начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот sunshine_75 » 24 Юни 2022, 11:58

Здравейте, колеги!
Тъй като съм се отдалечила от административното право, нужна ми е малко помощ по следния казус на мой близък:
НП, издадено през март 2021 г., нарушението е от февруари с.г. Адресът на нарушителя е объркан - изписан е № 5 вместо 9 и поради тази причина вероятно е връчено НП едва тази неделя.
Та конкретният ми въпрос: при това положение, важи ли за наказания възможността по чл. 79б от ЗАНН (на самото НП са изписани старите текстове, срокове за обжалване и т.н. и няма и дума за измененията в закона).
Четох ПЗР, но ми е мъгла. Та, моля за Вашата помощ.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот nikodim77 » 24 Юни 2022, 20:01

Здравейте sunshine_75,
Изчаках, някой дипломиран и правоспособен колега да се включи, предвид обръщенивето Ви „Здравейте колеги”, предполагащо очакван компетентен отговор. Но, надявам се, ако не компетентен (но пък студентски…), то със съжденията си да е насочващ в правилна насока.
Да, наистина от Декември 2020 г. са налице някои съществени промени в ЗАНН, осъществени със ЗИДЗАНН. Някои от промените са в сила от 23 Декември 2021 г. Няма да коментирам фата, че има някои промени, които са откровено дискриминационни и несправедливи, като за част от тях подготвям публикация, но се сътвориха доста „атрактивни” текстове.
Разсъждавайки над Вашия въпрос ми направи впечатление, че текстовете на чл. 86 и 87 от ЗАНН не са променяни. Същевременно чл. 84 препраща към НПК, но само за неуредени в ЗАНН правила, които са точно изброени. Така,че личното ми мнение е, че действията по обжалването следва да са съобразени със ЗАНН след промените, тоест , по-благоприятния случай с по-дългия срока за обжалване на НП по реда начл. 59 от ЗАНН
Надявам се, че съм бил мъничко полезен…
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот sunshine_75 » 25 Юни 2022, 18:08

Колега, и със студентите сме колеги :)
Благодаря Ви за реакцията и за мисленето в моята посока. Едно време, ама наистина едно време, тук това го правехме точно така: споделяхме проблеми, споделяхме становища и беше чудесно.
И аз точно натам мислех - процесуални норми, по-благоприятни за нарушителя ....
Лека вечер.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот guest1 » 25 Юни 2022, 20:25

sunshine_75 написа:Здравейте, колеги!
Тъй като съм се отдалечила от административното право, нужна ми е малко помощ по следния казус на мой близък:
НП, издадено през март 2021 г., нарушението е от февруари с.г. Адресът на нарушителя е объркан - изписан е № 5 вместо 9 и поради тази причина вероятно е връчено НП едва тази неделя.
Та конкретният ми въпрос: при това положение, важи ли за наказания възможността по чл. 79б от ЗАНН (на самото НП са изписани старите текстове, срокове за обжалване и т.н. и няма и дума за в закона).
Четох ПЗР, но ми е мъгла. Та, моля за Вашата помощ.

Здравеяте. Няма да изказвам мнение, а ще цитирам това на НАП.
Становище на НАП промени в ЗАНН, в сила от 23-ти декември 2021 г.
III. Погасяване на задължението по издадените от АНО актове.
Изменителният закон винаги ще се яви по-благоприятен за лицата, които желаят да изпълнят наложеното им преди влизане в сила на закона наказание глоба или имуществена санкция в редуциран размер, по реда на чл. 79б от ЗАНН. Съгласно тази разпоредба, в случай, че нарушителят не желае да обжалва наказателното постановление в частта относно наложената глоба или имуществена санкция, той може да заплати в 14-дневен срок от връчване на наказателното постановление 80 на сто от нейния размер, освен ако специален закон предвижда намален размер на глобата. Лицата могат да се ползват от посочената разпоредба и да заплатят наложените им глоби и имуществени санкции, в случай че посоченият в закона 14-дневен срок от връчване на наказателното постановление не е изтекъл към датата на влизане в сила на изменителния закон, независимо, дали към тази дата е изтекъл 7-дневният срок за обжалване на наказателното постановление, или не.
Следва в тази връзка да се обърне внимание, че плащайки задължението си в редуцирания размер по издаденото наказателно постановление, същото на основание чл. 79 б, ал. 2 влиза в сила в частта относно наложената глоба от датата на плащането.

Колкото до формуляра - щом НП е издадено преди измененията, няма как да пише нещо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот nikodim77 » 25 Юни 2022, 22:14

Здравейте отново sunshine_75,
Благодаря за топлите думи! *
Доразвивайики тезата си, следва да вметна и текста на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН който посочва, че приложимост намира онази разпоредба, която е по-благоприятна за нарушителя, в случай, че възникнат такива разпоредби до влизане в сила на наказателното постановление. А написаното от Вас, води до извода, че НП не е влязло в сила, от което следва да се приложи срокът след промените, които визирах в предходния си пост.
Не знам какво е искал да каже преждепишещият юзър със следното:
Колкото до формуляра - щом НП е издадено преди измененията, няма как да пише нещо.

Но същият този юзър е един „фактор” в този форум, на който ще се спра по-долу…:
Вашите думи sunshine_75:
Едно време, ама наистина едно време, тук това го правехме точно така: споделяхме проблеми, споделяхме становища и беше чудесно.

Както ме радват, така и ме изпълват с тъга...:
*Факторите за това, този форум да не е това, което беше са много… Няма да ги изброявам, но са главно от политически, обществен, икономически, а и за съжаление от образователен характер.
Форумът се превърна в една „говорилня”!? Място на - „здавам въпрос - очаквам отговор” без да се влиза в хипотези, различни мнения – правно аргументирани и т.н., какъвто имено беше форумът, до преди няколко години. Стана една платформа за безплатни правни консултации…, което не е проблем, защото всеки знаещ и можещ Юрист може да прецени, дали да положи и безвъзмезден труд за удоволствие, и полезност… Но не в изброените е основният проблем! Проблемът е, че се оттеглиха много кадърни, мислещи, знаещи Юристи от тук. И една от основните причини за това, се оказаха юзъри като горния, когото нарекох „фактор”! Много са имената на юзърите, които осветляваха/хте/ този форум, но които по една или друга причина напуснаха, или все по-рядко се включват. Няма да ги изброявам, за да не обидя накой неволно изпуснат, но и Вие sunshine_75, сте отдавна тук и знаете тези обстоятелства не по-малко от мен. По-лошото е, че за малко се появяват нови светлинки, които също изчезват. (последна такава беше roshen…) В подкрепа на тезата ми досежно туй нещо, наречено „фактор” е и следното:
viewtopic.php?f=23&p=613393&sid=49763d91ed88ae33e4026db6caa89d22#p613393

Пожелавам Хубава и приятна вечер! За мен бе удоволствие да сформираме диспут! :D
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron