начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Пенитенциарна система

Дискусии и предложения по проекти за закони


Пенитенциарна система

Мнениеот Стефан » 16 Апр 2002, 11:49

С промените в законодателството ни с оглед приобщаването му към европейското по отношение на гарантиране на правата на задържаните и лишените от свобода ние надминахме доста европейски страни и дори себе си. Надскочихме си боя, така да се каже. В това разбира се няма нищо лошо, напротив. Членовете на Европейската комисия против изтезанията, по време на предстоящата си визита у нас, ще останат възхитени от това как добре сме се справили с изпълнението на препоръките им, дадени при последната им визита. "Да, ама не!" както казваше един познат на всички ни журналист. Правата на едни пораждат задължения у други - имам в предвид у държавата, а не у тези, които ратифицираха предложените им от заинтересовани политици евпопейски конвенции. Никой тогава в пленарната зала не си направи труда да попита дали България може "да си позволи" да ги ратифицира т.е. обезпечени ли са те ресурсно. Оказа се на практика, че гарантирахме правото на всяко задържано лице на легло, безплатна топла храна, безплатно медицинско обслужване,постелен инвентар /дюшек,възглавница, чаршафи и калъфка - Наредба №2/99г. на МП/ и дрехи и обувки, а всъщност " такива животни" просто няма. Как да осигуриш на задържан легло когато при наличието на 50 легла в даден арест се задържат 75-80 човека? Как да осигуриш топлата храна, когато доставчиците отказват да изпълняват задълженията си по договора, тъй като не си им плащал от три месеца т.е. ти пръв си станал неизправната страна. Как да осигуриш медицинско обслужване когато срещу ежемесечно здварно осигуряване на всеки задържан всеки лекар отказва безплатни консулти, болниците отказват да осигурят необходимите медикаменти и консумативи при стационарно лечение? Не се ли запитахме тогава откъде ще дойдат парите за всичко това. Тогава - не, но не се запитахме и при приемането на бюджет 2002г. Явно няма специалисти по пенитенциарно право. Ако някой е в състояние да ми отговори, ще следя с интерес за отговора му на тази страница. Темата е без тенденции за изчерпване.
Стефан
 

RE: Пенитенциарна система

Мнениеот remo » 23 Апр 2002, 03:50

Уважаеми колега, отговор на въпросите които поставяте едва ли биха могли да Ви дадат и хората,ратифицирали документа, камо ли някой от нас. За сметка на това,пък, ние бихме могли да почоплим проблема. Че положението в следствените арести в България е трагично - това не е никаква тайна. То кое ли не ни е трагично, та арестите ще са ни наред. Че членовете на всевъзможните европейски комисии се завират, точно там където са ни най-големите и трудно решими проблеми - и това е така. Нали си имаме нашенци, които си умират да показват кирливите ни ризи,предполагам изживявайки по този начин някакъв личен катарзис. Трябва обаче да е ясно едно. За да приведем държавицата си в състояние удовлетворяващо европейските изисквания ни трябват много пари. ГРЕШКА! Трябват ни СТРАШНО МНОГО ПАРИ !!! Ние имаме желанието да ги дадем и правим всичко,което е по силите ни, за да ни приемат в тази въжделенна Европейска общност: 1. ремонтираме си арестите в които лежат тези,които са спомогнали за съсипването на държавата; 2. товарим допълнително с данъци и такси населението, чийто месечни доходи и без това са някъде около дневния доход в средностатистично германско семейство; 3. уеднаквяваме / че даже и задминаваме/ цените на стоките и услугите си с тези в ЕО; 4. навеждайки се напред в онази - нали се сещаш - поза, ще затворим 1,2,3 и 4 блок на АЕЦ-а, като по този начин, не само ще спрем най-големия приток на истински пари в държавата, но и ще освободим мястото на пазара за съдружниците в ЕО - я Гърция, я Франция, я Румъния; Е,че ние ще минем на газеничета - голяма работа! 5. и т.н.; 6. и т.н.; Седейки си тъй пред компутера си мисля - дали състоянието в което се докарваме сами от старание, няма да бъде основната причина поради която ще ни откажат / или ще отложат за необозримото бъдеще / приемането ни в ЕО? Дано не съм прав, но напоследък, като гледам анализите по вестниците - все едно,че аз съм ги писал! Успокоявам се,че в пресата пишат какви ли не глупости все такива черногледци като мене! Като ти гледам писанията - и ти си от нашата черга! Май много станахме напоследък! Дано да не съм прав!!!
remo
 


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron