начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2 год

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2 год

Мнениеот blingooo » 13 Фев 2023, 15:57

Здравейте!
Днес получих електронен фиш, че преди повече от 2 години съм била шофирала без винетка. Това малко ме озадачи, но ето първо подробностите:
- Фишът е за шофиране през май 2020
- Септември 2020 колата е продадена
- Фишът е получен февруари 2023

Озадачението ми идва поради две прични:
- винаги имам винетка (разбира се, допускам, че може да съм пътувала в период между изтекла стара и закупена нова винетка)
- нямам абсолютно никакви доказателства или документи на колата, тъй като същата беше продадена впоследствие.

Дори и да не е продадена, не мисля, че някой нормален човек си пази бележките от винетките за няколко години назад.

Не е проблем да платя компенсаторната такса. Пиша тук, защото ми е интересно дали често се случва да има толкова стари глоби. И ако да - как човек може да провери за кои периоди е имал винетка? Също така се чудя каква е давността на този фиш?
blingooo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2023, 15:47

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот valeriqa » 14 Фев 2023, 12:22

Здравейте.
Да, вървят си такива ЕФ за стари нарушения. Не сте рядък случай.
А кога е издаден ЕФ? Не кога сте го получили, а кога е издаден?
Защото в момента съдилищата решават различно казуса с давността за издаване на ЕФ. Някои приемат, че се прилага давността по чл. 34 от ЗАНН - 1 г. от извършване на нарушението и фиш, издаден 2 години след него, се отменя на това основание.
Други обаче прилагат давност по НК - 3 години.
Няма Тълкувателно решение по въпроса.
Можете да опитате да обжалвате ЕФ, като внимавате да не изпуснете срока и се позовете на изтекла давност по чл. 34 от ЗАНН, изисквайки ответникът да представи доказателства за дата на издаване /имат разпечатки/, както и на това, че винетка е платена, ако сте сигурни в това, и изискате справка за автомобила за 2020 година от ВГТолл за минал период.
valeriqa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Фев 2023, 12:14

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот lilikata » 16 Фев 2023, 02:24

Имате ли още документите?trap the cat
lilikata
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Фев 2023, 09:33

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот blingooo » 16 Фев 2023, 11:45

valeriqa написа:Здравейте.
Да, вървят си такива ЕФ за стари нарушения. Не сте рядък случай.
А кога е издаден ЕФ? Не кога сте го получили, а кога е издаден?
Защото в момента съдилищата решават различно казуса с давността за издаване на ЕФ. Някои приемат, че се прилага давността по чл. 34 от ЗАНН - 1 г. от извършване на нарушението и фиш, издаден 2 години след него, се отменя на това основание.
Други обаче прилагат давност по НК - 3 години.
Няма Тълкувателно решение по въпроса.
Можете да опитате да обжалвате ЕФ, като внимавате да не изпуснете срока и се позовете на изтекла давност по чл. 34 от ЗАНН, изисквайки ответникът да представи доказателства за дата на издаване /имат разпечатки/, както и на това, че винетка е платена, ако сте сигурни в това, и изискате справка за автомобила за 2020 година от ВГТолл за минал период.


Благодаря за разяснението. Хареса ми идеята да изисквам справка от БГТол, не предполагах, че това е възможно.
Как се разбира кога е издаден ЕФ? На документа пише "На еди-си-коя-дата в еди-си-колко часа е установено нарушение...", но няма друга дата на фиша.
blingooo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2023, 15:47

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот valeriqa » 17 Фев 2023, 11:54

В административнонаказателните преписки, когато административният орган е стриктен, се съдържа обикновено извлечение от база данни - информация, в която е отразена дата на издаване на ЕФ от системата - такава база данни се поддържа в администрациите, издаващи ЕФ. Това не се записва на самия фиш, отделна справка е. Когато няма такива данни, съдът /районният още/ следва да ги изиска, но често не се сеща, въпреки че административнонаказателните дела са със служебно начало. Затова пък жалбоподателят има интерес и пълното право да изиска официално тази информация - с писмо, адресирано преди делото, към самата администрация и/или по самото дело чрез съда, и от администрацията са задължени да изпратят същата. Защото датата на издаване на фиша има значение именно с оглед преценката за изтекла давност.
valeriqa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Фев 2023, 12:14

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот blingooo » 22 Фев 2023, 13:51

Благодаря за разяснението.
blingooo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2023, 15:47

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот blingooo » 07 Мар 2023, 10:53

valeriqa написа:Здравейте.
Да, вървят си такива ЕФ за стари нарушения. Не сте рядък случай.
А кога е издаден ЕФ? Не кога сте го получили, а кога е издаден?
Защото в момента съдилищата решават различно казуса с давността за издаване на ЕФ. Някои приемат, че се прилага давността по чл. 34 от ЗАНН - 1 г. от извършване на нарушението и фиш, издаден 2 години след него, се отменя на това основание.
Други обаче прилагат давност по НК - 3 години.
Няма Тълкувателно решение по въпроса.
Можете да опитате да обжалвате ЕФ, като внимавате да не изпуснете срока и се позовете на изтекла давност по чл. 34 от ЗАНН, изисквайки ответникът да представи доказателства за дата на издаване /имат разпечатки/, както и на това, че винетка е платена, ако сте сигурни в това, и изискате справка за автомобила за 2020 година от ВГТолл за минал период.


Отново искам да благодаря за предложението за искането на справка. Вчера получих резултатът от справката. Оказа се, че съм имала валидна винетка в деня на нарушението (годишна винетка, закупена месец по-рано). За съжаление вече си платих компенсаторната такса, а според сайта на БГ тол тя не подлежи на възстановяване.

Мисля да им пусна жалба, но нямам много надежди. Ако имате някакви съвети, ще се радвам да ги споделите.
blingooo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2023, 15:47

Re: Електронен фиш за шофиране без винетка преди повече от 2

Мнениеот blingooo » 16 Мар 2023, 15:28

Корекция по предното ми мнение. Оказва се, че има грешка в справката, издадена от БГ ТОЛ, и буквите на края на регистрационния номер са различни. Очаквам нова справка, та ще видим какво ще излезе :)
blingooo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2023, 15:47


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron