начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Промяна в текст на закона важи ли за мен ?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Промяна в текст на закона важи ли за мен ?

Мнениеот xaxaredbul » 19 Апр 2022, 10:01

Здравейте,

При подаване на заявление за придобиване на ловен пистолет от КОС твърдят, че не съм изкарал курс за безопасно боравене с късо оръжие. Но през 2013 съм преминал курс за ловец, който е приет от КОС за валиден курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие.
Пред 2019г закона се променя и вече късите оръжия(пистолети и револвери) се приемат за ловни оръжия.
Въпроса ми е има ли текс от Административния кодекс, който да потвъждава, че документа издаден преди промените в закона за оръжията важи и след промените.
Доколто аз си спомням не може един и същи докумен един път да се приема за валиден, а след това да бъде отказан при положение, че найменованието и съдържанието на изискания документ не се е променило.
Но не намирам съответния текст.

Благодаря!
xaxaredbul
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Юни 2019, 14:50

Re: Промяна в текст на закона важи ли за мен ?

Мнениеот nikodim77 » 19 Апр 2022, 20:46

Здравейте,
Принципно релевантният текст от закона досежно Вашия казус не е променян, и е същият и от преди промените, които визирате през 2019 г. Това е текстът на чл. 58, ал. 1, т. 9 от ЗОБВВПИ. И тогава е имало изискване за преминат курс, както и сега. Също така, не е променян и текстът на чл. 1 от Наредба № Із-575 ОТ 2 МАРТ 2011 издадена по смисъла на чл. 58, ал. 5 от горния закон. Така че, ако към момента на първоначално издаване на разрешението за оръжие, за което твърдите, че е било през 2013 г., сте имал удостоверение за преминат курс за боравене с оръжие, то същото удостоверение следва да е валидно и към днешна дата. Сега, пишете, „курс за ловец”, но намирам, че при действащите и тогава норми, то същият курс следва да е признат за такъв за боравене с оръжие, щом сте имал издадено разрешение.
Ако имате копие на удостоверението, то вижте къде сте изкарал този курс и какво въобще е отразено в него. От там на татък, посочвате това на представителя на „КОС”, а ако се запъне, искате мотивиран отказ, който подлежи на съдебен контрол (обжалване). Но пък след едно такова адм. дело на дали ще Ви подновят при последващото подновяване на разрешението…?! (винаги ще Ви търсят цаката да не Ви уважат исканията за подновяване…)
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron