начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот lili115 » 04 Юни 2023, 11:49

Връчено е неправлно защото другия ми адрес е бил ИЗВЕСТЕН понеже имам и настоящ адрес, който е регистриран, а и живея и на двата адреса.
НП е влязло в сила (за 100 лв е) и е дадено на НАП за събиране без аз да знам и го научавам след като отивам да си платя данъци. Не съм го платил още.
Може ли да се обжалва тая глоба и на какво основание или трябва да си я платя и после да водя дело по ЗОДОВ?
Мерси
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот doondie » 04 Юни 2023, 16:08

За какво нарушение става дума? В акта се записва постоянният адрес на нарушителя. Нарушителят от своя страна има задължението да информира АНО за промяна в адреса. Направено ли е това? Дори да не е, АНО е могъл да провери за регистриран настоящ адрес, ако не са Ви открили на постоянния.

Според мен спокойно можете да подадете жалба (възможно най-скоро!), ако смятате че имате основание за обжалване. Можете да се позовете на факта, че новият Ви адрес е бил известен, като приложите удостоверение за настоящ адрес, предхождащо служебното връчване на НП. Съответно АНО ще трябва да докаже, че е положил усилие да Ви открие. Ако не успее, съдът ще приеме НП за невръчено, а оттам и срока за обжалване за спазен.

Смисъл от търсене на обезщетение по ЗОДОВ не виждам, тъй като така или иначе ще трябва да се мине през обжалване на НП, за да има основание, т.е. процедурата ненужно се усложнява, потенциално и оскъпява.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот guest1 » 04 Юни 2023, 16:24

doondie написа:За какво нарушение става дума? В акта се записва постоянният адрес на нарушителя. Нарушителят от своя страна има задължението да информира АНО за промяна в адреса. Направено ли е това? Дори да не е, АНО е могъл да провери за регистриран настоящ адрес, ако не са Ви открили на постоянния.

Говориш "наизуст"!
Я прочети
Чл. 93. (5) Постоянният адрес на гражданите е адрес за кореспонденция с органите на държавната власт и органите на местното самоуправление.

Защо искаш, АНО да търси настоящ адрес?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот doondie » 04 Юни 2023, 17:43

guest1 написа:Защо искаш, АНО да търси настоящ адрес?
Защото е въпрос на елементарна проверка в базата данни на ГРАО.
Чл. 58, ал. 2 от ЗАНН написа:Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.
На първо място, посоченият адрес винаги е по лична карта. Дори да се информира АНО за промяна в адреса, от личен опит мога да споделя, че се използва постоянният, освен ако се касае за изключение.
На второ място, за да е неизвестен новият адрес, то той трябва да е потърсен по някакъв начин - най-малкото могат съседите да попитат.
На мен наскоро ми връчиха НП - звъннаха ми от местното полицейско управление по телефона, за да ми кажат, че имам НП и да отида да си го взема. Не смятам, че отговорността на АНО се изчерпва с използване на постоянния адрес. Напротив, следва да опита да открие нарушителя, за да му връчи НП.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот lili115 » 04 Юни 2023, 18:23

Благодаря за отговорите!
Значи малко история. През юли 2020 г. ме арестуваха при и по повод протестите. Блокирах с една масичка, столове и куп документи главния вход на Община Враца и не пусках общинските съветници да влязат на заседание защото исках някой да седне и да говори с мен за многобройните писма и кореспонднция за това, че законите не важат еднакво за всички граждани и най-вече свързани с гербаджиите - (кмета на Враца е кмета първенец на тая мутренска партия).
Не ставах от входа, дойде полиция и ме арестува. Точно в съседство до главния вход има още един към Информационния център и нищо не съм блокирал за гражданите да не могат да влизат, а и те дойдоха и бързо бързо ме арестуваха. Не съм викал, буйствал, обиждал или прочиее. Не са ми слагали белезници доброволно си тръгнах като ми казаха, че съм арестуван. Водиха ме с патрулката като панаирна мечка да ме освидетелстват напред назад, не съм лежал в ареста и след 2 часа ме пуснаха.
Обжалвах ареста и той падна от Районния съд, а полицията не го обжалва.
И сега какво, след близо 3 години се сещат, че и трябва да ме глобят незаконосъобразно освен, че ме арестуваха незаконно. Не съм съдил полицията до сега за ареста, но мисля да го направя. Преди адвокат ми каза, че давността е 5 години, толкова ли е?
ЗНАЧИ ЖИВЕЯ И НА ДВАТА АДРЕСА и тоя по лична карта никога не е променян и си важи и към момента! Нарочно не са ме потърсили на другия адрес защото в Акта са написали погрешно, че имам издадено писмено полицейско разпореждане, а аз нямам такова, а имам УСТНО. Цитат от акта:
"... с което виновно в нарушил/а чл. 64, ал. 4 във вр. с ал. 1 от ЗМВР", а трябва да е ал. 2, нали така?
И затова нарочно не са ме намерили за да ме репресират и да влезе в сила НП без аз да знам и да не мога да го обжалвам защото знаят, че ще падне в съда.
Сега съм пуснал жалба само до полицията защото и на вратата си имам залепена обява която си указва новия ми адрес с телефони (понеже преди си смених адреса на фирмата ми и хората да могат да ме намерят) и мога да докажа, че тая обява е била над звънеца ми по времето когато съм търсен от полицията с актуални 2 телефона заедно и ИЗВЕСТЕН адрес, но никой нарочно не ме е търсил нито звъннал.
Другата седмица да видя дали ще ми позволят да прочета преписката и да видя какво са правили спрямо мен за изпълнение на глобата защото са изминали 2 години от издаване на НП или почти 3 г. без 2 месеца.
Предполагам че от датата на запознаване с преписката ще имам 7 дена да обжалвам, защото тая седмица трябваше да ходя 3-4 пъти до окръжната дирекция и даже не искат да ми кажат за какво е глобата защото аз имах само един номер на НАП на ОДМВР и най-накрая ми направиха в четвъртък устна справка и разбрах, че е за ареста.
Но това си е чиста репресия и психически натиск и тормоз при положение, че нарчно не са ме потърсили и не ми казват за какво са ме глобили. И аз ги питам е добре какво правим - значи да ми се блокират банковите сметки, да ми се запорира имота и да плащам ЧСИ-та защото аз не знам за какво съм глобен?!? И всеки дига рамене и се праи на ударен и не знам и не знам, само това ми говорят!
Направо приключение е като тръгнеш да протестираш срещу властта - полиция и прокуратура и да си търсиш узурпираните обществени права.
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот guest1 » 04 Юни 2023, 18:41

doondie написа:Защото е въпрос на елементарна проверка в базата данни на ГРАО.
На първо място, посоченият адрес винаги е по лична карта. Дори да се информира АНО за промяна в адреса, от личен опит мога да споделя, че се използва постоянният, освен ако се касае за изключение.

На първо място - не виждам спор.
Цитираш текст, че "новият му адрес е неизвестен",л - но не мислиш, че винаги става дума да ПОСТОЯНЕН адрес. Точно, защото той е адрес за кореспонденция!
При промяна настоящ адрес не се сменя ЛК.

lili115 написа:ЗНАЧИ ЖИВЕЯ И НА ДВАТА АДРЕСА и тоя по лична карта никога не е променян и си важи и към момента! Нарочно не са ме потърсили на другия адрес защото в Акта са написали погрешно, че имам издадено писмено полицейско разпореждане, а аз нямам такова, а имам УСТНО.

Казуса е прост. Или показват хартията, или ... го духат !
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Обжалване на влязло сила НП по чл. 58, ал.2 от ЗАНН?

Мнениеот dimist » 05 Юни 2023, 13:21

Правното основание за искането за възобновяване на административно наказателното производство във вашият случай би трябвало да бъде чл. 70 ал. 2 т. 7 от ЗАНН. Доколкото твърдите че наказателното постановление не е връчено , срокът е 3 месечен от узнаването/когато сте отишли в НАП/. Ако наистина имате регистриран настоящ адрес преди да започнат да ви търсят за връчване на НП, имате шанс.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron