начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот sunshine_75 » 24 Юни 2022, 11:58

Здравейте, колеги!
Тъй като съм се отдалечила от административното право, нужна ми е малко помощ по следния казус на мой близък:
НП, издадено през март 2021 г., нарушението е от февруари с.г. Адресът на нарушителя е объркан - изписан е № 5 вместо 9 и поради тази причина вероятно е връчено НП едва тази неделя.
Та конкретният ми въпрос: при това положение, важи ли за наказания възможността по чл. 79б от ЗАНН (на самото НП са изписани старите текстове, срокове за обжалване и т.н. и няма и дума за измененията в закона).
Четох ПЗР, но ми е мъгла. Та, моля за Вашата помощ.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот nikodim77 » 24 Юни 2022, 20:01

Здравейте sunshine_75,
Изчаках, някой дипломиран и правоспособен колега да се включи, предвид обръщенивето Ви „Здравейте колеги”, предполагащо очакван компетентен отговор. Но, надявам се, ако не компетентен (но пък студентски…), то със съжденията си да е насочващ в правилна насока.
Да, наистина от Декември 2020 г. са налице някои съществени промени в ЗАНН, осъществени със ЗИДЗАНН. Някои от промените са в сила от 23 Декември 2021 г. Няма да коментирам фата, че има някои промени, които са откровено дискриминационни и несправедливи, като за част от тях подготвям публикация, но се сътвориха доста „атрактивни” текстове.
Разсъждавайки над Вашия въпрос ми направи впечатление, че текстовете на чл. 86 и 87 от ЗАНН не са променяни. Същевременно чл. 84 препраща към НПК, но само за неуредени в ЗАНН правила, които са точно изброени. Така,че личното ми мнение е, че действията по обжалването следва да са съобразени със ЗАНН след промените, тоест , по-благоприятния случай с по-дългия срока за обжалване на НП по реда начл. 59 от ЗАНН
Надявам се, че съм бил мъничко полезен…
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот sunshine_75 » 25 Юни 2022, 18:08

Колега, и със студентите сме колеги :)
Благодаря Ви за реакцията и за мисленето в моята посока. Едно време, ама наистина едно време, тук това го правехме точно така: споделяхме проблеми, споделяхме становища и беше чудесно.
И аз точно натам мислех - процесуални норми, по-благоприятни за нарушителя ....
Лека вечер.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот guest1 » 25 Юни 2022, 20:25

sunshine_75 написа:Здравейте, колеги!
Тъй като съм се отдалечила от административното право, нужна ми е малко помощ по следния казус на мой близък:
НП, издадено през март 2021 г., нарушението е от февруари с.г. Адресът на нарушителя е объркан - изписан е № 5 вместо 9 и поради тази причина вероятно е връчено НП едва тази неделя.
Та конкретният ми въпрос: при това положение, важи ли за наказания възможността по чл. 79б от ЗАНН (на самото НП са изписани старите текстове, срокове за обжалване и т.н. и няма и дума за в закона).
Четох ПЗР, но ми е мъгла. Та, моля за Вашата помощ.

Здравеяте. Няма да изказвам мнение, а ще цитирам това на НАП.
Становище на НАП промени в ЗАНН, в сила от 23-ти декември 2021 г.
III. Погасяване на задължението по издадените от АНО актове.
Изменителният закон винаги ще се яви по-благоприятен за лицата, които желаят да изпълнят наложеното им преди влизане в сила на закона наказание глоба или имуществена санкция в редуциран размер, по реда на чл. 79б от ЗАНН. Съгласно тази разпоредба, в случай, че нарушителят не желае да обжалва наказателното постановление в частта относно наложената глоба или имуществена санкция, той може да заплати в 14-дневен срок от връчване на наказателното постановление 80 на сто от нейния размер, освен ако специален закон предвижда намален размер на глобата. Лицата могат да се ползват от посочената разпоредба и да заплатят наложените им глоби и имуществени санкции, в случай че посоченият в закона 14-дневен срок от връчване на наказателното постановление не е изтекъл към датата на влизане в сила на изменителния закон, независимо, дали към тази дата е изтекъл 7-дневният срок за обжалване на наказателното постановление, или не.
Следва в тази връзка да се обърне внимание, че плащайки задължението си в редуцирания размер по издаденото наказателно постановление, същото на основание чл. 79 б, ал. 2 влиза в сила в частта относно наложената глоба от датата на плащането.

Колкото до формуляра - щом НП е издадено преди измененията, няма как да пише нещо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: НП, издадено преди чл. 79б ЗАНН и връчено сега

Мнениеот nikodim77 » 25 Юни 2022, 22:14

Здравейте отново sunshine_75,
Благодаря за топлите думи! *
Доразвивайики тезата си, следва да вметна и текста на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН който посочва, че приложимост намира онази разпоредба, която е по-благоприятна за нарушителя, в случай, че възникнат такива разпоредби до влизане в сила на наказателното постановление. А написаното от Вас, води до извода, че НП не е влязло в сила, от което следва да се приложи срокът след промените, които визирах в предходния си пост.
Не знам какво е искал да каже преждепишещият юзър със следното:
Колкото до формуляра - щом НП е издадено преди измененията, няма как да пише нещо.

Но същият този юзър е един „фактор” в този форум, на който ще се спра по-долу…:
Вашите думи sunshine_75:
Едно време, ама наистина едно време, тук това го правехме точно така: споделяхме проблеми, споделяхме становища и беше чудесно.

Както ме радват, така и ме изпълват с тъга...:
*Факторите за това, този форум да не е това, което беше са много… Няма да ги изброявам, но са главно от политически, обществен, икономически, а и за съжаление от образователен характер.
Форумът се превърна в една „говорилня”!? Място на - „здавам въпрос - очаквам отговор” без да се влиза в хипотези, различни мнения – правно аргументирани и т.н., какъвто имено беше форумът, до преди няколко години. Стана една платформа за безплатни правни консултации…, което не е проблем, защото всеки знаещ и можещ Юрист може да прецени, дали да положи и безвъзмезден труд за удоволствие, и полезност… Но не в изброените е основният проблем! Проблемът е, че се оттеглиха много кадърни, мислещи, знаещи Юристи от тук. И една от основните причини за това, се оказаха юзъри като горния, когото нарекох „фактор”! Много са имената на юзърите, които осветляваха/хте/ този форум, но които по една или друга причина напуснаха, или все по-рядко се включват. Няма да ги изброявам, за да не обидя накой неволно изпуснат, но и Вие sunshine_75, сте отдавна тук и знаете тези обстоятелства не по-малко от мен. По-лошото е, че за малко се появяват нови светлинки, които също изчезват. (последна такава беше roshen…) В подкрепа на тезата ми досежно туй нещо, наречено „фактор” е и следното:
viewtopic.php?f=23&p=613393&sid=49763d91ed88ae33e4026db6caa89d22#p613393

Пожелавам Хубава и приятна вечер! За мен бе удоволствие да сформираме диспут! :D
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron