начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Правата на ВАК и какво се придобива научна степен

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Правата на ВАК и какво се придобива научна степен

Мнениеот Ли » 19 Ное 2002, 09:57

Моля Ви да ми дадете консултация във връзка с придобиването на научната степен професор. И какво е процедурно нарушение за Висшата атестационна комисия - липсата на кворум, това че не са преизбирани вече втори мандат или принципът, на който се определят научните степени?
Възможно ли е на заседание на ВАК да се изиска учебник, като това не е указано като изискване никъде в закона и правилника за прилагането му, какви са сроковете за получаване на отказ от признаване на научната степен "професор" и има ли възможност да се обжалва, както и къде същият този отказ?

Предварително Ви благодаря и моля да ме извините, ако съм си позволила малко по-остър тон.

Ли
Ли
 

Re: Правата на ВАК и какво се придобива научна степен

Мнениеот Второкурсник » 24 Ное 2002, 10:41

Бихте ли могли да конкретизирате казуса и да обясните какво точно се е случило, разбира се, без да споменавате истински имена?
Второкурсник
 

Допълнение

Мнениеот Второкурсник » 24 Ное 2002, 11:05

е!
Все пак, ще се опитам да Ви отговоря, доколкото позволяват скромните ми възможности.
За съжаление в момента Апис-а ми не е в мен и не мога да погледна нормативната уредба, и друго, че е от края на миналата година. Имате ли представа дали са правени промени в ЗНСЗ и ППЗНСЗ и кои броеве на ДВ за да не Ви обърквам с остаряла уредба?

Иначе по същество: Ако присъждането на определена научна степен е предоставено на преценката на ВАК (т.нар. "оперативна самостоятелност") те сами преценяват какви са предпоставките за присъждане на степен "професор" и, да могат да Ви искат представянето на учебник или други научни трудове за да се убедят в качествата Ви. Ако обаче предпоставките за присъждане на научна степен са изрично уредени в закона (т.нар "обвързана компетентност") и учебника не е включен в тях, отказа ще е незаконосъобразен поради наличието на порока "материална незаконосъобразност" - чл.12 ЗВАС,чл. 41(3) ЗАП.
Ако актът е издаден при липса на кворум, той че е нищожен поради наличието на порока "неспазване на адм.производствените правила", ако състават на ВАК не е установен по предвидения от закона ред, това също ще води до нищожност на актовете му.

Бихте ли могли да дадете малко повече информация, мисля че след като прегледам нормативната уредба и съдебната практика, ще мога да Ви дам по-точен отговор, а ако не мога да се справя, ще покажа материалите на хората от правната клиника по адм. право към ПУ - сигурен съм, че ще помогнат с удоволствие.
Второкурсник
 


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron