ?
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот REVOLUTION » 21 Апр 2009, 09:50

GeorgiKERELOV написа:Този главен секратар да си ходи, но кой да дойде на неговото място ? Ако ще идва по-калпав и от него, то нека той да си седи. :P

Само се чудя, като и той самият знае, че от него нищо не зависи, а е една кукла, защо само си отваря устата, та наистина ни кара да се чувстваме като в сатиричен куклен театър ?


Е какво , той да не е последният мохикант в МВР?Със сигурност ще се намери някой по-добър от него.Поне ,надявам се ,няма да дрънка глупости.Спа , като бяла мечка няколко години , все едно през това време нямаше отвличания , сега медиите го събудиха и почна да лее законодателни предложения.Сега очаквам и нови такива , разбира се най-добре структурни-да се обособи специално звено в МВР , ДАНС , Прокуратура , съд , Конституционен съд , за ефективна борба с отвличанията.Да премине прокуратурата на подчинение на президента.Да може председателя на НС да разледва и много , много други страхотни промени.
Последна промяна REVOLUTION на 21 Апр 2009, 09:55, променена общо 2 пъти
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 21 Апр 2009, 09:51

да вземе да се криминализира пострадването от престъпление и подаването на жалба- да пострадаш от престъпление това е престъпна небрежност, или небрежна самонадеяност ,след което се харчат държавни пари за осигуряване на възмездие.
с подаването на жалба се принуждават държавните органи да ни тичат по задника.
и те така, щеше да е смешно, ако не беше много много тъжно....
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот portokal » 21 Апр 2009, 13:06

да вземе да се криминализира пострадването от престъпление

И аз това щях да предложа. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот ykovachev » 21 Апр 2009, 13:30

Абсолютно съм съгласен с вас, колеги.
Последна промяна ykovachev на 31 Авг 2010, 16:31, променена общо 1 път
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот popo45 » 21 Апр 2009, 20:01

Не само предаването на откуп а воденето на преговори и подобни гимнастики.

Ако това се приеме отвличането ще се обезмисли. Кой ще тръгне да отвлича като знае че близките на отвлечения ще бъдат под един вид домашен арест и няма да могат да контактуват с похитителите, за откуп и пари да не говорим.

Плащането на откуп е предателство спрямо всички останали. Финансират се терористи които влагат парите в още по-цветущи дейности и т.н.
Да не мислите че като вземат парите лягат и лежат и гледат кабелна.....аха...замислят други гадости......по невидими за медиите
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 21 Апр 2009, 20:12

Не само предаването на откуп а воденето на преговори и подобни гимнастики.



колега, вие сериозно ли? ами дай да сложиме близките на отвлечените с мярка "задържани под стража"-чиста работа , гарантирано няма да извършват предателство, няма да се размятват по кърищата и кръстопътищата с по две чанти пари , няма да теглят от банки средства , няма да преговарят с похитители /като че ли това е тяхна работа , а не на спецове от службите/, ...въобще да изхвърлим бебето заедно с мръсната вода?!

и това всичкото, щото да могат да продължат да спят спящите красавици необезпокоявани....
щото те са спали и когато отнличаните субекти са незаконно забогатявали ,нали-другата модерна тема на злобните коментари по форумите. Демек , нека си плащат крадците на пари за животите , нека им така. Чакай бе , този като е крал парите с приватизации и гимнастики под чий благосклонен поглед се случваше това? МВР не знаеше ли? Ами прокуратурата?! Е , щом не са го ошляпали Киров да речем през крадливите пръсти , значи е читав и годен и е бизнесмен , а не перач. Щом ти си го оставил неосъден , значи тва е годен редовен данъкоплатец и като го отвлекат няма да абдикираш и да си драпаш кайсите покрай патрулките докато предават откупа , следите ли ми мисълта?!
Колкото повече не ги разкриват , толкова повече се генерират условия за нови отвличания. Колкото повече нови отвличания има-толкова повече ще пада прага на икономическите параметри и заможност на пострадалите.Колкото повече изтича информация от където не трябва, толкова повече ще се озлобява обществото срещу полицията, а ведно с обществото и близките на отвлечените ще действат в името на това да изпълнят условията и да приберат роднината с уши и пръсти , наместо да сътрудничат на мвр и да издънят всичко от прекомерна наивност че някой щял да ги защитял...
и от там сме вече в параграф 22 -омагьосан кръг
Според Вас как може той да бъде разкъсан?!
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот popo45 » 21 Апр 2009, 20:23

Мен защо не дойде някой да ме отвлече......
защото нямам пари

Няма ли пари, няма отвличане.

еееее....бандити винаги ще има, просто ще се насочат към други дейности.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 21 Апр 2009, 20:27

това е идиотска логика, простете за директното мнение;
вие може да сте без пари по три причини:
-все още сте муха без история и не сте ги спечелил
-нямате качества да печелите пари
-спечелили сте и сте ги загубили
но така или иначе не вярвам да смятате , че е по добре да си стар грозен болен и беден , отколкото млад здрав богат и красив? :mrgreen:
всички да стоят скъсани и клошари , че никой да не им посяга да ги краде отвлича и т.н.
ох ох...млъквам по темата че запалих :P
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот popo45 » 21 Апр 2009, 20:48

ееее....Мириам

Дайте по сериозно.

Младо момче, не се занимава с отвличания, или с други дейности за бързо забогатяване, няма богати родители, подлъгва момите за без пари и така....
Да, нямам качества да правя пари. Темата не е за мен....оставете това.


Нормално е да се отвличат богати, но пак казвам...няма ли пари, няма отвличане.
Но се иска малко воля за такива закони.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Апр 2009, 21:01

Челните редици и в средновековният бой и в настоящата съдебно-криминална сага са рискови - така, че без жертви няма да мине.

Но аз си мисля (понеже съм хем Иван, хем съм си грозноват), ако ми се случи на мен това - как бих реагирал.

Паследният ми разговор със странна особа някаква (снобь някакъв) започна така:

- Добър ден - представи ми се непознатия - Търся адвокат Иван К.
- Аз съм, да, кажете - започнах любезно аз.
- Колега, обажда Ви се адвокат Еди-кой-си.
- Да, кажете - като считах, че има някакво предложение за спогодба.
- Искам да Ви предупредя, че ... - започна непознатият със заплашителен тон.

Веднага му треснах телефона - всъщност изключих мобифона.

След пет секунди пак - тиро-риро - пак същия номер - пак му треснах телефона.

Най-накрая се усети въпросния господин и започна с правилното:
- Искам да помоля ... и т.н. някаква объркана история, че един вид, съдията бил техен, пък те били обидени, че аз съм ги обидил, че съдията бил техен. С две думи - да си оттегля някакви писмени писания.

При което му отговорих:
- Застреляйте ме, не се боя от смъртта - само тогава ще се съглася.

Тука вече хората започнаха да ръкопляскат, а едни работници от "Паркинги и гаражи" направо ми правиха "Венсеремос" с юмруци.

Човека се наака обилно при тези директни думи.

Все пак проявих разум и се съгласих, даже се извиних и т.н., все пак бях пресолил преди време работата.

Но иначе - всеки трябва да плати поне по една пара, да даде някакъв кръвен данък дори, за да се преборим овреме с ламята, наречена престъпност, иначе си е трудна работа по-късно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 25 Апр 2009, 11:56

Колега док 03 , защо бъркате нещата по този начин?!
как може да сравнявате откуп и подкуп, единственото общо между тях е че едни пари отиват от един в друг джоб.
Да проследим разликите обаче , те са същствени:
1.При подкуп, ти, ако си подкупващия отиваш и даваш едни пари на един служител /обичайно държавен , или притежаващ власт-административна съдебна и етз./, защото този с властта с мълчаливо неглежиране или директно подканяне те е накарал да се досетиш и разбереш , че не платиш ли твоята няма да стане , няма да пхолучиш лиценз , условна присъда наместо реална , парична гаранция наместо задържане , ще ти обложат камиона с реални мита, наместо да те пишат че вкарваш резервни части -т.е.ти даваш парата , щото насреща е държавата и администрацията. Ти си в мнима , или неизбежна , или нам каква си отбрана на интересите си, щото към момента друг изход ти не виждаш /забележи , ти не виждаш , а не че по принцип няма друг изход/.
2.Какво става при откупа?!При откупа ти вече си на колене , ножа е ударил в кокала. Може да са ти задигнали колата и да си вземеш застраховката и чудо големо , обаче може да са ти отвлекли детето. И сега настава кеча. ти ако си нормален и към сегашните реалии на полицията няма да разчиташ-залозите са най милото , огромни залози и непрежалима загуба , ако нещата се издънят. Т.е. вече не говорим дали ще вземеш лиценз , или дали ще излезеш от ареста/ временни блага/ а говорим за човешки животи и то на нещо , дето най ще те заболи-баща , майка , дете , съпруг. Ееееее, питам те аз , какво прави обикновения човек в такива случаи ?! следва обичайната практика , оглежда се , ходи при други отвлечени и върнати , събира инфо , говори с разни ченгета извън официалните контакти , събира пари , вие врат и плаща.
Подкупът е възможност , а откупът-принуда от гледна точка на "пострадалите" от държавното и административното безхаберие .

От къде на къде ще го прогласим него, притиснатия до стената и полудял от тревога човек за престъпник , да ми отговориш?
Ми то много лесно , той първо данъкоплатец да издържа 60000 полицаи , а после като осъзнае техната безсмисленост е ПРИНУДЕН да се спасява сам. Та , ето защо на мириям никой не и е бастисал паролата.
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот fani_i » 25 Апр 2009, 12:29

Предложената мярка изразява чисто и неприкрито безсилие, както и заявка/индиция, че и занапред безсилието ще е налице.
В последните години законодателството ни изобилства от подобни норми в други сфери (най-вече административно и отчасти гр. право), които поради невъзможност(нежелание) и безсилие на компетентните органи да изпълнят вменените им задължения, принуждават гражданите да носят последиците от чужди неправомерни действия или бездействия, както и да не ползват определени административни услуги, ако не са платили еди какво си, нямащо връзка с въпросната отказана адм. услуга. Вече не прави впечатление подобна нормотворческа политика.
В конкретния случай обаче прехвърлянето на тази тенденция в наказателноправни отношения е потресаващо.
Да не говорим, че дори и да се стигне до това безумие, криминализирането на предаването на откуп не би спряло никой близък, ако това е единствения начин да спаси отвлечения. Другия начин/липсата му/ вече го видяхме.
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот kpavlova » 25 Апр 2009, 13:26

Има резон условията за успешно "похищаване" да се сведат до минимум. Ако няма кой да плати, защото е забранено да се плаща, ако няма как да плати , защото парите са запорирани, ако няма коя крим.издънка да спомага всячески срещу дребни суми при полузнание, защото санкциите заслужават размисъл...
Като законод.послание- и на мене като на Фани - ми звучи : до там са докарани нещата , че ще наказваме без оглед на раса ,пол занятие.... виновност.За да пресечем деянията, не подбираме вече средствата :oops: Животът, целостта, "правото да си се върнеш вкъщи ", няма как" да струват" по-малко от успешното разобличаване на виновните.А това е от двете страни на везната.Плащането пречи на разкриването, плащането дава шанс за оцеляване.
Напълно подкрепям Мириам в логиката- жертвата не подлежи на наказателно преследване :) .Ще се превърне в нещо като квази необходимо съучастие.
Прилича на мярка без практ.смисъл.Освен силата на закона като писано слово :) Задължавам те под страх от НО да съдействаш при разкриването, но като рискуваш живот.
да внесем някаква обективност:
1. идеята за поправката не е на българското МВР, май я преписваме от държави с повече опит- не чак като в "Мъж под прицел", по -близо до нас- в Европа, ако не се лъжа - в частност, от Италия.В комплект с други мерки, сама по себе си ако е, е смешно.
2.текстът, дето се предлага в целия му вид е да се наказва даването на откуп, ако попречи на разследването или на разкриването на престъплението ....беше , не помня :oops: .Което е специален състав на лично укривателство.Лично укривателство има и сега- спомагане да се избегне или осуети преследване.Няма пълна идентичност
Задържането на заложник е довършено с поставянето на условие.По начало е в идеална съвкупност с изнудване - на предаващия откупа.
3.такъв текст ще остане на хартиен носител, просто ще го има в закона .. следва да е стимул да се информира МВР с всичките му рискове на това информиране.В закон ще пише, че тайното предаването на пари се наказва.
До там.
Оттук нататък, даващия откуп не формира свободна воля, а е поставен в условие, близко до крайната необходимост да действа така...
ако отвличането остане в тайна, и даването ще остане в тайна.
Ако престъплението бъде разкрито по неведоми пътища , но даването на откупа е попречило на разкриването по някакъв начин, вероятно във всички случаи ще е налице основание, което да изключи общ.опасност.
Не може да те уплаши и възпре текст от НК,преди умишлено да го престъпиш, когато в главата ти има една мисъл- можеш да си видиш детето в чувал.Или никога вече .
така че това ще е просто текст- да пази страх, отколкото текст с реална приложимост.Кому е нужен тогава такъв текст- за пълнота :oops:
Поне се надявам такава да е мисълта :oops: друго ми е безумно :?
Идеята, че откупът при всяко отвличане е "рестото", което жертвата дължи на др. основание...да я оставим тая версия като недоказана, ведно с презумпцията за престъпност на всяко богатство . :oops:
и отвличащите, и отвлечените са от една и съща страна - страната на парите.

Мисля, че стоят на различни страни, доколкото парите са срещу живот.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот Гост » 26 Апр 2009, 02:24

:) Всъщност, главният прокурор коментира идеята за криминализиране даването на откуп при отвличане, по единствено правилния начин, доколкото си спомням:"Защо да обсъждаме глупости?"
Гост
 

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот GeorgiKERELOV » 26 Апр 2009, 16:15

"Защо да обсъждаме глупости?" - много интересен въпрос. Това означава ли, че човекът, който ги ръси, е глупак ? Ако да, причината да обсъждаме глупостите е очевидна: той е първият милиционер на България, а не последният. :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот error » 26 Апр 2009, 16:58

popo45 написа:Нормално е да се отвличат богати, но пак казвам...няма ли пари, няма отвличане.


Въпрос І - Какво му е нормалното?
Въпрос ІІ - Какво значи "богат"?

За моите "комшии" от Факултето и 1000 лв. са много пари. Да не говорим, че е очевидно, че роднините на повечето от нас без усилие могат да съберат 10-20000 лв. за 2 дни. И с предлаганото криминализиране, спокойствието на похитителите е гарантирано. Както и това на полицията.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Апр 2009, 17:27

Предложението е по повод една визита на магистрата от Италия - името му няма значение, но същият е разбил наркокомуната в Италия, тоест мафията, като е действал в продължение на години.

Мафия в смисъла на отвличане, насилствена проституция и рекет, при нас не е имало - частично между двете световни войни е имало разбойничество, а относно проституцията - тя си е в реда на нещата, поне при демократичните (примерно буржоазни, както ни учеха навремето).

Мафия и в Италия не е имало - по времето на Дучето - на Мусолини. Разбира се, тогава не е имало и много други неща.

Това не е корелация (така ли беше думата) - диктатура - липса на мафия.

Възможно е теоретично да ограничим мафията до рамките на отделни тайфи, банди и т.н.

Смисълът е при преговори с похитителите, да се запази дистанция - ние нямаме право на парите, дайте ни време.

Както ни учи опита от различните военни и т.н. стратегии - времето е ключов фактор.

Никой няма ресурса да поддържа отвлечен човек повече от два месеца, но и близките нямат нерви да издържат, сигурно.

Явно в Италия действа.

Трябва екшън план, няколко жертви са в рамките на нормалното - такава е житейската статистика.

Например отвлеченото дете в Италия е потресаващ пример - как са го душили и са го хвърлили в сярна киселина и т.н.

Сложна задача, сами се насадихме.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron