начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Шофиране с отнета книжка за алкохол

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2022, 20:23

nikodim77 написа:Еий трол смотан!!! Не един път съм ти писал да не ми пишеш след мненията и да не ме софлираш!!! И не ми излизай с тезата, че това било форум!
Аз не съм търпелив като други участници (чета в друга тема, че Калахан за пореден път търпеливо ти изнесе правна лекция) и няма да ти изнасям лекции по това, що е парвоспособност и отнемането на същата, и отнемане правото да се упралвява ППС.
И извинението (което наричаш поръсване с пепел) е присъщо за мен, както и за повечето Хора на тази земя, което ти не стори НИТО ЕДИН ПЪТ спярмо десетките и стотици потребители у участници във форум, чиято интелигентност обиди!!!
Нагъл – арогантен н***стник! Че има наглостта да продъ;жава с нелепите си „правни” твърдения!!!
МАРШ ОТ ТУК БЕ!

Преди да говориш (пишеш) - спомняй си, че ... „Гневът не е добър съветник!“
Най-малкото - губиш правописа. Думите „софлираш“, „парвоспособност“, „упралвява“, „спярмо„ - липсват от Речника на българския език.

А дали си търпелив или не - изобщо не ме засяга. Това си е твой проблем!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот wapros » 19 Окт 2022, 01:38

nikodim77 написа:Здравейте отново wapros,
В предходния си пост, който написах на прима виста, основано само на закона, но не и подзаконовите норм. актове, съм Ви подвел, досежно това, че можете да подадете заявление за подмяна на СУМПС преди да Ви бъде върнато!
За подвеждането моля да ме извините! Дано вече не сте посетил "ПП"-КАТ
Има една наредба, която именно съм игнорирал в предходното си мнение, и която наредба указва, следното:
Не се признават за валидни и не може да послужат за подмяна отнети чуждестранни национални свидетелства за управление на МПС по ал. 2 преди връщане на свидетелството на притежателя му
Така че, за Вас остава единствено, да сте подготвен с медицинския документ и други необходими (ако има такива) и още в деня на получаване на възстановеното СУМПС да осъществите процедурата по неговата подмяна.

Мерси за отговора, значи все пак не може въпреки, че доколкото виждам става дума за "чуждестранни национални свидетелства". Би ли ми посочил конкретната наредба или нещо друго да се запозная с текста вместо да гадая? Това предполагам е конкретно за чужденци за да не напуснат страната с отнета книжка.
Ще посетя КАТ така или иначе, но поне да знам какво да очаквам ако имам някакви аргументи.
wapros
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Май 2010, 18:00

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот Melly » 19 Окт 2022, 03:22

wapros написа:
nikodim77 написа:Здравейте отново wapros,
В предходния си пост, който написах на прима виста, основано само на закона, но не и подзаконовите норм. актове, съм Ви подвел, досежно това, че можете да подадете заявление за подмяна на СУМПС преди да Ви бъде върнато!
За подвеждането моля да ме извините! Дано вече не сте посетил "ПП"-КАТ
Има една наредба, която именно съм игнорирал в предходното си мнение, и която наредба указва, следното:
Не се признават за валидни и не може да послужат за подмяна отнети чуждестранни национални свидетелства за управление на МПС по ал. 2 преди връщане на свидетелството на притежателя му
Така че, за Вас остава единствено, да сте подготвен с медицинския документ и други необходими (ако има такива) и още в деня на получаване на възстановеното СУМПС да осъществите процедурата по неговата подмяна.

Мерси за отговора, значи все пак не може въпреки, че доколкото виждам става дума за "чуждестранни национални свидетелства". Би ли ми посочил конкретната наредба или нещо друго да се запозная с текста вместо да гадая? Това предполагам е конкретно за чужденци за да не напуснат страната с отнета книжка.
Ще посетя КАТ така или иначе, но поне да знам какво да очаквам ако имам някакви аргументи.


Съвет към wapros:

Включете си ЛС и задайте въпроса си на nikodim77 на неговите ЛС. Гарантирам за компетентността му на юрист.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 19 Окт 2022, 08:10

wapros написа:Мерси за отговора, значи все пак не може въпреки, че доколкото виждам става дума за "чуждестранни национални свидетелства". Би ли ми посочил конкретната наредба или нещо друго да се запозная с текста вместо да гадая? Това предполагам е конкретно за чужденци за да не напуснат страната с отнета книжка.
Ще посетя КАТ така или иначе, но поне да знам какво да очаквам ако имам някакви аргументи.

Ама и Вие сте странен човек - чакате всичко да Ви се „поднесе сдъвкано”.
Ако си бяхте направили труда, да потърсите текста - цитиран от nikodim77 - щяхте да разберете, че става дума за Наредба № I-157 от 1 октомври 2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина
Текстовете, касаещи Вашият случай са:
Раздел III.
Отнемане, съхранение и връщане на свидетелство за управление на МПС
Чл. 20.
Отнемане на свидетелства за управление на МПС се извършва въз основа на:
1. влезли в сила наказателни постановления, решения или присъди, с които е наложено наказание "лишаване от право да се управлява МПС";
2. заповед за прилагане на принудителна административна мярка;
3. съставен акт за установяване на административното нарушение, в изрично предвидените от ЗДвП случаи.
Чл. 21. (1) Когато свидетелството за управление на МПС не е отнето със съставянето на акта за установяване на административното нарушение, датата, месецът и годината на отнемане на свидетелството за управление, както и неговият номер се отбелязват върху документа по чл. 20, т. 1 или 2, послужил за отнемането. Информацията се съхранява и на магнитен носител.
(2) Статусът на българско свидетелство за управление на МПС се променя в АИС - БДС от звеното "Пътна полиция" при СДВР или ОДМВР, отнело свидетелството.
Чл. 22. (1) Отнетите български национални свидетелства за управление на МПС се съхраняват в структурите, които са ги издали, до настъпването на правно основание за връщането им.
(2) Отнетите чуждестранни свидетелства за управление на МПС, чиито притежатели са установили обичайното си пребиваване в Република България, се съхраняват в звената "Пътна полиция" при СДВР или ОДМВР по постоянен адрес на лицето, но не повече от 24 месеца от датата на изтърпяване на наложено наказание, след което чрез отдел "Пътна полиция" при ГДНП се изпращат на компетентните власти в държавата, издала свидетелството за управление.
(3) Отнетите чуждестранни свидетелства за управление на МПС, чиито притежатели не са установили обичайното си пребиваване в Република България, се изпращат чрез отдел "Пътна полиция" при ГДНП на компетентните власти в държавата, издала свидетелството, доколкото не е предвидено друго.
(4)Не се признават за валидни и не може да послужат за подмяна отнети чуждестранни национални свидетелства за управление на МПС по ал. 2 преди връщане на свидетелството на притежателя му при спазване на условията, посочени в чл. 24, ал. 1.
Чл. 23. Върнатите международни свидетелства за управление на МПС се съхраняват в службите, които са ги издали.
Чл. 24. (1) В зависимост от основанието за отнемането му свидетелството за управление се връща след:
1. изтичане срока на наложеното наказание "лишаване от право да се управлява МПС";
2. отпадане на основанието по чл. 171, т. 1, букви "а", "г", "д" или "е" от ЗДвП;
3. успешно полагане на проверочен изпит;
4. получаване на протокол от химическа експертиза със заключение, че съдържанието на алкохол в кръвта на водача е до 0,5 на хиляда;
5. изтичане на осемнадесетмесечен срок от отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, въз основа на чл. 171, т. 1, буква "б" от ЗДвП или до решаване на въпроса за отговорността му.
(2) Датата, месецът и годината на връщане на свидетелството за управление и основанието за това се отразяват върху документа, послужил за отнемането, и на магнитен носител на информация.
(3) Отнетите свидетелства за управление на МПС с наложено наказание лишаване от право да се управлява МПС на основание чл. 174, ал. 2 ЗДвП или чл. 343г от Наказателния кодекс се връщат след представяне на предвидените в ЗДвП документи.
(4) Отнетите свидетелства за управление на МПС с наложено наказание лишаване от право да се управлява МПС поради отнемане на всички контролни точки не се връщат на лицето. На водача се издава ново свидетелство по реда на чл. 14, ал. 1 във връзка с чл. 12, ал. 1, т. 3.
(5) При връщане на отнето българско национално свидетелство за управление на МПС се променя статусът му в АИС - БДС.


И накрая един въпрос - защо решихте, че притежателите на чуждестранни СУМПС са само чужденци?
Последна промяна guest1 на 19 Окт 2022, 22:12, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот wapros » 19 Окт 2022, 13:45

Прегледах текста на наредбата, но никъде не видях забрана да не може да се подават документи за ново СУМПС докато тече срокът на наказанието. Има следното:
Чл. 12. (1) (Предишен текст на чл. 12 - ДВ, бр. 18 от 2013 г., в сила от 22.02.2013 г.) Свидетелство за управление на МПС се издава при:
1. първоначално придобиване правоспособност за управление на МПС от определена категория;
2. придобиване на правоспособност за управление на МПС от нова категория;
3. възстановяване на правоспособност поради отнемане на контролните точки;
4. подмяна на стар образец свидетелство за управление с нов;
5. подмяна поради изтичане срока на валидност;

A примерно на сайта на КАТ:
2681 Подмяна на свидетелство за управление на моторно превозно средство
също не се вижда такава забрана или изрично упоменаване ако водачът е със забрана да управлява МПС.
Moля компетентен юрист да коментира по какъв начин забраната за шофиране кореспондира пряко със СУМПС, освен че документът се задържа от органите за някакъв срок и го прави временно невалиден.
wapros
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Май 2010, 18:00

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 19 Окт 2022, 16:40

wapros написа:A примерно на сайта на КАТ:
2681 Подмяна на свидетелство за управление на моторно превозно средство
също не се вижда такава забрана или изрично упоменаване ако водачът е със забрана да управлява МПС.
Moля компетентен юрист да коментира по какъв начин забраната за шофиране кореспондира пряко със СУМПС, освен че документът се задържа от органите за някакъв срок и го прави временно невалиден.

Това - подчертаното - си е абсолютен нонсенс! Досега не съм чувал юрист да каже „Аз съм дипломиран, но некомпетентен”.

Като четохте Наредбата - забелязахте ли този текст (има го и в предишния ми пост):
Чл. 24. (1) В зависимост от основанието за отнемането му свидетелството за управление се връща след:
1. изтичане срока на наложеното наказание "лишаване от право да се управлява МПС";


Основната цел на Свидетелството е, да удостоверява правото да,се управлява МПС. Като допълнителна опция - българско СУМП служи като документ за самоличност, но само в България.
А Вие сте лишен точно от това право.
Защо да ви издават документ за право, което нямате в момента?
Последна промяна guest1 на 19 Окт 2022, 22:10, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот wapros » 19 Окт 2022, 20:57

Аз не искам да ми върнат СУМПС предсрочно така, че няма връзка с текста който си цитирал. Отделно аз съм правоспособен водач с временно отнето права да шофира а СУМПС е с изтекъл срок така, че не ми върши работа ако ми го върнат. Да предположим, че няма вариант да го подменя докато чакам да го върнат, тук имам 2 въпроса:
* ако ме спрат за проверка с това СУМПС изтекло само глоба ли плащам и каква е?
* ако подам документи за подмяна и чакам да се издаде това минава ли за "облекчаващо обстоятелство" ако ме спрат за проверка?
* ще трябва ли медицинско за ново СУМПС, доколкото знам май ще искат психотест ако трябва (категория Б), мога ли да ги извадя предварително за да не губя време?
wapros
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Май 2010, 18:00

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 19 Окт 2022, 22:05

wapros написа:Аз не искам да ми върнат СУМПС предсрочно така, че няма връзка с текста който си цитирал. Отделно аз съм правоспособен водач с временно отнето права да шофира а СУМПС е с изтекъл срок така, че не ми върши работа ако ми го върнат. Да предположим, че няма вариант да го подменя докато чакам да го върнат, тук имам 2 въпроса:
* ако ме спрат за проверка с това СУМПС изтекло само глоба ли плащам и каква е?
* ако подам документи за подмяна и чакам да се издаде това минава ли за "облекчаващо обстоятелство" ако ме спрат за проверка?
* ще трябва ли медицинско за ново СУМПС, доколкото знам май ще искат психотест ако трябва (категория Б), мога ли да ги извадя предварително за да не губя време?


Чл. 150а. За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс и да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено.

1. Да, от 100 до 300 лева - чл. 177, ал. 1, т.2.
2. Не, докато чакате трябва да сте само пътник.
3. Да. Валидността на медицинското свидетелство за водач на МПС е 6 месеца след заверяването му. За психотеста ...
Чл. 152. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията:
2. определя изискванията за психологическа годност на водачите на моторни превозни средства и условията и реда за психологическото изследване на:
а) кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства от категориите С, D, С1, D1, трамвайна мотриса и на тези, които се явяват на изпит, след като са загубили правоспособност поради отнемане на контролните точки;
б) на водачите, извършващи обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, както и на председателите на изпитни комисии;
в) водачите, които са лишени от право да управляват моторно превозно средство на основание чл. 174, ал. 2, водачите, на които временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство по реда на чл. 171, т. 1, буква "а", както и на водачите, които са лишени от правото да управляват моторно превозно средство на основание чл. 343г от Наказателния кодекс;

Вие си знаете, на какво основание е лишаването от право да се управлява МПС.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот nikodim77 » 19 Окт 2022, 23:12

Здравейте,
Преди всичко, Благодаря на Мели за топлите думи и най-вече вярата в мен, която показва!
Благодаря Мели!

Уважаеми wapros,
Пишете, че сте прегледал текста на наредбата, която съм визирал, но явно не сте вникнал в точният ѝ смисъл. Тук следва да отчета, че вина за това има и у админ. орган, който е допуснал един пропуск като е пропуснал съюзът „и”, между словосъчетанията „чуждестранни” и „национални”. Но при аналитичен прочит на целия текст от чл. 22 на наредбата и по-кокретно нейните ал. 1 и 4, ясно и недвусмислено се подразбира същинската воля на админ. орган, а именно разграничаване на чуждестранни национални СУМПС. Например в ал. 2 и 3 се сочи само и единствено „чуждестранни”. Така че, според мен тук няма спор, че става дума за наше – българско СУМПС, което се подразбира от израза –„национални”. Следва да уточня, че нормата на ал. 4 от разглеждания член 22 е императивна и не подлежи на различно тълкуване от ясния смисъл, който същата носи. Още едно от изискванията за подмяна на СУМПС, според чл. 35 oт Правилника за издаване на българските лични документи по Закона за българските лични документи (ЗБЛД) е, да се представи предходното (старото) ссвидетелство, което Вие в наст. случай няма как да представите. Та, явно не предполагаме, че има вариант да Ви бъде подменено при условията на описаната обстановка!
И все пак, що се отнася до последните Ви въпроси, мога да предложа скромни отговори:
На първия въпрос отговорът е, да, само глоба е предвидената санкция!
На втория въпрос: След Декември 2021 г. вече не, не се счита за „облекчаващо обстоятелство”
На третия въпрос: Да - за медицинското. И да, за психо.

Още един съвет, отново по отношение на guest1, с когото влизате внякакви полемики, които само Ви губят времето. Този „индивид” е доказал се форумен трол, който не е юрист, няма правни познания, няма култура, срам, съобразителност,…той е един паразит, намърдал се наезнайно защо в този форум, и посрамва същия!!! Всъщност той не е трол, защото троловете доста често са в услуга на платформата, в която тролят, докато парзитът посрамва тази платформа – „Лекс Бг”…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот wapros » 20 Окт 2022, 13:24

Мерси за мнението! Значи вариантът е да си извадя медицинско като предварително питам в КАТ какво точно трябва да е. След което да чакам да ми върнат СУМПС и да подам документи за експерсно издаване на СУМПС. Доколкото виждам санкциите са сериозни за изтекло СУМПС, тук примерно има описание:
https://www.sba.bg/snews/view/657
което ми говори, че колегата който кара 1г. без да обърне внимание, че му е изтекъл срока на СУМПС е рискувал доста без да знае.
wapros
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Май 2010, 18:00

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 20 Окт 2022, 17:56

wapros написа:Значи вариантът е да си извадя медицинско като предварително питам в КАТ какво точно трябва да е.

Даже няма нужда от питане - в ДКЦ-тата си знаят, кое медицинско - какво трябва да съдържа. Не сте първия, който си вади.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот ilian_todorov » 25 Окт 2022, 01:14

guest1 написа:
wapros написа:
    1. Дали мога да го подновя докато не е изтекъл срока на наказанието или трябва да изчакам срока да възстановя правата?
    2. И дали ще трябва да си извадя ново медицинско свидетелство?

1. Не.
2. Да.

По първият въпрос има два варианта, а ти отговаряш с "не". :D
Нещо като отговор на въпроса, докторе, момче или момиче ще се роди? Не.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Предишна

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron