начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

проект за промени в ЗСВ

Дискусии и предложения по проекти за закони


проект за промени в ЗСВ

Мнениеот navara » 27 Юли 2010, 15:09

Колеги, провокиран от написаното относно последния конкурс за младши магистрати прочетох проекта Закон за измененение и допълнение на ЗСВ.Бях меко казано втрещен.Създават се подобия на другарски съдилища - Комисия "Професионална етика и превенция на корупцията" и другото още по фрапиращо:
"Чл. 186. (1) Конкурсната комисия извършва класирането на участниците в конкурса по чл. 176, ал. 1, т. 1 чрез подреждането им според резултата, който се образува като сбор от оценките на писмения и устния изпит. При равен резултат конкурсната комисия класира кандидата с по – висок общ успех от държавните изпити.
(2) Комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” предоставя на Висшия съдебен съвет информация за притежаваните от класираните кандидати нравствени качества и изготвя становище за всеки кандидат.
(3) Комисията по предложенията и атестирането на съдии, прокурори и следователи предлага на Висшия съдебен съвет, въз основа на резултатите от класирането по ал. 1 и на становището по ал. 2, да одобри кандидатите за младши съдии и младши прокурори. "
Тези грандиозни идеи в стил късен соц, недостижими дори и за мисленето на бившият ми началник Н.Филчев повдигат много въпроси-примерно кое е нравственно и кое не, какъв количествения измерител на нравствеността и как субективизмът ще бъде избегнат при оценка на иначе субективна и неюридическа категория.
navara
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 13 Юни 2010, 18:32

Re: проект за промени в ЗСВ

Мнениеот saridon » 29 Ное 2010, 20:46

§ 41. Член 176 се изменя така:
„Чл. 176. (1) За заемане на длъжност в органите на съдебната власт Висшият съдебен съвет провежда централизиран конкурс за:
1. задължително първоначално обучение в Националния институт на правосъдието на кандидати за младши съдии и младши прокурори;
2. първоначално назначаване.
(2) Конкурсът по ал. 1, т. 1 се провежда при необходимост, въз основа на планирането по чл. 177, ал. 1, извършено от Висшия съдебен съвет.
(3) Конкурсът по ал. 1, т. 2 се провежда при необходимост и не по-късно от два месеца след обявяването му.”

Вече няма да е веднъж годишно конкурса за младши магистрати!? :idea:
saridon
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Ное 2010, 19:57

Re: проект за промени в ЗСВ

Мнениеот neron1 » 30 Ное 2010, 01:23

Това, че основни балообразуващи оценки стават тези от двата конкурсни изпита заслужава адмирации. Нали все пак целта на конкурса е да провери знанията на юристите КЪМ МОМЕНТА на провеждането му. И което е по-важно, струва ми се - по новия начин на балообразуване ( ако бъде възприет )се избягва неравнопоставеността на колегите, завършили различни правни факултети, дори ако щете - явили се на държавни изпити пред различни комисии в един и същ университет. Едни са "държавните изпити" в РУ, БСУ, ВСУ или ЮЗУ, съвсем други са критериите и нивото в СУ да речем, особено в комисии, като тези на Калайджиев, Стамболиев, Стойнов. На магистратските конкурси нещата са сравнително изравнени и равнопоставени - един и същи казус, еднакви критерии ( в случай на повече от една комисия )и по-прецизно оценяване. Този, който има необходимите знания, независимо от завършилия факултет, ще постигне най-високи резултати (оценки) на конкурса и ще го спечели.
За ролята на Комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” не мога да коментирам, защото не съм запознат с мотивите към законопроекта.
Виж, това, че конкурси за младши магистрати ще се провеждат "при необходимост" е притеснително, защото на практика такива може да не се провеждат 3, 4 или дори 5 и повече години, което ще доведе до "затваряне" на съдебната система.
neron1
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Мар 2010, 14:29

Re: проект за промени в ЗСВ

Мнениеот velikova_ » 30 Ное 2010, 23:15

Ами те и сега не спазват закона.За първоначално назначаване минимум два пъти в годината - а за тази година мисля,че и един не е имало.Така,че не е кой знае какво.А за държавните изпити - редно е да отпаднат.Не защото критериите са различни в различните уни-та, както вие предположихте, защото може само да предполагате, тей като едва ли сте били на държавен изпит в посочените университети, а защото знанията не са константа и е несправедливо да те осъдят за минали грешки.В крайна сметка проекта мина вече първо четене, много се надявам да го приемат.В сегашния му вид на конкурса може да се надяваш само ако си с от 5 нагоре на държавните.
velikova_
Потребител
 
Мнения: 267
Регистриран на: 20 Мар 2009, 21:35

Re: проект за промени в ЗСВ

Мнениеот pogled » 11 Дек 2010, 16:01

А не ви ли притеснява това, че с измененията вече ще се избират само "кандидати за младши съдии и прокурори"? Т.е. няма да се назначават младши съдии и прокурори в определен орган на съдебната власт, съвпадащ с някой от изброените от кандидата в заявлението му за участие в конкурса. Така се създава опасност след края на обучението да предложат на кандидата да започне работа в нежелан от него орган на съдебната власт, намиращ се на отдалечено от местоживеенето му място в България, а той, забележете, вече е похарчил маса пари за обучение в София в продължение на 9 месеца, зарязал си е семейството пак за толкова време, вероятно е напуснал и предишната си работа, и като за капак - трябва и да се откаже от предложеното му нежелано магистратско място, намиращо се на противоположния край на милата ни Родина. Това поставя издържалите конкурса в положение на несигурност и води до отлив на желаещи да упражняват иначе престижната професия на магистрат. Подобно положение ми се струва абсурдно, по-лошо и от това на военните, които при поредното разпределение се налага да местят цялото си семейство, в т.ч. и децата, в друго населено място.
Мисля, че досегашната уредба относно назначанието с Решение на ВСС, в което се посочваше и органа, респ. града, в който те назначават, е много по-удачна. Тя даваше възможнаст в случай, че кандидатът, макар и назначен на посочено от него място, ако прецени, че няма желание да се мести, да отстъпи мястото си на друг издържал конкурса кандидат. И всички това ставаше предварително - преди встъпването в съответната длъжност.
Последният конкурс беше положителен пример в това отношение, като за радост на някои кандидати, класирани на по-предни позиции, се извърши второ и трето класиране и те успяха да влязат в системата.
Струва ми се, че с измененията съдебната система допълнително ще се капсулира, тъй се като възпрепятства достъпа до нея с подобни на пръв поглед глупави законови решения, а на втори - може би съвсем целенасочено намислени.
pogled
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 03 Май 2010, 16:39

Re: проект за промени в ЗСВ

Мнениеот donna » 11 Дек 2010, 16:20

Някой да ми обясни какво значи при необходимост , щото аз нещо не го разбирам :mrgreen: Бях свидетел на незнам си колко промени в тоя ЗСВ , коя от коя по-екзотична .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron