начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Какво мислите за трите власти?

Дискусии и предложения по проекти за закони


Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 17:15

Отварям нова тема, защото в много други теми е воден такъв спор.
Властта само по силата на Конституцията ли е разделена или дефакто?
Предполгам, че всеки знае как се дефинар в държавното право. По интересно е Вашето мнение....
Инот
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот небогопомазан » 11 Фев 2005, 17:20

според мен властта е единна. тази идея може да се открие в чл. 1 ал.2 КРБ. за мен тя произтича и принадлежи на суверена. според КРБ тва е народа но аз не мисля така
небогопомазан
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 17:26

Да, но основен принцип на демокрацията е разделянето на властите, което дава някакви гаранции на този народ (моя народ). В противен случай, не бихме ли изпаднали в един сравнително близък исторически строй....?.
Инот
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот небогопомазан » 11 Фев 2005, 17:32

принципа на монтескьо включва не само разделението но и взаимния контрол между властите, което е истинската гранция за този народ (моя народ). така 4е ако се прилага последователно принципа не би довел до ония времена.
небогопомазан
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 17:33

Но в тебе се пораждат определени съмнения по този въпрос и какво общо има тук "дъщерята на районния прокурор на София се добра до съдийство" при това разделяне на властта?
Инот
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот nada1 » 11 Фев 2005, 17:38

за какви съмнения говориш.бъди по конкретен.и защо пак намесваш "дъщерята на районния прокурор на София ".мислех че ще си говорим за съвсем други неща.
nada1
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 17:42

Точно така. Масово хората казват, че властта е само привидно разделена (разни слухове витаят, че всички са подчинени единствено и само на финикийските знаци).Като се започне от законодателната, та се премине през съдебната и се завърши с изпълнителната. Това може ли да се нарече някаква симбиоза?
Инот
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот nada1 » 11 Фев 2005, 17:49

за мен няма симбиоза.казах ти че властта е единна според мен, а горепосочените
знаци са средство на определени хора чрез което се опитват да вземат контрола от истинския ( но май само на теория) суверен-народа
nada1
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 17:56

Излиза, че на книга всичко е О.К. Всеки си върши работата както трябва, а има една малка групичка която слага парите на държавността (стига правилно да те разбирам). Аз разбирам държавата като съвкупност от територия, управление и така нататък, но всички по мъдри глави казват, че е съвкупност от хора. Има много теории и навярно си ги изучавал(а). Но ако погледнем глобализацията, ЕС не ти ли се струва, че държавата изчезва и на пред план излиза модела възприет от САЩ?
Инот
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот nada1 » 11 Фев 2005, 18:06

наистина на теория нещата са идеални но в живота не е така. не знам дали реално съществува една малка групичка която да се опитва да контролира държавната власт но звучи съвсем логично да е така а и в историята има редица примери които навеждат към подобна мисъл. прав си за територия, управление и т.н. но не може да игнорираш човешкия фактор които мойе би е по важен. а това че постепенно държавата , влизаики в един съюз губи своя сувериниет е ясно на всеки средно интелигентен човек. за съжаление (мое) ес никога няма да е като сащ.
nada1
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 18:08

Аз съм по природа оптимист. Мисля да спра да коментирам. Нека вземат участие повече колеги.
Инот
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Пионерче » 11 Фев 2005, 18:09

И все пак на книга се казва, че власторазделителният принцип всъщност НЕ означава съществуване на три отделни власти, а на единна държавна власт (чак по-късно Русо говори за суверенитета). Тази единна власт има разделение на своите титуляри, на своите носители, които всички действат от името на държавата, която съществува от името на народа.
Тук и разликата м/у това, дали съдът е само носител на съдебната власт или тя произхожда от него.
Разбира се, тук става дума за теорията (каквато я изнася Д. Радев в "Принципът за разделение на властите"), но още Владикин казваше, че между философията на възникването на държавата и историческото и практическото им възникване има разлика от небето до Земята.
Пионерче
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот nada1 » 11 Фев 2005, 18:12

е аз съм реалистка. ще се солидаризирам с теб. но едва ли някой ще пише.
nada1
 

Re: nada1

Мнениеот Инот » 11 Фев 2005, 18:20

Не вярвам темата “Прокурор - тъпкач” да е по интересна за мислещите. Тя е куриозна, любопитна стига дори и до вулгарност. Пионерче взе участие и изрази своето мнение. Ако задълбаем стигаме до парламентаризма, което по същност представлява система на организация и функциониране на върховните държавни власти. Но ЕС има собствен парламент, е тогава какво става с властта?
Инот
 

Re: nada1

Мнениеот SZM » 11 Фев 2005, 18:31

Колеги,може ли да се включа? Няма абсолютен суверенитет. Още Монтескьо го формулира .Трите власти са единната държавна власт. Те нещо като власт в самата власт. Между трите няма пълно разделение, те не са автономни сами по себе си и никога не са били. Същността на самото разделение е в това да не са съсредоточени в един орган/човек/. От друга страна,колкото до ЕС, суверенитетът ни отива на кино.
SZM
 

Re: nada1

Мнениеот nada1 » 11 Фев 2005, 18:34

за мислещите естествено че не, но колко са такива а освен тва трябва и да си инициативен за да включиш. браво на пионерчето но не ти ли прозвуча някак заучено , учебникарсо ( сори пионерче но просто тва е мнението ми ) а тва за парламента не е точно така. но тук трябва да направя едно уточнение тва което говорим е мноо добре за едно упражнение по конституционно право нека гледаме по задълбочено в истнинския живот. не ви ли се струва че съществуват две власти- една официална(формална) и скрита(истинска) власт?
nada1
 

Re: nada1

Мнениеот nada1 » 11 Фев 2005, 18:36

верно че форума е за юристи а темата е мнго по всеобхватна но смятам че трябва да назоваваме нещата с истинските им имена
nada1
 

Re: nada1

Мнениеот SZM » 11 Фев 2005, 18:44

Разбира се, nada 1, съществуват две власти/официална и скрита/. Че кога пък не са съществували? имам предвид и в БІЯ и по света въобще. От историята си спомни Луи ХІІІ и Ришельо, Луи ХІV и Мазарини и т.н и т.н. Ние в момента в Б-я да не сме на друга планета!
SZM
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот Пионерче » 11 Фев 2005, 18:49

Nada1:но не ти ли прозвуча някак заучено , учебникарсо
Пионерчето: И все пак на книга се казва

А между другото какво имате предвид за парламента. Като чуя парламент в такава дискусия си мисля като за парламент - единствен или пръв носител на властта, както се е водило до вчера.

Що се отнася до ЕС, там наистина има парламент, в който държавите участват пропорционално на населението си. Проблемът е, че се мултиплицира демокрацията, разбирана като диктатура на мнозинството.
(Не че нашият нац. суверенитет е довел до нещо добро)
Пионерче
 

Re: Какво мислите за трите власти?

Мнениеот enigma » 11 Фев 2005, 19:05

Аз доколкото знам властта е суверенна, единна и неделима и произтича от народа. Упражнява се от държавата и органите на местното самоуправление (тука има сериозен спор дали последните упражняват властта първично или по делегация от държавата - според СЕО - първично). Самата власт има три функции - праворазд., изпълнителна и правораздавателна. Те се разпределят между различни видове органи, които са йерархично и функционално независими едни от други с оглед контрол и взаимно възпиране. Такава е съвременната теоретична консттукция. Доколко действа е в зависимост от качеството на съответната конституция.

Тази разграничения се правят в трудовете на Цеко Торбов и Д. Радев като общотеоретици и особено на покойният Борис Спасов. Доколкото знам К. Лазаровр Н. Ненов и Баламезов поддържат същото.
enigma
 

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта