начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

лични данни

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


лични данни

Мнениеот kukla » 23 Юли 2003, 17:25

Знае ли някой повече за оперирането с лични данни, особено сега, след влизането в сила на Закона за личните данни?
Кой всъщност е "администраторът на лични данни"?
Имам следния проблем. Установих, че бившият ми съпруг, посредством молба (каква и кога и до кого не знам, само установих резултата), е ограничил достъпа до личните си данни (да кажем в компютрите на полицията). Проблемът е, че е ограничил не само неговите, но и тези на сина ми, малолетен, (родителските права са присъдени на мен). Което естествено е направил без мое знание и съгласие.
Може ли някой да ми каже как става така "тоя номер", отива някой, фрас, ограничава данните на детето ми и освен това слага и клауза при оперирането с личните данни на детето да бъде уведомяван. Тоест аз каквото и да направя като промяна в личните данни на детето, на него да му казват. Нарушение със сигурност има, но как, къде и какво да направя, за да проверя, протестирам, обжалвам и т.н. ....?
kukla
 

Re: лични данни

Мнениеот mimi5 » 24 Юли 2003, 21:29

bih vi preporu4ala da potursite suvet i na http://www.aip-bg.org- programa dostup do info
mimi5
 

Re: лични данни

Мнениеот indi_alex » 25 Юли 2003, 06:57

Трябва да дадете повече информация. Кои данни са ограничени и къде? Данни в МВР - много общо понятие. Ако са тези в АИС БДС - не може да се ограничат по никакъв начин. Как установихте, че данните на съпруга Ви са ограничени?
indi_alex
 

Re: лични данни

Мнениеот kukla » 25 Юли 2003, 09:58

Точно за тези данни говоря,
kukla
 

Re: лични данни

Мнениеот kukla » 25 Юли 2003, 10:02

ако под АИС БДС се разбира информационна система за български документи за самоличност. Та точно този достъп до тези данни си ги е ограничил, включително и тези на сина ми. Въпросът ми е как така, откъде накъде и всичко свързано с това. Моля Ви, дайте инфо. Какви са положенията с тези данни и как стоят нещата с данните на децата. И как самоволно един разведен родител може да си прави каквото си иска. Дори към кого да се обърна и т.н.
За съжаление нямам познат полицай, за да може да ми каже повече за това.
kukla
 

Re: лични данни

Мнениеот indi_alex » 26 Юли 2003, 08:33

Тези данни в АИС БДС са оперативни. Не могат да бъдат ограничавани по искане на гражданите. Не знам какво и кой ви е казал, но това е невъзможно да стане с молба и въобще звучи смешно. Единствения начин е при даване на нова актуална информация (което също не става с молба) същата да бъде грешна, но и това е невъзможно. Нищо лично, но едва ли съпругът Ви има такива връзки и положение, а и не е толкова богат.
Бих могъл да проверя какво е отбелязано на негово име в системата.
АИС БДС, като система с база данни, се обновява непркъснато. Информацията се вкарва от централа. Работят много хора и възможността за манипулиране на информация е сведено до минимум, да не кажа на границата на абсолютната физическа невъзможност. В системата се влиза с лична парола (всеки от потребителите от МВР). Всяко влизане (не само проверка на данни и ползването им) се засича и вписва в специален регистър, отделно от това се отбелязва и основанието.

Въпреки, че ми е мнго трудно да обясня всичко, надявам се това да Ви е от полза, поне малко. Ако ми дадете по-пълна информация, може би ще ви помогна с точен отговор.
Кой ви каза, как е станало.............
Лошото в случая, е че горенаписаното донякъде не е масово разпространена информация, а има много общо и с "оперативна тайна" - колкото и тъпо да Ви звучи.
Моля, ВИ пишете ми на e-mail: indi_alex@yahoo.com
indi_alex
 


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron